Australci snajperima iz helikoptera tamane koale: "Ne možemo im drukčije pomoći"

AUSTRALSKI snajperisti ubili su preko 700 koala iz zraka, nakon što su vlasti australske savezne države Viktorije odlučile provesti masovno ubijanje ovih životinja. Prirodno stanište koala ostalo je gotovo potpuno uništeno u nedavnom požaru.
Snajperisti australskog Ministarstva za energiju, okoliš i klimatsku akciju (DEECA) iz helikoptera počeli su patrolirati parkom Budj Bim u jugozapadnoj Viktoriji, nakon što je prošlog mjeseca udar groma izazvao razorni požar koji je poharao više od 2000 hektara nacionalnog parka.
"Iz zraka se ne može vidjeti u kakvom su stanju"
Iako vlasti tvrde da je ova odluka donesena kako bi se spriječila agonija koala koje bi mogle umrijeti od gladi zbog gubitka hrane i skloništa, aktivisti i lokalne zajednice ogorčeni su zbog metoda koje se koriste.
Predsjednica udruge Koala Alliance, Jess Robertson, poručila je kako su ljudi na terenu zgroženi. "Ne postoji način da se iz helikoptera utvrdi je li koala u lošem zdravstvenom stanju", rekla je.
"Još uvijek ih ubijaju"
Na društvenim mrežama, Koala Alliance podijelila je fotografije helikoptera koji nadlijeće spaljenu šumu, uz tvrdnje da DEECA nastavlja s tamanjenjem: "Ove su koale došle iz plantaže plavog eukaliptusa u blizini nacionalnog parka. Još uvijek ih ubijaju. Broj mrtvih koala raste."
"Ako su koale pogođene dok su bile na drveću, mnogi bi mladunci mogli ostati sami, prepušteni patnji i sporoj smrti. Ovo je odvratno. Ovo je okrutno. Upravo zato DEECA nije htjela da javnost sazna što se događa", dodali su.
"Jedino ovako im se može pomoći"
Premijerka Viktorije, Jacinta Allan, branila je odluku vlasti, ističući da su životinje bile "teško ozlijeđene i pod velikim stresom". "Ministarstvo je provelo opsežne procjene u kontekstu požara koji je zahvatio ovu zajednicu. Zaključeno je da je ovo način kako pomoći koalama u teškoj agoniji", izjavila je Allan i dodala kako su odluke donijeli stručnjaci za divlje životinje.
No, brojni znanstvenici i istraživači koala osporavaju ovu taktiku, nazivajući je još jednim primjerom dugogodišnjeg lošeg upravljanja vrstom i njenim staništem. "Ne možemo u potpunosti spriječiti požare, ali zdrave, povezane šume mogu pomoći u smanjenju rizika i intenziteta vatrene stihije", rekao je Rolf Schlagloth sa Sveučilišta Central Queensland za Vox.
"Koale dolaze tamo gdje ima stabala plavog eukaliptusa, pa bi upravitelji plantaža morali voditi računa o njihovim potrebama. Eutanazija bi trebala biti krajnja opcija kada su životinje teško ozlijeđene, ali ubijanje iz zraka čini se kao vrlo neselektivan i brutalan način", dodao je dr. Schlagloth.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati