Čudesni Ivan Banić protiv Dinama postavio novi rekord HNL-a

DINAMO je u susretu 21. kola SuperSport HNL-a pobijedio Goricu 2:0 i stigao je na samo dva boda od drugoplasiranog Hajduka uz utakmicu manje od Splićana. Strijelci za domaćine su bili Martin Baturina u 33. minuti i Dario Špikić u 73. minuti. Pobjeda Dinama je mogla biti puno uvjerljivija, ali na vratima Gorice je briljirao Ivan Banić i pri tome srušio ligaški rekord u broju obrana na jednoj utakmici otkad Sofascore bilježi te podatke (od sezone 2020./2021.).

Banić je protiv Dinama upisao nevjerojatnih 13 obrana, čime je srušio rekord koji je do sada držao Nikola Čavlina koji je prošle sezone baš protiv Gorice upisao 12 obrana u utakmici 32. kola, koja je završena rezultatom 2:2. Ove sezone nijedan vratar do sada nije imao više od devet obrana na utakmici, a to je opet bio Čavlina u porazu Lokomotive u Rijeci (2:1) u utakmici 5. kola.

Top pet vratara po broju obrana u jednoj utakmici SuperSport HNL-a:

1. Ivan Banić (Gorica) - 13 obrana u sezoni 2023./24. protiv Dinama
2. Nikola Čavlina (Lokomotiva) - 12 obrana u sezoni 2022./23. protiv Gorice
3. Ivan Sušak (Slaven Belupo) - 11 obrana u sezoni 2022./23. protiv Dinama
4. Oliver Zelenika (Varaždin) - 10 obrana u sezoni 2022./23. protiv Lokomotive
5. Ivan Filipović (Slaven Belupo) - 10 obrana u sezoni 2021./22. protiv Dinama

Zanimljivo je da nijedan od navedenih vratara nije uspio upisati pobjedu u utakmici gdje je skupio deset ili više obrana. Banić je protiv Dinama izgubio 2:0, Čavlina je protiv Gorice odigrao 2:2, Sušak je protiv Dinama izgubio 5:1, Zelenika je protiv Lokomotive remizirao 1:1, a Filipović je protiv Dinama izgubio 2:0.

Grafika: Sofascore