Njemački list objavio iskustva djece koja su prošla ruske kampove za preodgoj
KADA je nedavno Međunarodni kazneni sud u Haagu objavio nalog za uhićenje ruskog predsjednika Vladimira Putina zbog ratnih zločina, u njegovom se društvu nalazila i žena čija priča razotkriva jedan od najmorbidnijih poteza Rusije u agresiji na Ukrajinu. Riječ je o otimanju ukrajinske djece, koju se onda pokušava preodgojiti u kampovima u Rusiji.
Međunarodni kazneni sud (ICC), osim za Putina, izdao je nalog i za uhićenje njegove povjerenice za prava djece Marije Aleksejevne Lvova-Belove, pod istim optužbama za nezakonite deportacije ukrajinske djece.
>> Žena koju Haag želi uhititi uz Putina hvalila se da je "posvojila" dijete iz Ukrajine
Tko je Marija Lvova-Belova, koju je Međunarodni kazneni sud optužio za ratne zločine?
Lvova-Belova, koju se u ruskim medijima naziva Majkom Rusijom, radi kao povjerenica za prava djece u Rusiji, a na tu poziciju imenovao ju je Putin 2021. godine. Nedavno je dospjela na medijske naslovnice, kada je na svom Telegram kanalu podijelila informaciju da pomaže u povezivanju ukrajinske djece s ruskim roditeljima koji se nadaju da će ih posvojiti.
U proljeće 2022. Lvova-Belova posvojila je ukrajinskog tinejdžera iz Mariupolja, koji su u ratu uništili Rusi. "Kad smo ih doveli u Rusiju da se malo oporave, počela je priča da su negativno govorili o Putinu, govorili svakakve ružne stvari, pjevali ukrajinsku himnu i sve to. Tako da... Da, postoji ta vrsta negativnosti, možda u početku, ali onda se pretvori u ljubav prema Rusiji", rekla je Lvova-Belova, prenosi BBC.
CNN je u veljači izvijestio da je Lvova-Belova opetovano posjećivala teritorije pod ruskom okupacijom u Ukrajini i brinula se da ukrajinska djeca budu deportirana u Rusiju, gdje ih potom posvajaju ruske obitelji. Putin joj je dao dopuštenje za poduzimanje dodatnih mjera za otimanje djece iz okupiranih ukrajinskh teritorija, uključujući regije Zaporižje, Herson, Luhansk i Donjeck.
Ukrajinske vlasti tvrde da je nestalo 20 tisuća ukrajinske djece
Kako piše njemački list Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), prema procjenama ukrajinskih vlasti, od napada ruske vojske 24. veljače prošle godine nestalo je gotovo 20.000 djece.
Mnoga od njih bila su oteta iz dječjih domova, sirotišta i škola, deportirana u logore za preodgoj ili dana na usvajanje u Rusiji. Trebala bi postati ruski patrioti, domoljubi koji mrze Ukrajinu i koriste ruskom gospodarstvu. Putin želi uništiti Ukrajinu i izbrisati kulturni identitet te zemlje. Ispiranje mozga otete djece dio je njegove strategije.
"Lvova-Belova javno se prikazuje kao spasiteljica ukrajinske djece koja bi se, zahvaljujući ruskoj evakuaciji pred kišom metaka, sada mogla veseliti obećavajućoj budućnosti", piše njemački list.
Lvova-Belova uz Putinov blagoslov uzima ukrajinsku djecu i daje ih ruskim obiteljima na preodgoj
"Kad djeca stignu u svoj 'novi dom', ponekad je tu i snimateljska ekipa. Snima kako Lvova-Belova blista dok miluje dječje glave. 'Naravno, u početku je bilo teško priviknuti se na situaciju', rekla je na konferenciji za novinare, no početna averzija brzo se pretvorila u 'ljubav prema Rusiji'", navodi FAZ.
"Marija Lvova-Belova je u kasnim tridesetima, udana je za pravoslavnog svećenika, ima petero svoje i četvero udomljene djece, a navodno je preuzela skrbništvo nad nekoliko djece s poteškoćama. Usvojila je i dječaka Filipa iz razorenog grada Mariupolja. Dječak sada ima rusku putovnicu za koju Lvova-Belova tvrdi da ju ne želi ispustiti iz ruku. Filipa ponosno naziva 'moje dijete iz Donbasa'", opisuje FAZ ovu optuženu ratnu zločinku i Putinovu štićenicu.
Politika čije je javno lice Lvova-Belova, a naredbodavac sam Putin, dovodi do niza mučnih situacija, poput one u veljači kada su na propagandni koncert održan u Moskvi, na kojem je govorio i ruski predsjednik Vladimir Putin, doveli i dvoje ukrajinske djece kojima je majka poginula za vrijeme bombardiranja Mariupolja. Djeca su tom prilikom morala zahvaliti ruskoj vojsci.
>> Djeca iz Mariupolja na koncertu u Moskvi zahvaljivala vojsci. Majku im ubili Rusi
Mašina priča
FAZ je razgovarao s nekom od djece koja su spašena iz ruskih kampova za preodgoj, kao i s ljudima koji rade na njihovom spašavanju. Njihove sudbine i iskustva nude značajan uvid u jedan od najstrasnijih zločina Putinove agresije na Ukrajinu, u kojem se targetira direktno djecu.
"Maša ima petnaest godina, voli karate, voli se baviti ručnim radom i živi s roditeljima u obiteljskoj kući u Hersonu. Rusi neprestano granatiraju Herson, gotovo svaki dan ima mrtvih i ranjenih, nitko tko ne mora napustiti svoju kuću", navodi FAZ.
Maša je jedna od djece koja su vraćena roditeljima. Ona je otišla u školski kamp na Krim prije početka invazije i onda su je tamo i zadržali. S Mašom su dobro postupali u kampovima za odmor, jedan Rus bio je posebno ljubazan. Nevolja se dogodila samo kad je mlada osoba potajno pušila i bila uhvaćena. "Nisu svi Rusi poput Putina", kaže Oleksandr.
Njena majka obratila se nevladinoj organizaciji Spasimo Ukrajinu, koja pomaže vratiti kući djecu koja su oteta i drži ih se na ruskom teritoriju. Zajedno s drugim majkama krenula je na Krim. U Moskvu su putovali preko Poljske i Bjelorusije. Ondje su ih tijekom provjere službenici tajne službe ispitivali devet sati. Neke su se majke morale skinuti do donjeg rublja. Na kraju je ipak - nakon nekoliko mjeseci razdvojenosti - došla do svoje kćeri.
FAZ: Ruska propaganda je perfidna
"Ruska propaganda je perfidna. Ponekad žrtve ni ne shvaćaju da su izmanipulirane. Mašu su držali u zlatnom kavezu i laskali joj s ciljem stvaranja emotivne distance od roditelja. Neka vrsta meke rusifikacije", navodi FAZ.
Aktivist Mikola Kuleba je za FAZ ispričao priču o četrnaestogodišnjem dječaku koji je najprije proveo četiri mjeseca u ruskom "oporavilištu" u okupiranoj regiji Herson, a potom je deportiran u Rusiju. Bio je u Anapi, ljetovalištu na Crnom moru. Tamo je došao do obitelji koja ga je htjela posvojiti. Njegovi novi roditelji rekli su: "Ukrajinski nacisti će te ubiti ako se vratiš." Obećali su mu novac, rusko državljanstvo, mjesto u školi i na fakultetu.
Organizacija Save Ukraine spasila 300 djece iz ruskog zarobljeništva
"Ovaj dječak je najmlađi od šestero djece, majka mu je umrla na porođaju, a otac je jako slab nakon srčanog udara. Osamnaestogodišnja sestra otputovala je u Anapu uz pomoć naše udruge Save Ukraine. Ali njezin brat je odbio poći s njom. Poznata sestra bila je nepoznata u njegovom naopakom svijetu. Trebalo mu je tri dana da izgubi strah, dok nije shvatio gdje mu je domovina i pošao s njom", ispričao je Kuleba.
Save Ukraine radi s organizacijom #WeAreAllUkrainians, koju su osnovali Vladimir Kličko i Tatjana Kiel. Mreža pomagača u Ukrajini, Rusiji i Bjelorusiji je velika, neki riskiraju svoje živote za ovaj posao. Kuleba i njegov tim do danas su kući vratili više od tri stotine otete djece.
"Rusi su radili s kolaboracionistima u osvojenim područjima poput Hersona, uključujući administratore, učitelje i ravnatelje, koji su im pomagali u njihovoj misiji rusifikacije. Kuleba kaže da su učitelji koji su prebjegli neprijatelju vršili velik pritisak na roditelje da šalju djecu u ruske ljetne kampove", navodi FAZ.
"U mnogim kampovima za preodgoj djeca moraju pjevati rusku himnu. Tko odbije, riskira batine. Neka djeca su se počastila himnom, govorilo se da se jednom svirala pet sati. 'Rusija, naša sveta država, Rusija, naša voljena zemljo', uvijek iznova", navodi njemački list.
"Autistični dječak je nakon boravka kod Rusa neprestano vrištao"
"Uvjeti u kampovima su različiti. U nekim kampovima ima žohara i štakora. Hrana je mizerna, nije bilo pokrivača i jastuka. Priča se o djeci koja su se opirala ispiranju mozga i za kaznu bila danima zaključavana u mračne sobe. Autistični dječak bio je toliko mentalno oštećen nakon boravka kod Rusa da je neprestano vrištao na putu od bjeloruske granice do Ukrajine", ispričao je aktivist Kuleba svoja iskustva za FAZ.
Pita se zašto Ujedinjeni narodi ne interveniraju: "Zašto ne poduzmu nešto da nam vrate djecu?"
FAZ je razgovarao i s dvojicom dječaka, Maksimom (16) i Ivanom (17 godina). Živjeli su u Mariupolju u domu za nezbrinutu djecu sa svojim starateljem i drugom djecom. Ruski agresorski rat pogodio ih je svom snagom od prve sekunde. Maksim i Ivan su se sklonili od granatiranja u jednom podrumu.
Mjesecima zarobljeni u dječjoj bolnici
Kad im se ukazala prilika da napuste grad, odvažili su se priključiti grupi od četvero ljudi, ali su zaustavljeni na ruskom punktu. Morali su se skinuti, vojnici su tražili izdajničke tetovaže koje bi ih razotkrile kao ukrajinske domoljube. Nastavili su do Manuša, gdje su trebali biti autobusi za evakuaciju.
Ali dečki nisu uspjeli doći na ukrajinski teritorij. Rusi su ih doveli u Budjonovski, u Donjeck. Tamo su ih držali u dječjoj bolnici, koju su smjeli napuštati samo za izlete uz pratnju, primjerice u vrt, otkriva FAZ.
Hrana je bila osrednja, nitko ih nije tjerao da pjevaju rusku himnu. Dva puta su privedeni u policijsku postaju gdje su im provjeravani telefoni. Jednom je baka došla tražiti svoju unuku, ali ju nije našla među dvadesetak djece. Podijelila je slatkiše koje je ponijela i otišla praznih ruku. Ivan i Maksim kažu: "Čekali smo samo jedno: da netko dođe po nas."
Zločin nad ukrajinskom djecom se nastavlja
"Po njih je došao staratelj Anton. Proputovao je Poljsku, Litvu, pješice prešao granicu Latvije i Rusije, ušao u autobus za Donjeck. Uspio ih je spasiti", ističe FAZ.
Nažalost, još tisuće ukrajinske djece ostaju u ruskom zarobljeništvu, neka od njih udomljena u novim obiteljima u kojima ih uče da mrze Ukrajinu i budu Rusi. Zločin nad djecom se nastavlja.