Rusi nadiru prema Pokrovsku. "Ukrajinci su operaciju pripremali u tajnosti od Zapada"

OVDJE smo pratili najnovije informacije o ratu u Ukrajini, koji se invazijom na Kursku oblast proširio i na Rusiju.
Ključne informacije:
- Ukrajinska invazija na Kursk traje gotovo dva tjedna
- Zelenski: Ušli smo u Kursk s namjerom stvaranja sigurnosne zone
- Rusi bijesni na vlastitu vojsku jer ih nije zaštitila od ukrajinskog upada
- Rusi potvrdili da su Ukrajinci napali i treći, posljednji most preko rijeke Sejm u Kursku. Analitičar: Sad kreće bitka za mostove
- Vojni savjetnik ukrajinske vlade: Nažalost, nismo promijenili rusku računicu. Nismo ih natjerali za pregovarački stol
- Ruska vojska nadire prema Pokrovsku, strateški važnom gradu na istoku Ukrajine u Donjeckoj oblasti. U tom gradu naređena je obavezna evakuacija obitelji s djecom
- Rusija: Napad na Kursk znači da zasad nema pregovora
- The Economist: Operacija u Kurskoj oblasti se pripremala u tajnosti jer je Zapad poremetio zadnje dvije operacije

Više od 40 vatrogasaca ozlijeđeno je tijekom gašenja skladišta dizela u Rostovskoj oblasti.
>> Opširnije
The Economist, pozivajući se na izvor blizak Oleksandru Sirskom, piše da su ukrajinske oružane snage operaciju u Kurskoj oblasti pripremale u tajnosti od zapadnih saveznika.
"Vrhovni zapovjednik oružanih snaga Oleksandr Sirski držao je svoje planove u tajnosti, dijeleći ih samo s uskom skupinom generala i sigurnosnih dužnosnika. S predsjednikom je razgovarao nasamo, bez svog osoblja", kazao je izvor.
Dodao je kako Ukrajina namjerno nije obavijestila saveznike o svojim planovima jer je Zapad poremetio dvije prethodne operacije Sirskog. U članku se ne spominje o koje je dvije operacije riječ, ali za jednu je navodno saznala Rusija, dok je drugu Zapad otkazao.
Navodno je ukrajinsko vojno zapovjedništvo tijekom priprema za operaciju u Kurskoj oblasti razmatralo nekoliko opcija: udar na Brjansku oblast, udar na Kursku oblast, kombinirani napad na obje oblasti u isto vrijeme ili čak i veći napad.
U članku se navodi da su glavni ciljevi operacije bio odvući ruske snage iz Donbasa i stvoriti povoljniju poziciju za buduće pregovore.
Vojnici su za Economist ispričali da su početkom kolovoza počeli sumnjati da se nešto veliko događa, kada su iznenada dobili opremu: nove kacige s integriranim slušalicama i nove jurišne puške. Radili su vježbe na maketama za koje se kasnije shvatilo da predstavljaju ruska sela.
Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov isključio je mogućnost razgovora između Moskve i Kijeva usred ukrajinske ofenzive na područje Kurska.
Kako su izvijestili ruski mediji, Lavrov tvrdi da je predsjednik Vladimir Putin jasno dao do znanja da ne može biti nikakvih pregovora, dodajući kako će se situacija kasnije ponovno procijeniti.
Lavrovljeva izjava dolazi nakon što je viši Putinov pomoćnik isključio mirovne pregovore kao "neprikladne" u ovom trenutku.
U srpnju, dok je tajno pripremao invaziju na Rusiju, ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski poslao je sasvim drugačiji signal javnosti.
>> Opširnije
Litva je danas počela graditi vojnu bazu koja će primiti do 4000 njemačkih vojnika nakon što bude dovršena do kraja 2027. Bit će to prvo stalno inozemno raspoređivanje njemačke vojske od kraja Drugog svjetskog rata. Litvanski načelnik obrane Raimundas Vaiksnoras procijenio je da će u sljedeće tri godine na izgradnju baze biti potrošeno više od milijardu eura.
Susjedne zemlje strahuju da bi Rusija mogla napasti i njih. Vaiksnoras smatra kako će gradnja baze i dolazak njemačkih vojnika pružiti "ohrabrenje lokalnom stanovništvu" i poslužiti "kao sredstvo odvraćanja". Baza će se nalaziti u blizini glavnog grada Vilniusa.
Njemački ministar obrane Boris Pistorius usporedio je slanje 4000 vojnika sa savezničkim snagama koje su bile stacionirane u Zapadnoj Njemačkoj tijekom hladnog rata, što je potez koji je također bio osmišljen za obranu Europe u slučaju sovjetskog napada.
Indijski premijer Narendra Modi posjetit će u petak Ukrajinu, najavile su dvije zemlje.
>> Opširnije
Njemačka je omogućila novi paket vojne pomoći Ukrajini, objavilo je kijevsko ministarstvo obrane.
"Zahvalni smo našim njemačkim prijateljima na njihovoj nepokolebljivoj podršci", tvrdi ministarstvo, dodajući da Berlin podupire njihovu borbu protiv Rusije.
Među stvarima koje je Berlin poslao u Kijev su sustav protuzračne obrane, 14.000 komada streljiva, oko 26 dronova i više od 100 pušaka.
Njemačka vlada kaže da se obvezala pružiti Ukrajini oko 28 milijardi eura ukupne vojne pomoći.
Ukrajinski upad jako je podigao moral unutar i izvan zemlje, rekao je vojni savjetnik ukrajinske vlade za BBC. "Vidimo situaciju u SAD-u i ljudi poput Donalda Trumpa, oni i dalje vole pobjednike, ljude koji mogu proizvesti rezultate", objasnio je Mikola Bjeljeskov.
Donald Trump i mnogi njegovi pristaše u Republikanskoj stranci izrazili su skepsu prema američkoj vojnoj potpori Ukrajini od ruske invazije punog opsega 2022. Bjeljeskov također kaže da upad ima druge ciljeve osim izgradnje tampon-zone između Ukrajine i Rusije.
Kaže da žele "istražiti psihološku dimenziju", ali priznaje da upad nije uspio natjerati Rusiju za pregovarački stol. "Nažalost, nismo promijenili rusku računicu. Rusija i dalje misli da može vojno pobijediti", kaže Bjeljeskov. Potvrdio je kako je "ovo još uvijek rat iscrpljivanja, odnosno rat resursa".
Ville Mykkänen, 26-godišnji finski dragovoljac, poginuo je u akciji u Ukrajini boreći se na ukrajinskoj strani. Mladić je život izgubio još početkom mjeseca, ali vijest je tek sad objavljena na finskoj televiziji Yle.
Obitelj vojnika zatražila je da se objavi informacija o njegovoj smrti. "Obitelj je željela da Ville ne ostane nepoznati vojnik", rekao je Juha Creus, izvršni direktor Udruge boraca.
Mykkänen je u Ukrajinu odlučio otputovati krajem jeseni 2023. godine.
Mjesecima Rusija napreduje prema istočnoj Ukrajini, zauzimajući sela u blizini Pokrovska u posljednjih nekoliko dana. Pokrovsk - koji se nalazi oko 70 km sjeverozapadno od grada Donjecka koji drže Rusi - ključno je logističko središte za Ukrajinu.
Grad je obrambeno uporište i kroz njega prolazi važna cesta preko koje se opskrbljuju ukrajinske snage i gradovi diljem istočne fronte. Posljednjih se tjedana Rusija približila periferiji Pokrovska, osvojivši niz sićušnih sela prema gradu.
Čelnik gradske vojne uprave Sergij Dobrjak pozvao je stanovnike Pokrovska, posebno obitelji, na evakuaciju jer se Rusi "brzo približavaju periferiji".
Glasnogovornik britanskog premijera Keira Starmera poručio je kako "nije bilo promjena" oko potencijalnog davanja dopuštenja Kijevu da koristi projektile Storm Shadow unutar ruskih granica.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski želi koristiti navedene projektile za napade na mete duboko u Rusiji, ali Britanija mu je dosad odbijala dati dopuštenje zbog straha od eskalacije.
Upitan o projektilima Storm Shadow i smije li ih Ukrajina koristiti u Kurskoj oblasti, Starmerov glasnogovornik je dao nejasan odgovor: "Mi pružamo vojnu pomoć kako bismo podržali jasno pravo Ukrajine na samoobranu."
"Također imamo kontinuirani dijalog s našim saveznicima o koordiniranom nastojanju da svi učinimo istu stvar i budemo ujedinjeni u našoj podršci za Ukrajinu. Dakle, šire gledano, da, među nama se uvijek vode razgovori", dodao je.
Kijev predviđa da će Moskva imati oko 200.000 dodatnih snaga u Ukrajini do kraja godine. To je za ukrajinsko izdanje Forbesa rekla zamjenica ministra obrane Ivana Havriluka.
