Psiholozi savjetuju roditeljima da prestanu koristiti pet fraza

RODITELJSKE riječi imaju snažan utjecaj na emocionalni i psihološki razvoj djece. Često roditelji govore stvari s najboljim namjerama, nadajući se da će motivirati svoju djecu, no ponekad te izjave mogu imati neplanirane negativne posljedice. Neke fraze, iako se mogu činiti pozitivnima, mogu uzrokovati nesigurnost, stres i narušiti međusobne odnose. Prema stručnjacima, ovo je pet fraza koje roditelji koriste, a koje mogu biti štetne za djecu.
1. ‘Volimo te, ali...’
Izraz "Volimo te, ali..." može imati izrazito zbunjujući učinak na djecu. Iako roditelji s ovom izjavom žele osigurati da je ljubav bezuvjetna, dodatak "ali" zapravo naglašava kritiku i može umanjiti osjećaj ljubavi.
Psiholog Jim Taylor ističe da roditelji često koriste ljubav kao način nagrađivanja ili kažnjavanja, što može stvoriti nesigurnost u djetetovoj percepciji ljubavi. Djeca tako počinju razmišljati hoće li roditeljska ljubav biti ovisna o njihovu ponašanju, što može rezultirati emocionalnim konfliktima, piše YourTango.
2. ‘Zašto ne možeš biti više poput svog brata/sestre?’
Kada djeca slušaju ove usporedbe s braćom i sestrama, često razvijaju osjećaj da nisu dovoljno dobra, bez obzira na to što učine. Ovaj tip usporedbe može negativno utjecati na samopouzdanje i potaknuti rivalstvo, što stvara emocionalne barijere među djecom.
Prema psihologu Nandu Pelusiju, roditelji ponekad nesvjesno favoriziraju jedno od svoje djece, što dovodi do neravnoteže u obiteljskim odnosima. Ovakve usporedbe stvaraju atmosferu natjecanja, a ne suradnje među djecom, što ima dugoročne negativne učinke na njihove međusobne odnose.
3. ‘Mislili smo da ćeš ovo napraviti bolje’
Roditelji koji od djece očekuju savršenstvo postavljaju nerealna i nedostižna očekivanja, što može stvoriti snažan strah od neuspjeha. Djeca koja stalno osjećaju pritisak da zadovolje visoke standarde roditelja mogu razviti tjeskobu, depresiju i druge emocionalne poremećaje.
Norveška istraživanja o "helikopter-roditeljstvu" pokazala su da prekomjerno nadgledanje i neprestano ispravljanje mogu izazvati ozbiljne emocionalne posljedice, uključujući anksioznost i depresiju.
4. ‘Zašto ne možeš biti poput drugih djece?’
Kada roditelji uspoređuju svoju djecu s vršnjacima na negativan način, ona mogu osjetiti odbacivanje i nedostatak prihvaćanja. Ova usporedba može stvoriti osjećaj manje vrijednosti, a djeca počinju vjerovati da moraju promijeniti svoje ponašanje kako bi zaslužila roditeljsku ljubav i odobravanje.
U tim slučajevima djeca mogu razviti problematične odnose s vršnjacima, budući da se osjećaju nesigurno u vlastitu jedinstvenost. Umjesto toga, roditelji bi trebali slaviti djetetove jedinstvene osobitosti i učiti ga da prestane s usporedbama s drugima.
5. ‘To je bila samo šala, nemoj to uzeti previše ozbiljno’
Ova fraza često se koristi nakon što je dijete reagiralo na neku opasku koja ga je povrijedila. Roditelji ne shvaćaju uvijek da šale mogu ozbiljno utjecati na djetetove osjećaje. Takvo minimiziranje emocija može kod djece stvoriti osjećaj da njihova emocionalna iskustva nisu važna ili da se ne smiju izražavati. Djeca koja slušaju ovakve izjave mogu imati poteškoća u budućnosti s izražavanjem svojih osjećaja i postavljanjem emocionalnih granica.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati