Veliki opoziv: Milijuni Hondi i Toyota moraju na servis
NA SERVIS mora nekoliko milijuna automobila.
Dva najveća japanska proizvođača automobila, Toyota i Honda, povukla su milijune automobila zbog otkrivenih sigurnosnih propusta, piše CNN.
Toyota je u 21. siječnja priopćila da će povući 3,4 milijuna vozila, od kojih je 2,9 milijuna u Americi. Uzrok je mogućnost otkazivanja rada sigurnosne opreme. Među modelima koji će biti povučeni nalaze se Corolla, Corolla Matrix, Avalon i Avalon HV koji su proizvedeni između 2010. i 2019. godine.
Ova bi vozila mogla imati neispravnu elektroničku upravljačku jedinicu (ECU) koja bi trebala pomoći u zaštiti putnika pri sudaru. Ovaj bi uređaj trebao komunicirati sa senzorima u automobilu i pomoći pri aktivaciji zračnih jastuka i zatezača sigurnosnih pojaseva.
Iz Toyote su priopćili da su saznali kako u izloženosti ECU-a određenim zvukovima može doći do interferencije i greške u komunikaciji sa perifernim senzorima, što pak u konačnici može dovesti do nepotpune iskorištenosti zračnog jastuka i sigurnosnog pojasa ili, u najgorem slučaju, potpunog otkazivanja.
Tvrtka planira da svakoga tko je eventualno ugrožen obavijesti najkasnije do sredine ožujka. Vozači će biti zamoljeni da svoje automobile odvezu do ovlaštenih servisa gdje će im biti ponuđena ugradnja zvučne izolacije. Ovdje naglasimo kako sporni modul nije proizvod Takate, već tvrtke TRW. NHTSA je objavio da s ovim kvarom povezuje osam smrtnih slučajeva, a vezano uz ranije opozive milijuna vozila iz Fiat Chryslera, te Hyundaija i Kije, piše Reuters.
Honda nema adekvatno rješenje
U odvojenom priopćenju istog dana, Honda je priopćila da će povući 2,7 milijuna automobila – 2,4 milijuna iz Amerike i 300.000 iz Kanade. Proizvođač automobila priopćio je da bi pojedini modeli Acure proizvedeni između 1996. i 2003. mogli imati neispravne komponente zračnih jastuka proizvođača Takate.
Honda također poziva vlasnike automobila da se prijave na pregled, iako postoji velika šansa da im servisi neće moći puno pomoći. Zbog nedostatka alternativnih rezervnih dijelova, iz Honde poručuju da neće moći započeti s popravcima još najmanje godinu dana.
Priopćenje Honde još je jedna glavobolja za Takatu, japanskog proizvođača zračnih jastuka, jer je problem povezan sa sigurnosnim skandalom Takate iz 2015. godine kada je otkriveno da uslijed greške zračni jastuci mogu eksplodirati ili ozlijediti putnike. Taj je problem natjerao japanskog proizvođača zračnih jastuka na bankrot i najveću smjenu u povijesti automobilske industrije jer je na desetine milijuna automobila bilo ugroženo - čak 34 marke automobila, od Ferrarija do Forda. Ova greška dovela je do kobnih posljedica i povezana je s najmanje 29 smrtnih slučajeva, ali i stotinama ozljeda širom svijeta.