Kako je miljenik Zapada postao najgori Putinov šljam
BIVŠI ruski predsjednik i aktualni zamjenik predsjedavajućeg Vijeća sigurnosti Dmitrij Medvedev svako malo prijeti nuklearnim ratom, koristi genocidnu retoriku, a američkog predsjednika Joea Bidena je nazvao ludim i poremećenim čovjekom.
Tako je krajem veljače ove godine zaprijetio Zapadu nuklearnom odmazdom ako se Rusija nakon rata u Ukrajini vrati na svoje granice iz 1991. godine. Rekao je da bi Rusija u tom slučaju organizirala cijeli svoj arsenal i osim Kijeva napala Washington, Berlin ili London.
Posjetio Silicijsku dolinu, hvalio Kaliforniju...
No, Medvedev nije oduvijek gajio ovakvu mržnju prema Zapadu, barem ne javno. Kada je 2008. godine postao predsjednikom Rusije, obećao je modernizaciju i liberalizaciju, a često je spominjao i svoju ljubav prema pisanju blogova i najnovijim gadgetima.
2010. je čak posjetio Silicijsku dolinu, prilikom čega se sastao s tadašnjim guvernerom Kalifornije Arnoldom Schwarzeneggerom, a od Stevea Jobsa na poklon dobio novi iPhone 4. "S velikim zanimanjem sam posjetio Kaliforniju. Nikad nisam bio ovdje. Kalifornija je jedna od ekonomski najrazvijenijih država SAD-a te kroji svoju vlastitu sudbinu", rekao je prilikom posjeta Silicijskoj dolini.
Suradnja s Obamom
Medvedev je imao dobre diplomatske odnose i s tadašnjim američkim predsjednikom Barackom Obamom. Prilikom posjeta SAD-u 2010., Medvedev se sastao s Obamom i dogovorio jačanje gospodarskih veza. Obama je Medvedeva nazvao čvrstim i pouzdanim partnerom, dok je Medvedev pozvao na "gospodarsku suradnju u skladu s potencijalom dviju nacija."
Mada je Zapad bio svjestan toga da je Putin sam postavio novog ruskog predsjednika, ipak se pojavila nada da bi Rusija pod vodstvom Medvedeva mogla provesti svojevrsnu liberalizaciju svog političkog sustava.
Žalio se na loše pravosuđe
Putin je u tom periodu odstupio s pozicije čelnika jer je ustav tada dopuštao samo dva četverogodišnja mandata. Postao je premijer, a za nasljednika je osobno izabrao Medvedeva s kojim je surađivao od 2000. godine, piše The Guardian.
Iako je bilo jasno da je Medvedev zapravo podređen Putinu, njegova retorika se prije desetak godina ipak razlikovala od one tada bivšeg predsjednika. Javno je govorio o svojoj ljubavi prema rock glazbi i o mogućnostima interneta, aktivno je pisao blogove i objavljivao na Twitteru (sadašnji X).
Također se znao požaliti na nedostatak neovisnosti pravosuđa u Rusiji i dao nekoliko opsežnih izjava koje su sugerirale da podržava stvarnu reformu. Medvedev se fiksirao na ideju o drugom mandatu, a povremeno se i "sukobio" s Putinom, posebice kada je odobrio da Rusija bude suzdržana na glasanju u UN-u o intervenciji u Libiji.
Počeo piti, pojavile su se afere
No, njegovi planovi su se uskoro izjalovili. Putin ga je u ljeto 2011. pozvao na pecanje i obavijestio da se misli vratiti na poziciju predsjednika. Medvedev je to krotko prihvatio; nije imao izbora.
Nakon toga je Medvedev "potonuo". Snimljen je kako drijema na službenim događanjima, uključujući i na ceremoniji otvaranja Zimskih olimpijskih igara u Sočiju 2014. Istraga Navalnog je pak s Medvedevom povezala mrežu palača i vinograda. On je zanijekao optužbe, ali je uslijedio val uličnih prosvjeda jer su neki građani Rusije smatrali da je Medvedev ispao jednako podmitljiv kao i drugi članovi ruske elite.
Kako je vrijeme prolazilo, počele su kružiti glasine o njegovim problemima s konzumacijom alkohola. Putin je 2020. zatražio od Medvedeva da podnese ostavku na mjestu premijera, ali mu je dao simbolični čin zamjenika predsjednika Vijeća sigurnosti.
Preokret u izjavama
Tijekom desetljeća koje je uslijedilo nakon što je Medvedev napustio predsjedništvo, na Zapadu su potonule nade o istinskoj liberalizaciji Rusije. Putin je 2014. godine odlučio pripojiti Krim, a od tada je sustav samo postao autoritarniji.
Kako je krenula invazija na Ukrajinu, autoritarniji su postali i Medvedev i drugi pripadnici ruske elite bliske Putinu. Medvedev je u svibnju prošle godine upozorio na X-u da se mogućnost nuklearne apokalipse jača sa slanjem moćnijeg oružja Ukrajini. Ovu prijetnju je ponovio više puta.
Od bivšeg miljenika Zapada, koji je poticao bolju suradnju Rusije sa SAD-om i drugim zemljama, nije ostalo skoro ništa. S prijašnjih pohvala, krenuo je na uvrede. Prošle je godine izjavio da "Poljska ne bi trebala postojati" i da bi Ukrajina uskoro mogla nestati s karte.
Za Bidena je nedavno rekao da sramoti SAD i da namjerava odvući čovječanstvo u pakao, a početkom ove godine je poručio japanskim dužnosnicima da bi trebali počiniti samoubojstvo
"Ovo, nažalost, nije ni zastrašivanje ni blefiranje"
Medvedev se ponovno javio s prijetnjama i nakon što je jučer SAD dao dozvolu Ukrajincima da gađaju američkim oružjem ciljeve u Rusiji. Istaknuo je kako Rusija nije blefirala kada je govorila o mogućnosti uporabe taktičkog nuklearnog oružja i upozorio da bi sukob Moskve sa Zapadom mogao eskalirati u sveopći rat.
Kazao je kako Zapad radi fatalnu grešku ako misli da Rusija nije spremna upotrijebiti nuklearno oružje u ratu protiv Ukrajine. Također je govorio o potencijalu da se strateškim nuklearnim oružjem pogode neimenovane neprijateljske zemlje. "Ovo, nažalost, nije ni zastrašivanje ni blefiranje", rekao je Medvedev.
"Trenutni vojni sukob sa Zapadom razvija se prema najgorem mogućem scenariju. Postoji stalna eskalacija kada je riječ o vatrenoj moći NATO oružja koje se koristi. Stoga nitko danas ne može isključiti prelazak sukoba u konačnu fazu", kazao je.
Postavlja se pitanje koliko ozbiljno zapadne zemlje trebaju shvatiti njegove prijetnje. Želi li "transformirani" Medvedev ovakvim prijetećim izjavama steći Putinovu naklonost ili zapravo govori u ime samog ruskog predsjednika?