19 učenika Medicinske škole Ante Kuzmanića u Zadru, od toga čak 15 prvaša, palo je razred. Nezadovoljni roditelji su burno reagirali, a situacija je toliko eskalirala da je ravnateljica Anita Basioli zatražila pomoć policije.
"Imali smo ozbiljne situacije s roditeljima, što sam i prijavila zadarskoj policiji", kazala je Basioli za Zadarski.hr. Istaknula je da su se incidenti dogodili na kraju nastavne godine.
"Dan prije završetka nastave roditelji su protupravno ušli u školu, nasilno, prekršivši sve protokole. Idući dan dogodilo se isto, pa sam pozvala policiju da nas zaštiti", dodala je. Ustvrdila je da neki roditelji nisu mogli prihvatiti da im dijete pada razred.
"Cijelu godinu smo upozoravali – dijete ne može, teško joj je. Sad je pala i gotovo. Jedna je majka dramatično poručila da će 'pomaknuti Velebit' kako bi njezino dijete prošlo razred. Nije 'pomaknula Velebit', ali koristi sve moguće načine da popravi situaciju", ispričala je Basioli.
"Razumijem ih kao roditelj, i sama sam majka, ali ovakvo ponašanje nikada ne bih opravdala. Najčešće se radi o 'moćnim roditeljima' koji vrše pritisak na mene i nastavnike", nastavila je.
Zadarska policija potvrdila je da je o incidentima obaviješteno nadležno državno odvjetništvo. "Policija je poduzela odgovarajuće mjere i radnje te o svemu izvijestila nadležno državno odvjetništvo", izjavila je policijska glasnogovornica Ivana Grbin.
Zadarski.hr piše da je školu ove godine pohađao 391 učenik, a neki roditelji su zatražili nadzor nakon što su njihova djeca pala razred. "Nadzor nije pronašao nikakve nepravilnosti", naglasila je Basioli, upozorivši da škola ne može popuštati kada se radi o znanju i odgovornosti budućih zdravstvenih djelatnika.
"Ne želimo da medicinske sestre ne znaju napraviti omjer infuzije. Škola nije lagana. I ne treba biti. Ti ljudi će sutra držati naš život u rukama. Ne možemo se s tim igrati", uvjerena je. Smatra da je glavni razlog za povećan broj padova ukidanje minimalnog bodovnog praga za upis zbog velike potrebe za medicinskim sestrama.
"Upisali smo četiri razreda bez bodovnog praga. Posljednji učenik imao je 48 bodova. Inicijalni ispiti su pokazali da neki učenici jednostavno nemaju temeljno znanje. Imali su po 0 do maksimalno 23 posto riješenosti", navela je.
"Već na početku godine znali smo da će biti problema. Došli su učenici iz škola gdje su imali dvojke iz matematike, kemije i fizike – ključnih predmeta za našu struku. Unatoč trudu škole, 15 učenika prvih razreda nije uspjelo svladati gradivo. Pokušavali smo s roditeljima surađivati, ali neki jednostavno nisu željeli razgovarati", dodala je.
Škola je zbog ovog iskustva odlučila vratiti minimalni bodovni prag za upis u smjer medicinske sestre i tehničari opće njege pa je sada potrebno minimalno 56 bodova. Maksimalni broj bodova temeljem ocjena za četverogodišnje strukovne škole je 80.
"Pošteno smo slušali tržište rada i napravili sebi štetu. Pritisci su veliki, ali neću dopustiti da kvantiteta sroza kvalitetu", poručila je Basioli. Osim medicinskih sestara, škola upisuje i smjerove zdravstveno-laboratorijskog tehničara i dentalnog asistenta, za koje zasad još nema bodovnog praga.