Što je sinkopa, bolest koja je oslobodila Horvatinčića?
Foto: Hina
IZRAZ sinkopa u medicini označava privremeni gubitak svijesti koji može trajati od nekoliko sekundi do minute, a koji je uzrokovan nedovoljnim dotokom krvi u mozak. Drugi nazivi za sinkopu je nesvjestica.
>>Tomislav Horvatinčić oslobođen na šibenskom sudu, pogledajte snimku izricanja presude
>>Horvatinčić oslobođen zbog padanja u nesvijest, pogledajte što je govorio 2011.
>>Ovo je sutkinja koja je oslobodila Tomislava Horvatinčića
Kako je objašnjeno u brojnim medicinskim priručnicima i medicinskim portalima, najčešće do nje dolazi u trenutcima u kojima je krvni tlak prenizak, zbog čega srce ne pumpa dovoljno krvi u mozak, što dovodi do nedovoljne količine kisika u mozgu, odnosno hipoksije, a posljedično i do padanja u nesvijest.
Izazivaju ga benigna ali i ozbiljna stanja
Sinkopa je simptom koji može biti posljedica nekoliko stanja, od benignih stanja do onih koja su opasna po život. Kao faktori koji nisu opasni po život navode se dehidracija, previsoka temperatura, teški slučajevi znojenja i premorenost.
Ipak, sinkopu može izazvati nekoliko ozbiljnijih bolesti srca, kao bradikardija ili tahikardija ili pak loša prokrvljenost.
Sinkopa je česta, ali je posebno opasna za osobe koje su starije od 80 godina.
Prije nastupa sinkope osoba može osjetiti slabost, vrtoglavicu ili pak mučninu. Zamrači joj se pred očima te ju prekrije hladan znoj.
Uzroci su brojni, od kardiovaskularnih preko fizičkih i psihičkih podražaja, primjerice straha, boli ili pogleda na krv, do predugog stajanja u zatvorenim i zagušljivim prostorijama, pad šećera u krvi i slično. Osim toga, sinkopa je moguća i pri naglom ustajanju iz sjedećeg ili ležećeg položaja. Sinkopa je moguća i pri epileptičkim napadima ili uslijed poremećaja metabolizma.
Sinkopa dovela Horvatinčića na slobodu
Podsjetimo, danas je Tomislav Horvatinčić oslobođen jer je sutkinja Maja Šupe presudila da je imao sinkopu.
"Nakon ponovljenog raspravljanja te ocjenom svih u postupku iznesenih dokaza, imajući u vidu obranu optuženika, iskaze svih svjedoka, a naročito rezultate obavljenog vještačenja, ovo sudsko vijeće nije na siguran i nedvojben način utvrdilo da je počinjeno kazneno djelo koje mu je bilo stavljeno na teret. S obzirom tu činjenicu, sud je donio oslobađajuću presudu" kazala je u obrazloženju presude predsjednica sudskog vijeća Maja Šupe.
Pojasnila je da iz novih dokaza, ispitivanja svjedoka i vještačenja proizlazi da Horvatinčić djelo nije počinio iz namjere, ali ni iz nehaja. "Ovo vijeće je zauzelo stav da djelo koje je optuženiku stavljeno na teret nije počinjeno ni iz namjere, odnosno, kako proizlazi od optužbe, s neizravnom namjerom, a niti iz nehaja. Dakle, optužba nije dokazala da je djelo počinjeno na način kako to proizlazi iz podignute optužnice“, obrazložila je Šupe.
Dodala je i da izostanak reakcija u trenutku nesreće potvrđuje Horvatinčićevu obranu da je bio bez svijesti.
"Sud je prihvatio i onaj dio obrane da su tog dana na moru bili dobri uvjeti na plovidbu, da nije bilo nikakve gustoće prometa, da je krećući se otvorenim morem razvio brzinu od oko 26 čvorova, dakle glisirajući svojim plovilom, da je vidljivost bila dobra i da je on primijetio jedrilicu oštećenih te da kao iskusni, dugogodišnji pomorac ni u kom slučaju nije doveo u pitanje činjenicu da će se s navedenom jedrilicom mimoići, a upravo nedostatak njegove reakcije, odnosno nepoduzimanje nikakvog manevra u zadnjoj fazi mimoilaženja na udaljenosti od nekih 250 do 300 metara daje u prilog činjenici da je na kratko bio bez svijesti" kazala je sutkinja.
Istaknula je i da je takav zaključan izveden nakon opsežnog medicinskog i psihijatrijskog vještačenja te saslušanja svjedoka te da Horvatinčić u tzv. stanju sinkope nije mogao vladati svojim postupanjem ni svojom i voljom jer je bio u nesvijesti.
"Po mišljenju ovog suda, to je razlog sudara dvije brodice te nastupanja teških posljedica. Uvažavajući rezultate cjelokupnog dokaznog postupka iz svega navedenog proizlazi da optužba nije dokazala da je djelo počinjeno na način kako je optuženiku stavljeno na teret, stoga je ovaj sud prema optuženiku donio oslobađajući presudu“ zaključila je sutkinja Šupe.
Sinkopu Horvatinčić 2011. godine nije spominjao
Horvatinčić je 2011. tvrdio da je bio priseban.
Upriopćenju koje je medijima, pa i Indexu poslao Tomislav Horvatinčić 16. kolovoza 2011. godine, je jasno naveo kako je "pokušao osobe s jedrilice upozoriti da ne kontroliram brod i da nemam mogućnosti spriječiti opasnost koja je nastala".
"Na žalost, moji pokušaji nisu pomogli u sprječavanju ovog tragičnog sudara,", napisao je tada. Stanje koje mu je danas osiguralo slobodu Horvatinčić 2011 godine nije spominjao.
Ovom prilikom podsjećamo na Horvatinčićevo priopćenje iz 2011., koje prenosimo u cijelosti.
"Ovim putem mogu potvrditi kako sam na žalost s brodom Santa Marina kojim sam upravljao danas prijepodne sudjelovao u teškoj pomorskoj nesreći s ljudskim žrtvama. Na moju veliku žalost, upravljački sustav broda je otkazao iz kojeg razloga u trenutku nesreće nisam njime mogao normalno upravljati i skrenuti sa smjera koji je vodio prema drugom plovilu.
Uvidjevši da upravljački sustav ne funkcionira, svim sam snagama pokušao osobe s jedrilice upozoriti da ne kontroliram brod i da nemam mogućnosti spriječiti opasnost koja je nastala. Na žalost, moji pokušaji nisu pomogli u sprječavanju ovog tragičnog sudara. Svjestan odgovornosti prema žrtvama ove tragične nesreće, u ovoj situaciji proživljavam vrlo teške trenutke i molim Vas za razumijevanje.
Dostupan javnosti kao i uvijek, molim Vas da razumijete kako sam zbog ovog tragičnog događaja u velikom šoku i kako ću Vam se sa svim informacijama obratiti čim budem u mogućnosti.
Unaprijed hvala na razumijevanju", poručio je prije šest godina Horvatinčić.