Najveća američka banka predviđa ogroman skok bitcoina. Ako se riješi veliki problem
IZ NAJVEĆE američke banke JPMorgan stiže predviđanje da bi bitcoin mogao dugoročno skočiti na 146.000 dolara ako volatilnost splasne i institucije ga počnu preferirati više nego zlato u svojim portfeljima, piše Business Insider.
To je otprilike 130% više od sadašnje cijene bitcoina. Ona se posljednjih tjedan dana kreće između 60.000 i 65.000 dolara.
Bitcoin kao konkurencija zlatu
JPMorgan također smatra da se bitcoin, koji je također u neku ruku rijedak proizvod, sve više natječe sa zlatom za pozornost ulagača kao zaštitu od inflacije, odnosno kao nešto što će rasti čak i kada inflacija ruši vrijednost druge imovine.
"Čini se da je ponovno pojavljivanje zabrinutosti od inflacije među ulagačima tijekom rujna i listopada 2021. obnovilo interes za korištenje bitcoina kao zaštite od inflacije", rekao je strateg JPMorgana Nikolaos Panigirtzoglou.
"Privlačnost bitcoina kao zaštite od inflacije možda je ojačana neuspjehom zlata u posljednjih nekoliko tjedana da odgovori na povećanu zabrinutost oko inflacije", dodao je.
Inflacija je u SAD-u na najvišoj razini u posljednjih 13 godina i porasla je diljem svijeta.
Panigirtzoglou kao argument za to da će se kriptovaluta nastaviti boriti sa zlatom za prevlast vidi i to što milenijalci postaju sve moćniji u svijetu ulaganja.
"Uzimajući u obzir koliko je veliko financijsko ulaganje u zlato, svako takvo istiskivanje zlata kao alternativne valute podrazumijeva veliki rast za bitcoin na dugi rok", rekao je, sugerirajući da bi dugoročno cijena bitcoina mogla narasti do 146.000 dolara.
Volatilnost bitcoina bi morala naglo pasti
Međutim, JPMorgan je rekao da bi ogromna volatilnost (stupanj varijacije niza cijena trgovanja tijekom vremena) bitcoina morala naglo pasti da bi se cijena od 146.000 dolara ostvarila, kako bi se ulagači vezani uz pravila osjećali ugodno dodajući ga u svoje portfelje.
Promjenjivost bitcoina trenutno je oko četiri do pet puta veća od zlata, objavila je banka. To bi moralo dramatično pasti prije nego što institucionalni investitori uđu u igru.
JPMorgan ističe da je upravo volatilnost bitcoina velika prepreka za održivi rast cijena. Dodaju kako je reputacija kriptovalute poprilično narušena tijekom njenog travanjskog i svibanjskog skoka i ponora.
JPMorgan zapravo smatra da je volatilnost još uvijek toliki problem da je poštena cijena bitcoina u ovom trenutku zapravo oko 35.000 dolara.
Ipak, banka je rekla da volatilnost tokena trenutno pada i da cijena od 73.000 dolara izgleda razumno za sljedeću godinu.
Realno izgleda i porast iznad 160.000 dolara i još jedan pad na manje od 30.000 dolara
Međutim, bitcoin je krajnje nepredvidljiv. Porast iznad 146.000 dolara izgleda potpuno moguć, s obzirom na dobit bitcoina od više od 340% u prošloj godini. No, još jedan pad na manje od 30.000 dolara, što se vidjelo ovoga ljeta, također je mogućnost, kažu u banci.
U svakom slučaju, JPMorganovi globalni tržišni stratezi izgledaju optimistični u pogledu kriptovaluta. "Nema sumnje da su kriptovalute i digitalna imovina, šire gledano, nova klasa imovine i stoga u višegodišnjem strukturnom uzlaznom trendu", rekli su.
JPMorgan misli da bi ulagačima u kriptovalute možda bilo bolje uložiti u etherum umjesto u bitcoin
Inače, iz JPMorgana smatraju da bi investitori u kriptovalute u svojim portfeljima trebali držati ethereum umjesto bitcoina jer blockchain ima više namjena.
Analitičari JPMorgana, predvođeni tržišnim strategom Nikolaosom Panigirtzoglouom, naime, misle da bi rastuće kamatne stope mogle predstavljati problem za bitcoin, baš kao što to tradicionalno čine za zlato.
Iako bitcoin sve više kotira kao konkurencija zlatu, treba uzeti u obzir da središnje banke diljem svijeta smanjuju svoju potporu gospodarstvima u nastojanju da se smanji inflacija. To znači da će kamatne stope i prinosi na obveznice početi rasti, piše Business Insider.
S obzirom na to, JPMorgan je rekao da bi investitorima možda bilo bolje ulagati u ether, drugu najveću kriptovalutu na svijetu, koja radi na ethereum blockchainu. Drugim riječima, ima mnogo više namjena od bitcoina i prinos bi mogao biti veći.