Rubio: U Panamskom kanalu se mora smanjiti kineski utjecaj. Odmah
AMERIČKI državni tajnik Marco Rubio rekao je danas panamskom predsjedniku Joséu Raúlu Mulinu da srednjoamerički saveznik mora odmah smanjiti kineski utjecaj u području Panamskog kanala ili se suočiti s mogućim odmazdama administracije predsjednika Donalda Trumpa, piše AP.
Rubio, na svom prvom inozemnom putovanju kao najviši američki diplomat, održao je izravan razgovor s Mulinom, koji se dosad opirao pritiscima nove američke vlade u vezi s upravljanjem kanalom, koji je od ključne važnosti za globalnu trgovinu. Mulino je nakon sastanka izjavio novinarima da Rubio nije iznio stvarnu prijetnju o ponovnom preuzimanju kanala ili korištenju sile.
Govoreći u ime predsjednika Trumpa, koji je zahtijevao da se kanal vrati pod kontrolu SAD-a, Rubio je rekao Mulinu da je Trump preliminarno zaključio kako kineska prisutnost u zoni kanala krši sporazum temeljem kojeg su Sjedinjene Američke Države 1999. godine predale upravljanje Panami. Taj sporazum predviđa trajno neutralan status kanala, koji je Rubio kasnije tijekom dana planirao obići.
"Državni tajnik Rubio jasno je dao do znanja da je trenutačna situacija neprihvatljiva te da će, ako ne dođe do hitnih promjena, Sjedinjene Države poduzeti potrebne mjere za zaštitu svojih prava prema sporazumu", stoji u sažetku sastanka koji je objavio State Department.
Oštar diplomatski jezik
Izjava je, kako piše AP, bila neobično oštra za diplomatski jezik, ali u skladu s tonom i pristupom koji Trump zagovara u vanjskoj politici. Trump je pojačao pritisak na susjedne države i saveznike Washingtona, uključujući zahtjev za kontrolom kanala i objavu u subotu da će uvesti velike carine Kanadi i Meksiku. To je izazvalo odmazdu tih bliskih saveznika i pokrenulo trgovinski rat.
Mulino je, s druge strane, razgovore s Rubijom opisao kao pozitivne, naglasivši da "ne osjeća stvarnu prijetnju sporazumu i njegovoj valjanosti".
Priznao je da je uloga Kine u lukama na oba kraja kanala izazvala zabrinutost Washingtona, ali je dodao da se konzorcij koji upravlja tim lukama trenutačno podvrgava reviziji te da će Panamska uprava kanala Rubiju dati detaljnije objašnjenje.
Mulino je također rekao da Panama neće obnoviti svoj sporazum s kineskom inicijativom Pojas i put kada istekne. Panama se pridružila toj inicijativi, koja financira infrastrukturne i razvojne projekte, nakon što je prekinula diplomatske odnose s Tajvanom i priznala Peking. Kritičari tvrde da inicijativa ostavlja siromašne zemlje članice u velikim dugovima prema Kini.
Suzbijanje ilegalne imigracije
Rubio je tijekom sastanka također istaknuo Trumpov glavni prioritet - suzbijanje ilegalne imigracije, poručivši panamskom predsjedniku da je suradnja u tom pitanju ključna te mu zahvalio na prihvaćanju migranata koji su deportirani, prenosi AP.
Rubijev posjet događa se u trenutku kada je američka administracija zamrznula financiranje inozemne pomoći, što je dovelo do obustave američkih programa usmjerenih na borbu protiv ilegalne migracije i kriminala u zemljama Srednje Amerike.
U članku objavljenom u Wall Street Journalu u petak Rubio je napisao da su masovna migracija, trgovina drogom i neprijateljske politike Kube, Nikaragve i Venezuele izazvale kaos u regiji, dok su luke na oba kraja Panamskog kanala pod upravom kineske tvrtke, što, prema njemu, ostavlja kanal ranjivim na pritisak iz Pekinga.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati