VIDEO Izlila se Sava u Zagrebu, narasla za čak 5 metara. Stiže veliki vodni val

NAGLO zatopljenje i kiša prouzročili su danas prve veće probleme u Bosni i Hercegovini, a promet je zbog poplava prekinut na dva cestovna pravca u središnjem dijelu zemlje. Poplave se očekuju i u Hrvatskoj. Već sad se Sava u Zagrebu izlila iz korita, a u Istri su vatrogasci morali u nekoliko navrata intervenirati zbog ispumpavanja vode iz poslovnih prostora i stanova.
Sava se izlila iz korita
Zoran Vakula upozorava na poplave zbog naglog topljenja snijega uslijed ove iznadprosječne topline. Već danas poplave prijete na jugu Slovenije, najbližem Gorskome kotaru i karlovačkome području. Tako su u mjestu Kupa na rijeci Kupi već u subotu bile izvanredne mjere obrane od poplava, a porast vodostaja mjerio se i na nekim drugim postajama. Vakula smatra da će tako biti i tijekom nedjelje i ponedjeljka, ne samo zbog dotoka iz Slovenije, nego i Bosne i Hercegovine.
Zbog obilne kiše koja je padala u subotu, vodostaji hrvatskih rijeka u nedjelju su u naglom porastu, a na pojedinim mjernim postajama na Savi i Kupi proglašeno je pripremno stanje obrane od poplava.
Raste i vodostaj Save u Slavonskom Brodu.
Prelijevanje nasipa
Nevrijeme koje je sinoć pogodilo Istru, pogotovo dijelove Labinštine gdje je zabilježeno čak 105 mm kiše, uzrokovalo je nagli porast vodostaja rijeke Raše do 606 cm, što je u zoni izvanrednog stanja.
Veliki dijelovi poljoprivrednih površina raške doline su pod vodom, a na jednom dijelu došlo je i do prelijevanja nasipa i puknuća. Djelatnici Vodoprivrede utvrđuju nasipe vrećama pijeska.
U Zagrebu je vodostaj Save u 24 sata porastao za gotovo pet metara i rijeka se izlila iz svog korita.
Pripremno stanje obrane od poplava proglašeno je i u Karlovcu.
Zbog jakih padavina i topljenja snijega dolazi do naglog porasta vodostaja rijeka i manjih vodotoka u većem dijelu Slovenije, uz mogućnost njihova izlijevanja iz korita. Stručnjaci očekuju da bi upravo zbog vodnog vala iz Slovenije u narednim danima moglo biti dodatnih problema.
Upozorenje za poplave
Obilne kiše su od petka ujutro do subote ujutro pale u Gorskom kotaru. U Delnicama je palo 80 litara, u Crnom Lugu i Begovom razdolju čak 111 litara, a na riječkom području je od petka ujutro do subote navečer palo 80 litara kiše. Tu prijeti i najveća opasnost od bujičnih poplava.
Nevrijeme u Istri
Grmljavinsko nevrijeme praćeno obilnom kišom i jakim vjetrom zahvatilo je sinoć istočni dio Istre, naročito Labinštinu i Pulu, gdje su vatrogasci morali u nekoliko navrata intervenirati zbog ispumpavanja vode iz poslovnih prostora i stanova.
Rijeka Mirna izašla iz svog korita
Prema podacima istarskog meteo portala Istramet, do 22 sata meteorološke postaje na jugu istarskog poluotoka zabilježile su obilnu količinu kiše, a na području rta Kamenjak u Premanturi zabilježen je 61 mm kiše, u Medulinu 55 mm, Pomeru 53 mm, a obilna kiša pada i u Puli gdje je izmjereno 47 mm kiše.
Na Labinštini su pale još obilnije količine tako da meteorološka postaja u Juranima bilježi čak 105 mm kiše. Zbog kvara na trafostanici tijekom večeri je dio općine Svetvinčenat bio bez struje.
Najdulja istarska rijeka, Mirna, zbog obilne je kiše izašla iz svog korita.
Vakula najavljuje kako će se tijekom današnjeg dana stanje poboljšavati i normalizirati. Na jugu će danas vjerojatno biti najkišovitije, u mnogim mjestima u kratkom vremenu i uz više od 40 litara po četvornome metru, pri čemu su lokalno moguće i znatnije količine.
Urušen most u BiH
Poplava je urušila pomoćni most u blizini Bugojna, javlja N1. Lokalni mediji prenose kako se urušio pomoćni most na putnom pravcu Bugojno-Novi Travnik.
