Znate li koliko izbjeglica ima u Hrvatskoj, a koliko u drugim europskim zemljama? Pogledajte kartu
GLAVNA tema razgovora europskih vođa u posljednje vrijeme je nova migrantska kriza za koju se ne nazire skoro rješenje. U središtu problema je morski put koji migrante iz Afrike vodi uglavnom prema Italiji, koja je nedavno odbila primiti brod sa stotinama migranata, zbog čega je uslijedila svađa s Francuskom te prijetnje Europskoj uniji.
>> Talijanski premijer zbog migranata ucijenio Europsku uniju: Ne ispune li se naši zahtjevi...
>> Merkel: Rješenje spora oko migranata u EU nije ni na vidiku
Afričke i balkanske države u kojima je EU planirao otvoriti prihvatne centre za migrante, odnosno takozvane platforme za iskrcavanje, odbile su taj plan. U nekim državama Europske unije ojačale su populističke antiimigrantske stranke koje također odbijaju primati migrante i sudjelovati u troškovima njihova prihvata.
>> Sve države u kojima EU želi otvoriti centre za migrante odbile taj plan
>> Zašto se Europa boji migranata?
>> Istraživanje: Migranti i izbjeglice su dobri za gospodarstvo
Portal Statista objavio je kartu Europe koja prikazuje udio izbjeglica u pojedinim državama izračunat na temelju podataka UNHCR-a s kraja prošle godine.
Svjetlije boje na karti označavaju države s većim brojem izbjeglica, a tamnije s manjim. Najviše izbjeglica nalazi se u Turskoj, Njemačkoj i Francuskoj, a slijede Italija, Švedska, Latvija, Austrija, Velika Britanija, Nizozemska i Grčka.
Hrvatska se nalazi na 20. mjestu po broju izbjeglica u Europi, a na posljednjem, 29. mjestu, s najmanjim brojem izbjeglica nalazi se Slovenija. Karta prikazuje i udio izbgjelica u ukupnom broju stanovnika pojedine države. U Latviji na tisuću stanovnika dolazi 120 izbjeglica, u Estoniji na 1000 stanovnika dolazi 61 izbjeglica, a u Njemačkoj na 1000 stanovnika dolaze 43 izbjeglice. U Hrvatskoj je taj udio vrlo malen, odnosno na 1000 stanovnika dolazi niti tri izbjeglice.
Karta pokazuje da u je najksenofobnijim državama, poput Mađarske, udio izbjeglica u ukupnom broju stanovnika najmanji, piše Statista. Također navodi da su 12 posto stanovnika u Latviji trenutno izbjeglice, a država ima jedan od najnižih BDP-a u Europi, dok su u Italiji 0,5 posto stanovnika izbjeglice, a po BDP-u je četvrta država Europske unije.