AccuWeather objavio veliku prognozu za ljeto. Evo što čeka Hrvatsku
PROGNOSTIČARI globalnog meteorološkog servisa AccuWeathera objavili su veliku dugoročnu prognozu za ljeto. Ovo godišnje doba službeno počinje u srijedu, 21. lipnja, oko tri tjedna nakon početka meteorološkog ljeta, koje počinje 1. lipnja
Tyler Roys i Alan Reppert, viši meteorolozi u AccuWeatheru koji proučavaju vremenske prilike diljem kontinenta više od tri desetljeća, pomno su proučili protekle godine i vremenske obrasce diljem svijeta kako bi odredili glavne naglaske vremena za nadolazeće ljeto.
Meteorolozi AccuWeathera kažu da će ljetno vrijeme brzo početi diljem srednje i sjeverne Europe, dok bi jugoistočna područja, u koja spada i Hrvatska, mogla doživjeti sporiji prijelaz na ljetne vremenske prilike.
Iako nadolazeće ljeto možda neće biti toliko užareno kao prijašnja, AccuWeatherovi meteorolozi kažu da bi se moglo pokazati jednako opasnim za stanovnike i posjetitelje zbog šumskih požara, suše i opasnog vremena.
Ekstremne vrućine mogle bi biti rjeđe
U novo ljeto Europa ulazi nakon niza ljeta koja su obilježile brutalne, rekordne vrućine.
Ranije ove godine u izvješću koje je objavila Služba za klimatske promjene Copernicus detaljno je opisano kako je ljeto 2022. bilo najtoplije zabilježeno na europskom kontinentu, čime je oboren prethodni rekord postavljen samo godinu dana prije. Opasno vrući vremenski uvjeti utjecali su na gotovo svaki aspekt života. Odnijeli su tisuće života i pogoršali uvjete suše, što je rezultiralo zapanjujućim otkrićima duž isušenih riječnih korita.
Sparno vrijeme brzo se razvilo u dijelovima Španjolske i Portugala ovog proljeća. Dana 27. travnja 2023. Córdoba u Španjolskoj postavila je novi rekord za najvišu temperaturu u travnju ikada zabilježenu u Europi budući da je termometar skočio do visina tipičnijih za kolovoz.
Goruće je pitanje hoće li ljeto 2023. ostati zapamćeno kao još jedna sezona ekstrema. Općenito, očekuje se da će ekstremne vrućine biti rjeđe diljem kontinenta u usporedbi s posljednjim godinama, prema AccuWeatherovom meteorologu Tyleru Roysu.
"Postat će vruće, osobito od Pirenejskog poluotoka do južne Francuske i sjeverne Italije, ali ekstremna rekordna vrućina od prošlog ljeta vjerojatno se neće ponoviti", rekao je Roys.
Više temperature noću nego što je to bilo prošlih ljeta
Struja vlage iz Atlantskog oceana trebala bi povećati naoblaku u tim područjima, što će pomoći u održavanju temperature tijekom dana, kažu prognostičari. Noću, međutim, naoblaka može djelovati poput pokrivača, izolirajući zrak ispod i rezultirajući višim temperaturama od onih koje bi se obično mjerile. Više temperature tijekom noćnih sati mogle bi dovesti i do temperatura iznad povijesnog prosjeka za ljeto u cjelini.
"Velika većina zgrada u Europi napravljena je da zadrži toplinu, pa ako se ta mjesta ne mogu ohladiti jer se temperature u atmosferi ne snižavaju toliko preko noći, izložit ćete se većem riziku od zdravstvenih problema povezanih s toplinom kako ljeto napreduje", objavio je Roys.
Meteorolozi AccuWeathera kažu da je istočna Europa područje kontinenta za koje je manje vjerojatno da će doživjeti česte valove vrućine u nadolazećoj sezoni. U cjelini, temperature će se vjerojatno kretati blizu povijesnog prosjeka tijekom ljetnih mjeseci diljem Mađarske, Rumunjske i Srbije.
Suše i toplije na sjevernoj polovici Europe, visok rizik od šumskih požara u Skandinaviji
Očekuje se da će ljeto biti suše i toplije, u usporedbi s povijesnim prosjekom, u sjevernoj polovici kontinenta, uključujući Irsku, Ujedinjeno Kraljevstvo i Skandinaviju. "Postoji rizik da se u Skandinaviji ponovi 2018., kada je dugotrajno toplo i suho vrijeme uzrokovalo izbijanje šumskih požara diljem regije", rekao je Roys i dodao da se ta regija teško može nositi s takvim vremenskim uvjetima.