"Trenutačno se u okupiranim područjima Ukrajine nalazi oko 600.000 vojnika", rekla je.
Analitičari s britanskog sigurnosno-obrambenog instituta Royal United Services kažu da se ruske snage u Ukrajini povećavaju usprkos teškim gubicima te dodaju da Kremlj vjeruje da može održati trenutnu stopu obnove iscrpljenih postrojbi do 2025. godine.
Ukrajinski predsjednik Zelenski komentirao je ofenzivu na rusku regiju Kursk, rekavši da ukrajinske snage ispunjavaju svoje ciljeve.
"Ostvarujemo svoje ciljeve. Jutros imamo još jednu nadopunu fonda za razmjenu (ratnih zarobljenika) za našu zemlju", rekao je.
Sa Zelenskim se složio i vrhovni ukrajinski zapovjednik Oleksandr Sirski. "Postižemo rezultate u regiji Kursk i napunili smo fond za razmjenu", rekao je Sirski.
Obavezna evakuacija za obitelji s djecom počela je u gradu Pokrovsku u istočnoj ukrajinskoj regiji Donjeck. Vadim Filaškin, šef regionalne administracije Donjecka, rekao je da je nakon hitnog sastanka donesena odluka o "obaveznoj evakuaciji djece" s njihovim roditeljima ili skrbnicima.
"Kada su naši gradovi u dometu gotovo svakog neprijateljskog oružja, odluka o evakuaciji je nužna i neizbježna", rekao je.
U isto vrijeme, rusko ministarstvo obrane objasnilo je da su da su ruske snage zauzele grad Zalizne u Donjeckoj oblasti.
Stigla je fotografija trećeg pogođenog mosta u Kurskoj oblasti.
>> Opširnije
Napad na treći most u ruskoj regiji Kursk omesti pokušaje ruskih snaga da zaustave napredovanje Ukrajine, rekao je obrambeno-sigurnosni analitičar Sky Newsa, profesor Michael Clarke. Rusija je, podsjetimo, potvrdila da je napadnut i treći most u Kurskoj oblasti, koju su Ukrajinci napao prije dva tjedna.
Napadi na tri glavna cestovna mosta u Kursku ostavljaju Rusiju samo s pontonskim mostovima za prebacivanje snaga, kaže profesor Clarke. Iako to neće u potpunosti zaustaviti Rusiju, to će "ograničiti njihovu sposobnost slanja pojačanja", zbog čega "sada kreće bitka za mostove".
Clarke navodi da je za Ruse problem to što ostaju samo s pontonskim mostovima. Oni su naime, problematični jer se po njima vozila mogu kretati samo po jednoj traci. To ih čini "vrlo dobrom metom" za neprijatelja, dodaje.
Kaže da ne vjeruje tvrdnji Volodimira Zelenskog da je Kursk napadnut kako bi se stvorila tampon zona za zaštitu Ukrajine.
"Tampon zona je u ovom trenutku duga 48 kilometara na granici koja je u cijelosti duga gotovo 1900 kilometara. U tom pogledu to je irelevantno", kaže on.
Ono što Ukrajina stvarno želi, prema prof. Clarkeu, jest pokazati da nije izvela samo kratkotrajni upad u rusku regiju, već da će "držati taj teritorij dok ih ne zaustave".
Ruska vojska nadire prema Pokrovsku, strateški važnom gradu u istočnoj ukrajinskoj Donjeckoj oblasti. Kako javlja Kyiv Post, sve više ljudi se evakuira iz grada, pa tako Pokrovsk sada napušta 500-600 ljudi dnevno.
Čelnik gradske administracije najavio je da će grad ovog tjedna proglasiti obaveznu evakuaciju djece.
Savjetnik ruskog predsjednika Jurij Ušakov rekao je danas da Moskva nije za sada spremna pregovarati s Ukrajinom s obzirom na ukrajinski napad na rusku Kursku oblast, ali i da Rusija ne povlači svoje mirovne prijedloge.
Ušakov je to rekao u video izjavi objavljenoj na kanalu SHOT na Telegramu. "U ovoj fazi, s obzirom na taj pothvat (Kursk), nećemo razgovarati", rekao je Ušakov. Ukrajinski napad na Kursku oblast, najveći na Rusiju od Drugog svjetskog rata, počeo je 6. kolovoza.
