Svaka peta odrasla osoba otuđena je od oca, pokazala je njemačka studija
MNOGI ljudi otuđe se od svojih roditelja tijekom života, no uglavnom od očeva, pokazuje nedavno provedena sociološka studija u Njemačkoj.
Studija koju su provela dvojica sociologa s njemačkih sveučilišta obrađivala je podatke o njemačkim obiteljima od 2008. do 2018. godine i obuhvatila više od 10.000 ljudi.
Oko 20 posto odrasle djece proživjelo je razdoblje otuđenja od oca, a to je više nego dvostruko u odnosu na majku, gdje otuđenje iznosi 9 posto.
"Kada dijete i roditelj imaju kontakte manje od jednom na mjesec i nisu emotivno bliski, tada govorimo o otuđenju", kaže jedan od autora studije Oliver Arranz Becker, profesor na Sveučilištu Halle-Wittenberg (MLU).
"Kontakt" uključuje posjete, pisma, telefonske pozive i drugo, objašnjava Arranz Becker.
Razlog zašto je dvostruko više odrasle djece otuđeno od oca nego od majke jest u tome "što su veze s majkom često jače nego s očevima", objašnjava prof. Karsten Hank sa Sveučilišta u Kolnu i dodaje da to jednako vrijedi za kćeri kao i za sinove.
Rizik otuđenja raste u obiteljima u kojima jedan od roditelja umre.
"To je zbilja iznenađujuće", kaže Arranz Becker. "Čovjek bi pomislio da će veza s roditeljem koji je još živ ojačati nakon takva događaja, no u većini slučajeva veza slabi."
Postotak otuđenja raste i u slučaju razvoda roditelja, osobito kada jedan od roditelja ima drugog partnera.
Ako je odnos djeteta s novim partnerom roditelja loš, on ili ona često se otuđe i od biološkog roditelja, ustanovili su sociolozi u istraživanju.
Studiju iz časopisa Journal of Marriage and Family (JMF, Časopis za brak i obitelj), objavio je National Council on Family Relations iz Minneapolisa (Sjedinjene Države).