Rusi su u utrci s vremenom. Važno im je da što prije izbace Ukrajince iz Kurska

RUSKE snage su se prošli tjedan probile južno od Sudže u Kurskoj oblasti i tako odsjekle dio ukrajinskih uporišta.
Tijekom vikenda je pokrenuta nova ofenziva. Zasad su ruske snage vratile dio teritorija, ali ukrajinske snage i dalje drže grad Sudžu i područje oko njega. Kako je za Rusiju iznimno bitno što prije izbaciti ukrajinske snage iz Kurske oblasti u kontekstu pregovora, može se očekivati pojačano vojno djelovanje u tom području.
Pregovori u Saudijskoj Arabiji
Danas započinju pregovori između Ukrajine i SAD-a u Saudijskoj Arabiji, koji bi umnogome trebali odrediti daljnji tijek događaja. Komentari koji dolaze iz SAD-a govore da su očekivanja od ovog sastanka da se izađe s planom o prekidu vatre. Hoće li to tako biti?
Činjenica je da Kijev ne podržava plan američke administracije o prekidu vatre te je stoga pripremio plan s Velikom Britanijom i Francuskom. Plan se svodi, prema spekulacijama, na privremeni moratorij na zračne udare na infrastrukturu, napade na moru i sl. Istodobno bi se nastavila kopnena vojna djelovanja.
Ukrajina, Francuska i Velika Britanija
Britanski mediji su izvijestili o takvom planu predsjednika Zelenskog i šefa predsjedničkog ureda Jermaka. Kijev, Pariz i London dolaze u Saudijsku Arabiju sa željom da uvjere Amerikance da prihvate plan. Istovremeno se vjeruje da će Kremlj odbiti ovaj prijedlog.
Razlog je očit. Ruski zračni udari čine puno veću štetu ukrajinskom gospodarstvu nego ukrajinski udari ruskom. Cilj takve inicijative ne bi, dakle, bio prekid vatre, nego prebacivanje odgovornosti na Rusku Federaciju, prisiljavajući je na ustupke. No, zasad Bijela kuća inzistira na ideji potpunog prekida vatre.
Uz to, predsjednik Trump nastavlja s kritičkim komentarima prema Kijevu, odnosno Kijev vidi kao stranu koja "ne pokazuje želju za mirom". Zato se može očekivati da će Washington nastaviti inzistirati na potpunom prekidu vatre.
Koji je plan?
Znakovita će biti odluka Kijeva o pristanku na takav plan. Iako se cijela priča oko pregovora trenutno vrti u krug, jasno je da će se u nekom trenutku morati odlučiti što i kako dalje. Neuspjeh pregovora mogao bi dovesti do većeg američkog pritiska na Ukrajinu. Mogao bi se dogoditi za Kijev najgori scenarij da ga Washington odluči u potpunosti preskočiti u pregovorima, odnosno da se sve dogovori s Moskvom.
U američkom planu postoji još jedan problem. Ako Ukrajina i pristane na prekid vatre, pitanje je hoće li na to pristati Rusija.
Odgovor je tu još uvijek nejasan. Iz Kremlja se i dalje čuju komentari o neprihvatljivosti primirja, odnosno traži se "trajnije" rješenje. Ipak, u medijima postoje signali da bi Kremlj mogao pristati na primirje u zamjenu za nekakvo labavljenje sankcija. U tom smjeru se kreću i komentari u američkim medijima, u kojima se razmatra ukidanje nekih naftnih sankcija Rusiji.
Problem u Kurskoj oblasti
Ofenziva ruske vojske u Kursku, kojoj je cilj potpuno uklanjanje ukrajinskih snaga iz te oblasti, povećava vjerojatnost pristanka Moskve na prekid vatre. Kao što je puno puta spomenuto, situacija u Kurskoj oblasti je glavna prepreka ikakvom primirju i to Kijev vrlo dobro zna.
Primirje koje bi bilo duž crte bojišnice je nerealno dokle god se ukrajinska vojska nalazi na teritoriju Kurske oblasti. Također, bilo kakvo "trgovanje" s tim teritorijem je za Kremlj neprihvatljivo. Zato sada kada je krenula ofenziva, iako je to još uvijek daleko od riješenog, povećava se šansa za primirje. Znakovito je i to da se u Ukrajini čuju pozivi na povlačenje ukrajinskih snaga koje sve teže drže kontrolu u toj regiji.
Druga točka
Druga točka koja bi se mogla iznijeti na sastanku u Džedi su kontakti između Kijeva i Moskve. Prošlog tjedna su američki dužnosnici govorili o toj potrebi. Iz toga proizlazi da je cilj SAD-a organizirati izravne pregovore između Kijeva i Moskve.
U prvim fazama se izaslanstva mogu sastati bez sudjelovanja najviših dužnosnika, ali u fazi eventualnog potpisivanja sporazuma to moraju napraviti najviši dužnosnici. Ovdje postoji problem jer Ruska Federacija tvrdi da je predsjednik Zelenski "nelegitimni predsjednik".
Razgovori s opozicijom
To znači da bi se na sastanku moglo raspravljati i o izborima u Ukrajini. No, ako se stavovi Ukrajine i SAD-a bitno razilaze kada je primirje u pitanju, vrlo je teško reći kako bi se dvije strane usuglasile oko izbora. Samom Zelenskom ne ide u prilog situacija u zemlji.
Trendovi u društvu, prema dostupnim istraživanjima, pokazuju da sve više građana Ukrajine želi neku vrstu primirja, svjesni da to vodi do gubitka dijela teritorija.
Neki opozicijski političari poput Julije Timošenko su počeli otvoreno podržavati takav rasplet.
A još su ranije neki zapadni mediji objavili da je administracija predsjednika Trumpa započela razgovore s opozicijskim "prvacima" Petrom Porošenkom, spomenutom Timošenko i drugima.
Jasno je da je u tom slučaju Zelenski u nezavidnoj poziciji, što će svakako jako utjecati na stavove ukrajinske administracije na pregovorima u Saudijskoj Arabiji.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati