Ovisno o načinu rezanja, okus češnjaka može biti oštar i ljutkast ili sladak i blag

GOTOVO je nemoguće zamisliti kuhanje bez češnjaka. Nezaobilazan je u kulinarstvu i služi kao osnova bezbroj recepata. Ovisno o načinu rezanja, ova lukovica može biti oštra i ljutkasta ili slatka i blaga, za Delish piše Francesca Zani.
Cijenimo njegovu tolerantniju i blažu stranu, iako ponekad volimo istaknuti njegovu oštriju prirodu. Često kuham s češnjakom - talijanska kuhinja moja je specijalnost - pa ponešto znam o tome kako iskoristiti njegove režnjeve.
Od korištenja cijelih režnjeva do gnječenja u pastu, postoji toliko različitih načina rezanja (ili sjeckanja ili ribanja) ove lukovice, a svaka tehnika najbolje odgovara određenim kulinarskim primjenama.
Cijeli češnjak
Ako ste poput mene, obožavate žlicom kopati po umaku ili juhi kako biste pronašli skrivene režnjeve koji se tope u ustima. Ili još bolje, pokupiti karamelizirane režnjeve izravno s lima. Cijeli režnjevi idealni su za dugo, sporo pirjanje ili za pečenje na visokoj temperaturi; dobro podnose dugotrajnu termičku obradu. Još jedan odličan način korištenja cijelog češnjaka jest polagano kuhanje u maslinovu ulju; savršen je za mazanje na tost.
Zgnječeni češnjak
Ako volite zagristi veće komade češnjaka, onda bi vam ova metoda mogla biti omiljena. Može se koristiti slično kao i cijeli režnjevi, za pečenje, pirjanje u varivima, pa čak i za pripremu fritate. Dodajte oguljene, zgnječene režnjeve u tavu s maslacem i timijanom dok prelijevate savršeno pečeni odrezak, omogućavajući otpuštanje svih aromatičnih ulja iz češnjaka.
Narezani češnjak
Ako volite teksturu i vizualnu privlačnost, onda je rezanje češnjaka pravi potez. Ne postoji ispravan ili pogrešan način: slobodno ga pirjajte u maslinovu ulju za umak od rajčice ili ga nježno pržite za hrskave komadiće češnjaka.
Savršeno je hrskav dodatak tjestenini, zdjelama sa žitaricama, stir-fry jelima i čemu god želite. Koristite narezani češnjak kad želite vidjeti komadiće u umacima ili osjetiti teksturni kontrast na vrhu tjestenine, kao što radim u svojoj kremastoj Alfredo tjestenini.
Grubo sjeckani češnjak
Ovo je vjerojatno najčešći pristup, i to s dobrim razlogom. Brže od sitnog sjeckanja, grubo nasjeckani češnjak pruža izraženiji okus nego korištenje cijelih ili zgnječenih režnjeva. Umjesto da omekša poput cijelih ili zgnječenih režnjeva, nasjeckani češnjak uglavnom zadržava oštrinu. Mnogi naši recepti zahtijevaju grubo nasjeckani češnjak, kao primjerice juha minestrone.
Sitno sjeckani češnjak
Kad tražite intenzivan, papren okus, posegnite za sitno nasjeckanim češnjakom. Sitno sjeckani i vrlo fino sjeckani češnjak često se koriste kao sinonimi; oba izraza odnose se na komadiće manje od onih kod grubog sjeckanja.
Sitno nasjeckani češnjak izvrsno funkcionira u stir-fry jelima, pečenim povrtnim jelima, sočnim sendvičima poput "sloppy joea" ili u umaku od maslaca koji se prelijeva preko kruha s češnjakom i sirom koji se lako trga na komadiće. Koristite sitno nasjeckani češnjak kao snažnu sporednu ulogu za recepte kojima treba malo nijansi.
Naribani češnjak
Jedan od mojih omiljenih načina korištenja češnjaka jest ribanje. Na ovaj način izbjegavate ljepljivi nered na dasci za rezanje, a pomoću sitnog ribeža možete ga naribati izravno u zdjelu, umak ili juhu. Važno upozorenje: budući da na ovaj način pucaju mnoge stanice češnjaka, okus je vrlo intenzivan. Male količine su sasvim dovoljne.
Pasta od češnjaka
Pasta od češnjaka vjerojatno je jedan od najintenzivnijih načina pripreme. Ako doista želite taj nezamjenjivo jak okus (primjerice za marinadu, umak, preljev za salatu ili aioli), pasta od češnjaka je sve što trebate. Najprije sitno nasjeckajte češnjak, pospite ga prstohvatom soli (koja djeluje abrazivno) te bočnom stranom noža povlačite naprijed-natrag preko daske dok smjesa ne postane ljepljiva.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati