Putin je vjerojatno separatistima dao projektil kojim su 2017. srušili putnički avion
POSTOJE "snažne indikacije" da je ruski predsjednik Vladimir Putin osobno odobrio odluku da se separatistima u Ukrajini dostavi projektil koji je oborio putnički let MH17 Malaysia Airlinesa 2014., izvijestili su nizozemski istražitelji, a prenosi CNN.
Citirajući presretnute telefonske razgovore ruskih vladinih dužnosnika, istražni tim Državnog tužiteljstva rekao je da postoje "snažne indikacije da je u ruski predsjednik donio odluku o opskrbi separatista Donjecke narodne republike projektilima Buk-TELAR-a".
Istražitelji su, ipak, rekli da ipak još nemaju potpune dokaze, a istražni tim rekao je da je svoje nalaze podijelio s obiteljima 298 žrtava. Moskva je opetovano odbacila bilo kakvu odgovornost za napad, a ruski dužnosnici i državni mediji iznijeli su niz često kontradiktornih objašnjenja za tragediju.
Let MH17 bio je na putu iz Amsterdama za Kuala Lumpur 17. srpnja 2014. kada je pao s neba iznad teritorija koji drže proruski pobunjenici u istočnoj Ukrajini. Svih 298 putnika i članova posade je poginulo.
Odluku razmatrala predsjednička administracija
Nizozemski istražitelji već su zaključili da je projektil koji je oborio MH17 bila ruska raketa Buk, ispaljena iz lansera koji pripada ruskoj 53. brigadi protuzračnih raketa. Nizozemski je sud u studenom proglasio dvojicu Rusa i proruskog Ukrajinca krivima za masovno ubojstvo zbog umiješanosti u obaranje MH17.
U svom najnovijem otkriću, istražitelji kažu da su čelnici DPR-a vjerojatno bili u "bliskom kontaktu" sa savjetnicima Kremlja i ruskom obavještajnom službom.
"Nakon što su separatisti zatražili protuzračne projektile većeg dometa, njihov zahtjev je u drugoj polovici lipnja 2014. razmatran u predsjedničkoj administraciji u Moskvi. To je državno tijelo koje podržava predsjednika. Nakon toga, zahtjev za težim sustavom protuzračne obrane podnosi se ministru obrane i predsjedniku", rekli su istražitelji nizozemskom sudu u srijedu. Istražitelji kažu da je zahtjev separatista odobren.
Uvjerljivi dokazi
"U snimljenim telefonskim razgovorima, dužnosnici ruske vlade kažu da je odluka o vojnoj potpori na predsjedniku", rekao je istražni tim. "Odluka se čak odgađa tjedan dana 'jer postoji samo jedan koji odlučuje […] osoba koja je na summitu u Francuskoj.' Predsjednik Putin je u to vrijeme, 5. i 6. lipnja 2014., bio na Danu D komemoracija u Francuskoj", izvijestili su istražitelji.
"Postoje konkretne informacije da je zahtjev separatista predstavljen predsjedniku i da je donesena pozitivna odluka. Nije poznato spominje li se u zahtjevu eksplicitno sustav Buk. Ubrzo kasnije isporučeni su teški sustavi protuzračne obrane, uključujući i Buk koji je kasnije oborio MH17", dodali su.