Kina spremna poslati moćne borbene avione "prijateljskim zemljama"

Foto: EPA

Kina je spremna isporučiti svoje borbene zrakoplove J-10 "prijateljskim zemljama", priopćilo je kinesko ministarstvo obrane. Ova informacija dolazi nakon izvješća da Iran želi nabaviti navedene višenamjenske borbene zrakoplove, prenosi Newsweek.

Razorni izraelski napadi prošlog mjeseca pokrenuli su pitanja o iranskoj zastarjeloj, uglavnom ruskoj, protuzračnoj obrani. Izraelski napadi na Iran, usmjereni na uništenje njegova nuklearnog programa i najvišeg vojnog vodstva, bili su oštar primjer nedostataka iranske protuzračne obrane, koja je uvelike ovisila o ruskim sustavima.

Dok Iran nastoji ojačati svoju obranu, može se osloniti na očiti uspjeh kineske zračne moći u sukobu između Indije i Pakistana u svibnju. Tada su se kineski borbeni zrakoplovi dokazali u zračnoj borbi.

Izraelci pozivaju Kineze da pritisnu Iran

Nekoliko medija izvijestilo je da iranski obrambeni dužnosnici vode razgovore na visokoj razini o nabavi višenamjenskih borbenih zrakoplova Chengdu J-10C. Izraelski dužnosnik pozvao je Kinu da izvrši pritisak na Iran da obuzda svoje vojne ambicije.

Glasnogovornik kineskog Ministarstva nacionalne obrane, komentirajući izvješća da "nekoliko zemalja" pregovara o nabavi oružja, uključujući zrakoplov J-10, potvrdio je da je Kina spremna "podijeliti postignuća u razvoju svoje opreme s prijateljskim zemljama".

Glasnogovornik Jiang Bin nije identificirao Iran ili bilo koju drugu zemlju koja pregovara o kupnji J-10, ali je to izjavio nakon više medijskih izvješća da Iran pregovara o nabavi kineskog oružja, uključujući borbeni zrakoplov J-10.

Kina nekad ovisila o ruskom oružju

Kina, koja je i sama nekada bila uvelike ovisna o ruskom uvozu, prešla je na razvoj vlastitih naprednih zrakoplova, demonstrirajući rastuću samodostatnost i konkurentnost koja bi mogla nadmašiti Rusiju.

Zemlje koje žele nabaviti napredne borbene zrakoplove sve se više okreću Kini dok ona nastoji povećati izvoz i strateška partnerstva, istodobno predstavljajući svoje zrakoplove u vojnim vježbama. Nedavna analiza Međunarodnog instituta za strateške studije otkrila je da su Mjanmar, Pakistan, Tajland i Ujedinjeni Arapski Emirati bili glavni primatelji kineske prodaje oružja.

Napetosti između Irana i Izraela ostaju visoke usred nagađanja da bi Izrael mogao ponovno napasti ako bude smatrao da su elementi iranskog nuklearnog programa preživjeli izraelske i američke napade.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.