Poljski Židov nakon 75 godina pronašao dijete koje je spasio u holokaustu
PREŽIVJELI iz holokausta Maxwell Smart oduvijek se pitao kako je dijete koje je s prijateljem spasio u Drugom svjetskom ratu uspjelo ostati na životu do kraja rata. Novi dokumentarac daje odgovor na njegovo pitanje. Maxwell Smart imao je samo devet godina kad je rat počeo. Život dječaka iz ukrajinskog grada Buczacza, tada dijela Poljske, okrenuo se naglavačke 1939. godine. Njegova priča, kao i priče još dvije žene iz Kanade koje su preživjele holokaust, Rose Lipsyzc i Helen Yermus, koje također muče neodgovorena pitanja iz ratnog djetinjstva, ispričane su u novom dokumentarcu "Cheating Hitler" (Varanje Hitlera), piše BBC.
Surađujući s istraživačima, autori filma slijede preživjele dok se vraćaju u svoje rodne gradove, na poprišta ubojstava i skloništa iz ratnih vremena. Za Smarta ovo iskustvo znači upoznavanje šire obitelji mladog suputnika koji mu je pomogao preživjeti u Poljskoj, okupiranoj od nacista. A pomoglo mu je i kako bi se olakšala krivnja koju je nosio desetljećima zbog smrti dječaka ubrzo nakon što su njih dvojica spasili život malom djetetu.
Nijemci su taj dio Poljske okupirali 1941. godine. Njegov je otac ubijen u roku od tri mjeseca, a ostatak obitelji smješten je u geto. Zajedno s majkom i sestrom, tijekom likvidacije geta 1943. godine ukrcan je u kamion. Na majčin nagovor, pobjegao je iz kamiona i više nikad nije vidio svoju obitelj.
Do dobi od 13 godina živio je sam u istočnoeuropskim šumama, skrivajući se od skupina Ukrajinaca i nacista koji su tragali za Židovima. Iskopao je skrovište u zemlji i stalno bio na rubu gladi. Nakon višemjesečnog samovanja, naišao je na još jednog dječaka Janeka, koji je u dronjcima lutao šumom, pa su njih dvojica postati partneri u preživljavanju.
Janek je bio nekoliko godina mlađi, ali sam Bog ga je poslao kako bi mu ublažio samoću.
"Dijelio je sa mnom moje tuge i moje probleme", rekao je Smart za BBC.
Jednog dana, dvojica dječaka čula su pucnje
Kasnije su u šumi otkrili tijela sedmero Židova, a s druge strane obližnje rijeke zapazili su kako se nešto kreće. Prešli su preko ledeno hladne vode i pronašli još jedno žensko tijelo. U svojim rukama držala je djevojčicu koja je još bila živa. Donijeli su dijete u svoje sklonište, ali Smart je bio svjestan da je ono opasnost za njihov opstanak. U šumi je Smart pronašao još jednu Židovku, koja je dijete prepoznala kao svoju nećakinju i preuzela brigu o njemu.
Ubrzo nakon toga Janek se razbolio i umro. Smart vjeruje kako je on odgovoran za smrt svoga prijatelja, zato što ga je poveo u hladnu vodu kako bi spasili dijete. Kaže kako je cijeli život osjećao "krivnju zato što je zbog djeteta ubio Janeka, a uopće ne zna što se dogodilo s djetetom".
"Bio je to najveći gubitak u mom životu. Ovaj dječak pomogao mi je da preživim rat. Moje majke više nije bilo, moje sestre više nije bilo, mog oca više nije bilo. To sam nekako prihvatio, ali još uvijek ne mogu prihvatiti Janekovu smrt", rekao je Smart, koji je uspio preživjeti sljedećih nekoliko mjeseci.
Godine 1944. uspio se povezati s nekim sovjetskim vojnicima i slijediti ih kroz Rumunjsku i Mađarsku. Četiri godine kasnije stigao je u Kanadu kroz program zbrinjavanja ratne siročadi i izbjeglica kojeg je vodio Canadian Jewish Congress (Kanadski židovski kongres). Naselio se u Montrealu i postao umjetnik.
Prema podacima Zaklade Azrieli, samo 6 do 11 posto predratne židovske dječje populacije doživjelo je kraj rata. Smart je jedan od 100 preživjelih Židova iz Buczacza, u kojem je prije rata živjelo 8000 Židova. U kasnijim godinama počeo je govoriti i pisati o svojim ratnim iskustvima, osjećajući odgovornost da to podijeli. Autori dokumentarca nisu znali hoće li pronaći odgovore koje Smart traži.
"Željeli smo prikazati preživjele koje muče nerazriješene tajne ili neodgovorena pitanja iz prošlosti. Željeli smo snimiti film iz istraživačke perspektive", rekla je redateljica Rebecca Snow.
Snow i producent Steve Gamestar još uvijek se čude što su misteriji bili razriješeni, s obzirom na vjerojatnost da su odgovori izgubljeni u ratnom kaosu ili kroz prošla desetljeća. I kažu kako je izvanredno što su ne samo otkrili što se dogodilo s djetetom koje je Smart spasio, nego su ih uspjeli ponovno spojiti.
Smart je s filmskom ekipom putovao u Izrael i susreo se s istraživačicom Nataszom Niedzielskom, koja je zabilježile sudbinu djevojčice. Njeno je ime Tova Barkai. Preživjela je rat i sada živi u Haifi.
"Uz dijete je vezano ime. Postoji i život. Dijete je imalo obitelj. Ona više nije dijete, ona je Tova", kaže Smart.
Uspio je pronaći mir zbog smrti svoga prijatelja. Posjetio je Yad Vashem, svjetski centar za sjećanje na holokaust, te pronašao članove Janekove obitelji. Ispričao im je o njihovom boravku u šumi i o dječakovoj smrti.
"Cheating Hitler" premijerno je prikazan ovaj tjedan na History Channelu u Kanadi, a uskoro će uslijediti i premijere u SAD-u i Velikoj Britaniji.