Portal Bugojno Danas javlja kako se zbog jakih padalina i rasta vodostaja Vrbasa urušio pomoćni most kod Vrbaskog mosta. Promet je prekinut i preusmjeren na obilaznice.
Srušene i ugrožene kuće
Zbog puknuća nasipa i izlijevanja rijeke Vrbas u jutarnjim je satima zatvorena cesta koja povezuje Novi Travnik i Bugojno, a nešto kasnije voda se izlila i na magistralnu cestu koja povezuje Kiseljak i Busovaču pa je i tamo morao biti prekinut promet.
U općini Gornji Vakuf-Uskoplje aktivirano je klizište na lokalitetu Ravan. Ugrožena su dva stambena objekta, a jedan stambeni objekt potpuno je srušen.
Na prometnici Borova Ravan zbog klizišta je došlo do kratkog prekida na lokalnoj prometnici gdje su pripadnici CZ-a Gornji Vakuf-Uskoplje mehanizacijom očistili prometnicu. Sada je prohodna.
Iz policije i uprave Civilne zaštite Federacije BiH potvrdili su kako su tijekom dana primili veći broj poziva iz naselja uz riječne tokove kojima je zaprijetilo plavljenje.
Izvanredno stanje u Zenici
Izvanredno stanje proglašeno je u nedjelju poslije podne na području Zenice gdje su najbujale rijeke i potoci prouzročili plavljenje brojnih stambenih objekata na širem području općine, potvrdili su iz uprave Civilne zaštite Federacije BiH.
Rijeka Bosna je dosegnula vodostaj od 440 centimetara te se izlila na svim priobalnim zemljištima i plavi okolna mjesta. Voda je prodrla u desetke kuća iz kojih su stanovnici evakuirani a civilna zaštita im je osigurala nužni smještaj. Veliki broj kuća je poplavljen, veći broj ljudi je iseljen iz kuća, te je zbrinut od civilne zaštite.
Interventni timovi sada rade na održanju prohodnosti prometnica.
Gradonačelnik zenice Fuad Kasumović kazao je lokalnim medijima kako je najteže stanje u naselju Tetovo.
"Poplavljeno je dvadesetak kuća, voda je ušla nekih metar i pol u kuće", kazao je Kasumović za televiziju N1.
Pojasnio je kako je sve prouzročeno naglim otapanjem snijega te kišom ali i time što korita rijeka nisu održava na odgovarajući način.
"Svi smo na terenu, radit će se cijelu noć da se spasi ono što se spasiti može'', kazao je zenički gradonačelnik.
Visoki vodostaji rijeka u Sloveniji izazvali brojne nevolje
Snažna kiša i visoki vodostaji rijeka zadnjih su dana izazvali velike teškoće u Sloveniji, osobito u zapadnom dijelu zemlje, gdje su neke lokalne prometnice zbog izlijevanja rijeke Vipave i rijeke Reke te lokalnih potoka privremeno zatvorene zbog odrona zemlje i vode na cesti.
Najviše oborina palo je na području Ilirske Bistrice, odnosno uz naselje Novokračina blizu graničnog prijelaza Jelšane/Rupa, gdje je od četvrtka do nedjelje palo 374 litara na četvorni metar.
Ugrožene krajeve na zapadu posjetio je u nedjelju ministar za okoliš Jure Leben, kazavši da se situacija sustavno prati, te da je vlada Marjana Šarca za ovu godinu u proračunu namijenila 149 milijuna eura za uređivanje vodotokova i regulaciju poplavnih područja.
"Ovakvi prizori moraju nam biti opomena, a sve češće vremenske nepogode zbog klimatskih promjena dokaz su da priroda zna biti nemilosrdna, te da se tome moramo suprotstaviti ne samo u teoriji nego prvenstveno našim djelovanjem", kazao je Leben, te zahvalio vatrogascima i drugim javnim službama koji su pomagali onima čija je imovina bila ugrožena nevremenom i poplavama zbog izlijeva rijeka iz korita.
Kako javljaju slovenski mediji, zbog kiša i otapanja snijega i dalje su u porastu vodostaji Save i njenih pritoka u Sloveniji, te rijeke Drave, no idućeg se tjedna očekuje stagnacija i smirivanje jer će padavina biti manje, a temperature će opet pasti te se snijeg neće topiti.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati