Nova mađarska vlada službeno je ukinula zabranu ukrajinskih medija koju je uvela administracija bivšeg premijera Viktora Orbána, u sklopu nastojanja da se poprave odnosi između Budimpešte i Kijeva.
Mađarski ministar za društvene odnose i kulturu Zoltan Tarr objavio je na Facebooku da je odluka Orbánove stranke Fidesz iz rujna 2025., kojom je blokirano 12 ukrajinskih medija, imala za cilj samo dodatno produbiti podjele između Ukrajine i Mađarske.
Dodao je da je nova vlada premijera Pétera Magyara usmjerena na izgradnju "dobrosusjedskih odnosa". Tarrova objava uslijedila je nekoliko dana nakon što je mađarski veleposlanik u Ukrajini Fedir Sandor najavio da će zabrana biti ukinuta.
Orbán, kojeg se često smatralo europskim čelnikom najsklonijim Rusiji, zabranu je uveo tijekom jednog od brojnih diplomatskih sukoba između Budimpešte i Kijeva za vrijeme ruske invazije na Ukrajinu.
Zabrana je bila odgovor na potez Ukrajine
Sredinom rujna Ukrajina je ograničila pristup nekolicini stranih medija zbog, kako je navedeno, sustavnog širenja ruskih narativa i propagande. Među njima su bili i mađarski mediji Origo i Demokrata.
Orbánova vlada tada je potez Ukrajine nazvala "potpuno neopravdanim napadom". Kao odgovor, Budimpešta je blokirala 12 ukrajinskih medija, među kojima su bili Ukrainska Pravda, European Pravda, New Voice, Hromadske i TSN, neki od najčitanijih medija u Ukrajini.
Tadašnji ministar ureda vlade Gergely Gulyás branio je mađarske medije tvrdeći da su "imali hrabrosti kritički pisati o politici sankcija prema Rusiji, vojnoj pomoći Ukrajini te prikazivati Europsku uniju i NATO kao podijeljene i neučinkovite organizacije".
Tarr je sada ustvrdio da su ti mediji kršili novinarsku etiku te da su "umjesto toga širili rusku propagandu i prijetnje Trećim svjetskim ratom". Ukrajina zasad nije objavila hoće li ukinuti zabranu mađarskim medijima. Prema navodima medija Kyiv Independent, internetska stranica Origa ponovno je dostupna, dok je portal Demokrata i dalje blokiran.
Pokušaj obnove odnosa s Ukrajinom
Nova vlada Pétera Magyara posljednjih tjedana pokušava obnoviti odnose s Ukrajinom, koje je Orbán godinama sustavno narušavao. Ranije ovog tjedna Magyar je pokrenuo hitnu internu istragu protiv državnih institucija povezanih s aferom poznatom kao "zlatni konvoj".
Početkom ožujka mađarske su vlasti zaustavile dva bankovna vozila koja su iz Austrije putovala prema Ukrajini prevoseći gotovinu i zlato ukupne vrijednosti oko 82 milijuna dolara. Kao razlog navedena je istraga o mogućem pranju novca.
Djelatnici ukrajinske državne banke Oščadbank, koji su pratili pošiljku, nakratko su bili privedeni, no pušteni su već sljedećeg dana. Kijev je odbacio sve optužbe i zapljenu nazvao "državnim terorizmom".