Na pitanje znači li to da mirovni prijedlozi koje je ruski predsjednik Vladimir Putin iznio u lipnju više ne vrijede, Ušakov je rekao da to nije tako. "Ne, oni nisu povučeni. Ali u ovom trenutku, naravno, bilo bi sasvim neprimjereno ulaziti u bilo kakav pregovarački proces", rekao je Ušakov.
Upitan koliko dugo Moskva neće htjeti pregovarati s Kijevom, Ušakov je rekao: "Ne znam. Ovisit će o situaciji, uključujući na bojišnici". Putin je u lipnju rekao da će Rusija prekinuti rat u Ukrajini samo ako Kijev odustane od svojih ambicija da uđe u NATO i ako preda u cijelosti četiri regije na koje Moskva polaže pravo, što je Kijev odbio tvrdeći da bi to značilo predaju.
Ruski marinci zarobili su skupinu od 19 ukrajinskih vojnika u regiji Kursk, objavila je danas ruska režimska novinska agencija RIA, opisujući Ukrajince kao "sabotere".
Ove informacije nisu neovisno provjerene, a Ukrajina se o njima još nije oglasila.
Ukrajina je dovela Vladimira Putina "u položaj kakav nije sanjao ni u najgorim noćnim morama", rekao je bivši britanski ministar vanjskih poslova Malcolm Rifkind za Sky News.
Upitan je li invazija na ruski teritorij Kursk promijenila situaciju u ratu između Rusije i Ukrajine, Rifkind je rekao: "To nije nešto što će samo po sebi poraziti Rusiju. Ali to stavlja Putina u poziciju o kojoj nije sanjao ni u najgorim noćnim morama da će se naći jer su Ukrajinci pokazali potpunu beskorisnost ruskih snaga."
Rifkind, koji je bio ministar vanjskih poslova za vrijeme premijera Johna Majora, nastavio je: "Putin je uvijek ponosno isticao da on pruža pružanje sigurnost Rusiji. Ali ovaj rat je katastrofa za njega, promjena u NATO-u bila je pridruživanje Švedske i Finske, što nikada nisu učinile u gotovo 70 godina, a sada su Ukrajinci okupirali dijelove Rusije."
Rusija je potvrdila da je Ukrajina napala i treći most u regiji Kursk, na koju su ukrajinske snage pokrenule kopnenu invaziju prije gotovo dva tjedna.
Prema ruskim istražiteljima, Ukrajina je jučer sinoć napala i oštetila most preko rijeke Sejm. Izjavu predstavnika ruskog Istražnog odbora objavljena je na Telegram kanalu Putinovog propagandista Vladimira Solovjeva.
Podsjetimo, Ukrajinci su jučer potvrdili da su njihove zračne snage uništile još jedan, drugi po redu strateški važan most preko rijeke Sejm u graničnoj regiji Kursk, čime su drastično smanjeni kapaciteti opskrbe ruske skupine koja se suprotstavlja ukrajinskom napredovanju. Ukrajinci su napadom na treći most, po svemu sudeći, izolirali oko 700 kilometara teritorija Kurske oblasti.
Rusija se žalila na njemačku istragu eksplozija koje su 2022. uništile plinovode Sjeverni tok, prenosi danas ruska novinska agencija RIA.
>> Opširnije
U ruskoj regiji Baškirija došlo je do eksplozije cjevovoda za gorivo u petrokemijskoj tvornici Sterlitamak, pri čemu je troje ljudi ozlijeđeno. Na teren su odmah izašli vatrogasci, koji su požar stavili pod kontrolu, objavile su ruske hitne službe. Pojavila se i snimka eksplozije.
Nije poznato što je izazvalo incident.
Tvornica, smještena 1500 km istočno od Moskve, proizvodi gumu i visokooktanske aditive za gorivo te gorivo za mlažnjake. Ruska državna novinska agencija Interfax objavila je, pozivajući se na lokalne dužnosnike, da se proizvodnja nastavlja unatoč požaru.
Ruski tužitelji rekli su da su Zakladu za pravdu Clooney, američku neprofitnu skupinu, označili kao "nepoželjnu" organizaciju.
>> Opširnije
Ruska režimska novinska agencija Tass jutros je objavila izjavu jutros prenosi vijest jednog od zapovjednika ruskih snaga u regiji Kursk, general bojnika Aptija Alaudinova.
Alaudinov, koji je i zapovjednik specijalnih postrojbi Akhmat, čečenske paravojne organizacije, tvrdi da se ruska vojska nosi s ukrajinskim prodoru u Kursku oblast.
