Uspjeh Miline liječnice: KBC Rijeka dobio stanove za roditelje pacijenata
PRIJE mjesec dana Index je pisao kako unatoč dugogodišnjim molbama Grad Rijeka nije osigurao prazan stan u koji bi se mogle smjestiti obitelji čija se djeca liječe od raka u Dječjoj bolnici Kantrida, a nisu iz Rijeke. Dr. Jelena Roganović, pročelnica odjela za hematologiju i onkologiju ove bolnice, Indexu je rekla kako godinama moli gradske vlasti, kao i KBC Rijeka, da napokon reagiraju na njene dugogodišnje zamolbe da se roditeljima djece oboljele od malignih bolesti koja se liječe u Rijeci omogući jedan smještaj u blizini Dječje bolnice Kantrida kako bi obitelji mogle biti zajedno kad dijete pauzira od kemoterapije.
>>Grad Rijeka ne da smještaj za obitelji djece koja se u Rijeci liječe od raka
Danas se to napokon promijenilo jer je u Kliničkom bolničkom centru Rijeka potpisan ugovor te je održana primopredaja ključeva stanova koje je KBC-u Rijeka dodijelilo Ministarstvo državne imovine RH.
"Dva stana nalaze se na gradskom području Mlake i Krnjeva, a namijenjeni su potrebama privremenog boravka roditelja najmlađih pacijenata tijekom liječenja u Klinici za pedijatriju na lokalitetu Kantrida. Primarno je riječ o djeci iz drugih gradova i županija koja su hospitalizirana na Zavodu za hematologiju, onkologiju i kliničku genetiku. Prisutnost roditelja znači nemjerljivu podršku djeci u danima liječenja, a smještaj u blizini bolnice smanjit će troškove čestih putovanja. Zbog važnosti problema bolnica se za pomoć obratila Ministarstvu državne imovine koje je pozitivno odgovorilo na molbu i na korištenje dodijelilo stanove od 28 i 42 četvorna metra. Na prigodnom skupu ključeve je preuzeo ravnatelj Davor Štimac, a uručio ih je ministar državne imovine Goran Marić. Događaj su nazočnošću uveličali ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković i zamjenik gradonačelnika Rijeke Nikola Ivaniš", stoji u priopćenju koje smo dobili od KBC-a Rijeka.
Dr. Roganović godinama molila da se nađe rješenje
Podsjetimo, dr. Jelena Roganović godinama je molila gradske vlasti, kao i KBC Rijeka, da osiguraju stanove za smještaj obitelji čija se djeca liječe u Rijeci, a ne žive u tom gradu.
"Paradoks svega je da mi možemo skupiti pet milijuna dolara za terapiju jednog djeteta u par dana, a da godinama već ne možemo dati jedan prazan stan u krugu bolnice za brojne obitelji čija djeca se liječe u Rijeci, a oni putuju iz ostalih gradova i mjesta u zemlji. I KBC Rijeka i gradski oci imaju puno mojih zamolbi, nadam se da će ih možda ovaj put pročitati i omogućiti obiteljima da budu zajedno kad im djeca ne primaju terapiju", rekla nam je dr. Roganović u travnju, te dodala da joj nikad nisu odgovorili na zamolbe.
KBC Rijeka, je, kako su nam tad rekli, uputila zamolbu Gradu Rijeci, no iz grada su tvrdili suprotno.
"Grad Rijeka je upoznat s navedenom zamolbom, međutim do danas nismo dobili pozitivan odgovor. Zbog važnosti problema za pomoć smo se obratili i Ministarstvu državne imovine RH te smo u očekivanju prijedloga rješenja s njihove strane", odgovorili su nam iz KBC-a Rijeka.
S druge strane, Grad Rijeka tvrdio je kako nisu dobili zahtjev od KBC-a Rijeka da im Grad osigura stan za smještaj obitelji koje nisu iz Rijeke, a dijete im se liječi u Dječjoj bolnici Kantrida. Kazali su nam tada kako oni nisu osnivač KBC-a Rijeka ni Dječje bolnice Kantrida, već je to, ističu, Republika Hrvatska.
Grad Rijeka: U konačnici mi nemamo stanove, pa tako ni prazne stanove u okolici bolnice
"Unatoč tome, uvijek se odazivao i odaziva se zamolbama bolnice za pomoći raznih oblika pa je tako posljednjih 10-ak godina u KBC Rijeka uloženo oko 10 milijuna kuna proračunskog novca Grada Rijeke, iako Grad Rijeka, ponavljamo, nije osnivač bolnice. U sklopu tog iznosa je i iznos od 250.000,00 kuna za sufinanciranje uređenja prostora i nabave medicinske opreme za potrebe Odjela za pedijatrijsku hematologiju i onkologiju Klinike za pedijatriju. Isto tako, Grad Rijeka je do sada u izgradnju nove bolnice uložio čak 45 milijuna kuna, među ostalim ustupanjem zemljišta potrebnog za gradnju bolnice. Također, na prijedlog KBC-a, Grad Rijeka je desetorici liječnika zaposlenih u KBC-u Rijeka dodijelio na korištenje gradske stanove", stajalo je u odgovoru Grada Rijeke za Index iako ih ništa od navedenog nismo pitali.
Također istaknuli su kako im se KBC Rijeka obratio 2008. godine sa zamolbom za sufinanciranje rekonstrukcije prostora za boravak roditelja bolesne djece na lokalitetu Kantrida.
"Radilo se o neuređenom prostoru koji je KBC Rijeka namijenio za navedenu namjenu, u sklopu bolnice Kantrida. Za uređenje prostora Grad je izdvojio 100.000,00 kuna. Tako su stvoreni adekvatni uvjeti za cjelodnevni boravak roditelja djece koja se nalaze na liječenju u bolnici. Nekog drugog zahtjeva za osiguranjem prostora/stana od strane KBC-a Rijeka i prof.dr.sc. Jelene Roganović nismo dobili. Dakle u Grad Rijeku nikada nije stigao nikakav zahtjev za dodjelom stana za obitelji bolesne djece. Da je zahtjev stigao, Grad Rijeka bi, kao i do sada, zasigurno izašao u susret Dječjoj bolnici. U konačnici, Grad Rijeka na Kantridi, u okolici bolnice, nema stanova pa tako niti praznih stanova", stajalo je u odgovoru Grada Rijeke kada smo u travnju pisali o tome.