Dodao je i kako je i u Engleskoj moguć povratak suše, ali da se ne očekuje da će uvjeti biti tako teški kao lani. U sušnim razdobljima mogu se pojaviti pljuskovi i grmljavinske oluje, osobito diljem Engleske i Walesa, koji mogu uzrokovati lokalne obilne padaline i jake udare vjetra.
Više od pola Hrvatske pod visokim rizikom od oluja
Ljetna prognoza AccuWeathera za Europu ističe zonu od sjeverne Francuske do Njemačke, Poljske i balkanskih država kao najvjerojatniji koridor koji će se suočiti s češćim napadima oborina, a možda čak i teškim vremenskim uvjetima u usporedbi s ostatkom kontinenta.
Ljetna prognoza AccuWeathera za Europu ističe zonu od sjeverne Francuske do Njemačke, Poljske i balkanskih država kao najvjerojatniji koridor koji će se suočiti s češćim oborinama, a možda čak i i teškim vremenskim uvjetima u usporedbi s ostatkom kontinenta.
Oborina bi trebalo biti blizu povijesnog prosjeka za veći dio ove regije, što će biti dobra vijest za usjeve diljem Balkana, prema Roysu.
Iako će oborine pomoći u suzbijanju sušnih uvjeta u regiji, mogle bi imati i štetne posljedice, budući da se očekuju oluje. Prema karti AccuWeathera, visoki rizik od oluja i grmljavinskih nevremena vrijedi za središnju, sjeverozapadnu i istočnu Hrvatsku, dok umjeren rizik vrijedi za Gorski Kotar, Liku i Dalmatinsku zagoru.
Prijete i poplave
Meteolozi upozoravaju i kako bi sve moglo rezultati i poplavama. Značajne poplave predviđaju za cijelu Hrvatsku osim istoka i sjeveroistoka zemlje, kao i za gotovo cijelu Bosnu i Hercegovinu, jug Srbije, zapadno Kosovo, Crnu Goru Albaniju te sami zapad Makedonije.
"Zona od sjeverne Francuske do Balkana je u najvećem riziku od vremenskih nepogoda u smislu grmljavinskih oluja koje mogu izazvati štetne vjetrove i tuču", rekao je Roys.
Od susjednih zemalja visoki rizik oglašen je za čitavu Bosnu i Hercegovinu, dijelove Slovenije, Mađarske, Srbije i Crne Gore.
Na Balkanu bi oluje mogle rezultirati značajnim rizikom od iznenadnih poplava jer oborine rastu iznad povijesnog prosjeka za sezonu, navode meteorolozi AccuWeathera. Roys ipak naglašava da se tijekom ljeta očekuju i lijepa razdoblja stabilnog vremena. Očekuje se da će temperature biti blizu ili malo iznad povijesnog prosjeka u cijeloj regiji tijekom lipnja, srpnja i kolovoza.
"Očekujemo da će broj dana s temperaturom od 32 stupnja Celzija ili više biti malo iznad povijesnog prosjeka ovog ljeta", rekao je Roys, no kazao da takvi dani neće biti česti kao proteklih godina.
Za Istru meteorolozi prognoziraju sušu
Malo je vjerojatno da će područja u Europi koja očajnički trebaju oborine ovog ljeta dobiti pomoć od majke prirode, kažu prognostičari AccuWeathera.
Europski opservatorij za sušu daje pesimističnu sliku za veći dio Pirenejskog poluotoka, južne Francuske i sjeverne Italije, gdje suša još uvijek traje.
Suhe grmljavinske oluje, grmljavinske oluje koje proizvode malo ili nimalo kiše, ali ipak stvaraju obilje opasnih munja, mogle bi biti prijetnja ovim područjima. Ovaj vremenski fenomen poznat je po izazivanju šumskih požara.
Među područjima za koja meteorolozi AccuWeathera predviđaju sušno ljeto je i Istra, no za nju je oglašena najmanji od tri stupnja opasnosti od suše.
"Glavna tema ljeta za ovaj dio kontinenta je da će svaka kiša donijeti samo kratkotrajno olakšanje, a suša koja se pogoršala prošlog ljeta neće nestati ni u jednoj od ovih lokacija", rekao je Roys.