“Imamo situaciju pod kontrolom. Jučer je bio vrlo težak dan, bilo je nekoliko valova napada neprijatelja. Većina neprijatelja koji su jučer napali su uništeni. Dio njihove opreme je uništen. Danas se neprijatelj preraspoređuje kako bi pokušao ući s druge strane”, rekao je.
Jutros se proširila još uvijek nepotvrđena informacija da su ukrajinske snage razorile i treći, posljednji most preko rijeke Sejm u okrugu Koreneski u ruskoj regiji Kursk. Kako je na X-u objavio savjetnik u ukrajinskom ministarstvu unutarnjih poslova Anton Geraščenko, tu informaciju objavili ruski vojni blogeri.
Podsjetimo, najveći most preko rijeke Sejm nalazi se u selu Gluškovo, a ukrajinske snage uništile su ga prije tri dana, u poslijepodnevnim satima. Dan kasnije pogođen je drugi most, koji se nalazi sjevernije, u selu Zvanoje.
"Ako se potvrdi uništenje i trećeg mosta, postrojbe ruske vojske na jugu Kurska naći će se u okružene. Okvirna površina okruženog područja bit će gotovo 700 četvornih kilometara", objavio je Geraščenko na X-u, nekadašnjem Twitteru.
Više ukrajinskih vojnih blogera na X-u je objavilo istu informaciju, navodeći kako će se ruske snage na jugu Kurska sada morati opskrbljivati preko pontonskih mostova.
Ruski predsjednik Vladimir Putin stigao je jučer u dvodnevni državni posjet glavnom gradu Azerbajdžana Bakuu, izvijestile su ruske novinske agencije.
Ruska televizija objavila je snimke aviona ruskog predsjednika, koji je u večernjim satima stigao u Baku. Azerbajdžan je blizak partner Moskve, ali i veliki opskrbljivač zapadnih zemalja energijom, a posjet se odvija u jeku neviđene ukrajinske vojne ofenzive na rusko tlo.
Američki demokratski senator Mark Kelly rekao je sinoć da bi odluka Ukrajine da se suprotstavi tekućoj ruskoj invaziji napadom na samu Rusiju mogla promijeniti ishod rata.
>> Opširnije
Musk tvrdi da nije donirao Cybertruck čečenskom vođi.
>> Opširnije
Ukrajinske snage protuzračne obrane odbile su ruski zračni napad tijekom noći. Tvrde da su uništili svih 11 dronova koje su lansirali Rusi na niz meta u Ukrajini, uključujući i Kijev, priopćile su jutros ukrajinske zračne snage.
Dronovi su uništeni iznad južne Mikolajivske regije, Čerkasija, Dnjepra i Vinice, u središtu zemlje, te Kijeva. Na meti su bili i Harkiv, Sumi i Donjeck na istoku zemlje. Zasad nema izvješća o bilo kakvoj šteti uslijed napada ili padanja krhotina uništenih dronova.
Stanovnici Kurska ostali su zatečeni nakon proboja ukrajinske vojske na njihov teritorij, piše Guardian.
>> Opširnije
Danas se na društvenim mrežama pojavila snimka akcije ukrajinskih specijalnih snaga tijekom invazije na rusku Kursku oblast.
>> Opširnije
U srpnju su dužnosnici NATO-a rekli da će Ukrajina možda morati pričekati još godinu dana prije pokretanja nove protuofenzive protiv ruskih snaga. Ukrajina ih je demantirala upadom u Kursk.
>> Opširnije
Još jedna ukrajinska postrojba pridružila se invaziji na rusku Kursku oblast.
>> Opširnije
Dok bjesni rat između Rusije i Ukrajine, strahuje se da je Europa skliznula u novi Hladni rat.
>> Opširnije
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski je u svom večernjem obraćanju objasnio je da je glavna zadaća obrambenih akcija Ukrajine općenito uništiti što je moguće više ruskog potencijala i izvesti maksimalne protunapadne operacije. "To uključuje stvaranje tampon zone na teritoriju agresora kroz naše operacije u Kurskoj oblasti", rekao je.
"Također ovom operacijom želimo oslabiti sve što može pomoći Rusiji u nastavku i širenju agresije te se približiti završetku te agresije kako bi Ukrajina što prije došla do mira", dodao je.
>> Opširnije
UKRAJINCI su uništili još jedan važan most u Kursku. Riječ je o mostu preko rijeke Sejm, blizu sela Zvanoe.
>> Opširnije

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati