Povijesna snimka kolosalne lignje. 100 godina se nagađalo postoji li uopće

VIŠE od sto godina, kolosalna lignja bila je jedna od najtajanstvenijih morskih životinja. Poznata gotovo isključivo po fragmentima pronađenima u želucima kitova i rijetkim primjercima koji su umirali na udicama ribara, ova legendarna lignja duga 7 metara dugo je izbjegavala znanstvenike. Sve do sada.
Početkom ožujka istraživači s broda Falkor, u vlasništvu Schmidt Ocean Institutea, prvi put su snimili živu kolosalnu lignju u njezinom prirodnom okolišu. Mlada lignja, duga oko 30 centimetara, snimljena je pomoću daljinski upravljanog vozila SuBastian u vodama kod otočja South Sandwich u Atlantskom oceanu, na dubini od oko 600 metara.
Iznimno je rijetka
Radi se o prvoj potvrđenoj snimci vrste Mesonychoteuthis hamiltoni, najtežeg beskralježnjaka na Zemlji, koji u odrasloj dobi može težiti više od pola tone. Usprkos toj veličini, kolosalna lignja poznata je po tome što rijetko dolazi u dodir s ljudima. Zbog ekstremne dubine na kojoj živi, jedino ju je moguće promatrati uz pomoć robotskih podmorskih vozila poput SuBastiana.
Ovo povijesno opažanje dogodilo se u sklopu međunarodne ekspedicije Ocean Census, čiji je cilj dokumentirati biološku raznolikost dubokih mora. Zanimljivo, sve se to odvija točno 100 godina nakon što je ova vrsta prvi put znanstveno opisana.
I ledena staklena lignja snimljena po prvi put
Još zanimljivije, samo nekoliko tjedana ranije, 25. siječnja, isti tim snimio je i prvu poznatu snimku ledene staklene lignje (Galiteuthis glacialis), u Južnom oceanu blizu Antarktike. Ova prozirna lignja, poznata po svojoj "pozi kakadua", kada pipke drži iznad glave, do tada nikada nije viđena živa na snimci.
U samo tri mjeseca, tim s broda Falkor (too) otkrio je dvije do tada nesnimljene vrste lignji, što predstavlja ogroman uspjeh za znanstvenike. Osim lignji, istraživali su i drevni morski ekosustav otkriven nakon otkidanja ledenjaka veličine Chicaga.
Kako razlikovati kolosalnu i staklenu lignju?
Otkrivene primjerke potvrdili su istraživački Kat Bolstad i Aarona Evansa, koji su pregledali snimke i identificirali životinje.
Mladi primjerci kolosalne i ledene staklene lignje vrlo su slični, no kolosalna lignja ima kukice na sredini svojih pipaka, što je ključno za razlikovanje.
Obje vrste imaju prozirna tijela i duga ticala, ali samo kolosalna lignja s vremenom naraste do golemih dimenzija, s očima veličine košarkaške lopte i maksimalnom težinom od čak 500 kilograma, što ju čini najmasivnijim beskralježnjakom na planetu.
"Ovo je uzbudljivo i ponizno iskustvo", izjavila je Bolstad. "Te životinje nemaju pojma da ljudi uopće postoje."
SuBastian već ima niz otkrića iza sebe
Nove snimke samo su nastavak uspješnog rada podmorskog vozila SuBastian u istraživanju morskih glavonožaca. U 2020. godini, SuBastian je prvi put snimio Ram’s Horn lignju (Spirula spirula), a 2024. i rijetku Promachoteuthis. Zabilježeno je i jedno još nepotvrđeno otkriće nove vrste.
Dubokomorske lignje toliko su rijetke i povučene da se njihova opažanja svrstavaju među najrjeđe događaje u morskoj biologiji. No zahvaljujući novoj tehnologiji – i malo sreće – znanstvenici napokon uspijevaju otkriti tajne najskrivenijih dubina oceana.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati