Padanje stotina milijuna muha s neba zvuči kao prava noćna mora, ali znanstvenici kažu da bi to moglo biti najbolja obrana stočarske industrije od prijetnje koja jede živo meso i uskoro bi mogla prijeći jugozapadnu granicu SAD-a, piše CNN.
Ličinke vrste Cochliomyia hominivorax, muhe poznate po tome da se nastanjuje u ranama toplokrvnih životinja i polako ih izjeda, šire se Srednjom Amerikom od početka 2023. godine. Zaraze su zabilježene u Panami, Kostariki, Nikaragvi, Hondurasu, Gvatemali, Belizeu i Salvadoru. Većina srednjoameričkih država nije se susrela s ovakvom najezdom više od 20 godina.
Muha je u studenom stigla do južnog Meksika, što je izazvalo zabrinutost američkih poljoprivrednih dužnosnika i dovelo do zatvaranja nekoliko prijelaza za goveda, konje i bizone uz granicu.
Ovo nije prvi put da SAD mora suzbiti te invazivne kukce. Država je uglavnom iskorijenila populaciju Cochliomyia hominivoraxa 1960-ih i 1970-ih tako što je uzgajala sterilne mužjake i raspršivala ih iz aviona kako bi se parili sa ženkama u divljini.
Ta strategija, u osnovi borba muhama protiv muha, postupno je smanjivala njihov broj jer ženke nakon parenja nisu polagale oplođena jaja. S obzirom na to da se širenje nastavlja prema sjeveru, dužnosnici se nadaju da bi ista metoda ponovno mogla uspjeti.
Danas, međutim, samo jedan pogon u Panami uzgaja sterilizirane muhe Cochliomyia hominivorax za raspršivanje, a za usporavanje širenja potrebne su stotine milijuna dodatnih sterilnih jedinki, prema pismu 80 američkih zastupnika poslanom ministarstvu poljoprivrede 17. lipnja.
Dan kasnije američko ministarstvo poljoprivrede (USDA) najavilo je planove za otvaranje "tvornice muha" na još neodređenom mjestu uz granicu Teksasa i Meksika. No proces suzbijanja Cochliomyia hominivoraxa vjerojatno neće biti ni brz ni jeftin.
Ličinke Cochliomyia hominivoraxa parazitska su vrsta zelene muhe. Za razliku od svih drugih vrsta zelenih muha koje su prirodno prisutne na zapadnoj hemisferi, Cochliomyia hominivorax hrani se živim tkivom životinja, a ne uginulim organizmima, rekao je dr. Phillip Kaufman, profesor i predstojnik Odjela za entomologiju na Sveučilištu Texas A&M.
Ove ličinke napadaju većinu toplokrvnih životinja, uključujući konje i goveda. Poznato je da u rijetkim slučajevima mogu zaraziti i kućne ljubimce, čak i ljude, rekao je Kaufman.
"Nakon parenja ženka pronađe živog domaćina, sleti na ranu i položi 200 do 300 jaja", rekao je. "U roku od 12 do 24 sata sva se jaja izlegu, a ličinke odmah počinju bušiti i jesti tkivo životinje, stvarajući vrlo velike rane."
Nakon što se nekoliko dana hrane s pomoću oštrih usnih kukica, ličinke otpadaju sa životinje i ukopavaju se u tlo, iz kojeg kasnije izlaze kao odrasle muhe, rekao je Thomas Lansford, zamjenik izvršnog direktora i pomoćnik glavnog veterinara Komisije za zdravlje životinja Teksasa.
Od početka najezde 2023. prijavljeno je više od 35.000 zaraza ličinkama Cochliomyia hominivoraxa, prema podacima Panamsko-američke komisije za iskorjenjivanje i prevenciju zaraze stoke (COPEG).
Od tog broja oko 83% slučajeva odnosi se na goveda. Liječenje zaraženih životinja obično uključuje čišćenje rana, antiseptičke tretmane i prekrivanje ozljeda, rekao je Lansford. Bez liječenja ličinke mogu usmrtiti životinju u roku od jednog do dva tjedna te se proširiti na druge, što predstavlja veliku prijetnju egzistenciji farmera.
"Svaki dan moramo pregledavati stoku da bismo bili sigurni da nije zaražena", rekao je Stephen Diebel, rančer i prvi potpredsjednik Udruge stočara Teksasa i jugozapada SAD-a. "Svjesni smo golemog ekonomskog gubitka koji bi zaraza mogla izazvati. Ne postoje poznata cjepiva ni učinkoviti repelenti kojima bi ju se spriječilo", istaknuo je Diebel.
Tijekom toplijih mjeseci preporučuje se izbjegavanje označavanja, žigosanja i drugih postupaka koji stvaraju otvorene rane na stoci. Ova tropska muha manje je aktivna zimi.
Iako se regionalnu trgovinu govedima smatra glavnim načinom širenja populacije muha, zaraze pogađaju i divlje životinje poput jelena, ptica i glodavaca, zbog čega je praćenje njihova širenja još složenije.
"Kao što gusjenica prelazi u kukuljicu prije nego što postane leptir, tako ličinka Cochliomyia hominivoraxa formira crnu kukuljicu veličine pilule prije nego što se razvije u odraslu muhu", rekao je Kaufman.
U pogonu za uzgoj sterilnih muha kukuljice se izlaže visokim dozama gama zračenja koje razgrađuje DNK mužjaka i oštećuje njihove spolne kromosome, objasnio je USDA. Rezultat su neplodni odrasli mužjaci te nakon parenja s njima ženke polažu neoplođena jaja.
Količina zračenja kojoj su izložene muhe ne predstavlja opasnost za životinje ni za ljude, navodi USDA. Budući da se ženke pare samo jednom tijekom svog kratkog životnog vijeka od 20 dana, nakon što populacija dođe u kontakt sa sterilnim mužjacima, broj muha opada tijekom nekoliko mjeseci ili godina, ovisno o razmjerima zaraze.
Iako nije poznato kako bi točno raspršivanje muha izgledalo u SAD-u u slučaju izbijanja zaraze, Kaufman kaže da se odrasle muhe obično prevozi u kontejnerima s kontroliranom temperaturom i zatim ispušta iz aviona. Nema razloga za zabrinutost da bi se ti avioni mogli pojaviti nad naseljima jer obično ciljaju rijetko naseljena ruralna područja budući da urbana okruženja ne privlače muhe.
U COPEG-ovom pogonu trenutno se tjedno uzgaja i zračnim putem raspršuje oko 100 milijuna sterilnih muha na pogođenim područjima. Do sada su se aktivnosti uglavnom koncentrirale na južne dijelove Meksika i Srednju Ameriku, gdje su prijavljeni slučajevi zaraze, navodi COPEG.
Novi američki pogon za raspršivanje trebao bi se nalaziti u zračnoj bazi Moore, u okrugu Hidalgo u Teksasu, i koštati 8,5 milijuna dolara. Lokacija i konačna cijena "tvornice muha" još nisu otkrivene, ali zakonodavci procjenjuju da bi trošak mogao dosegnuti oko 300 milijuna dolara.
Uz nove pogone za uzgoj sterilnih muha USDA je najavio i planove vrijedne 21 milijun dolara za obnovu starog pogona u Meksiku do kraja 2025. Iako je riječ o velikim ulaganjima, Diebel kaže da je to cijena koju vrijedi platiti kako bi se spasilo stočarsku industriju.
"Kad usporedite 300 milijuna dolara s 10 milijardi dolara štete koju bi zaraza mogla izazvati, jasno je da je to razumno", rekao je. "Imati domaći pogon za uzgoj sterilnih muha iznimno je važno kako bi se raspršivanje moglo učinkovitije provoditi."
Neposredno nakon objave 18. lipnja, USDA je najavio planove za ponovno otvaranje stočnih prijelaza u Arizoni, Teksasu i Novom Meksiku, zatvorenih prošle godine, uz obrazloženje da je došlo do napretka u nadzoru i raspršivanju sterilnih muha širom Meksika.