Zemlje Europske unije iz hrvatskog susjedstva se sastale, pričalo se o koroni

MINISTRI vanjskih poslova Austrije, Češke, Slovačke, Mađarske i Slovenije razgovarali su u ponedjeljak na Brdu kod Kranja o pandemiji covida-19 i širenju Europske unije na zapadni Balkan, u svjetlu uloge koju će Slovenija u drugoj polovici godine imati kao predsjedateljica Vijeća Europske unije.
Riječ je o sastanku na ministarskoj razini neformalne skupine Central 5 (C5), koju su lani oformile te države, s ciljem usklađivanja regionalnih pitanja vezanih za taj srednjoeuropski prostor.
Anže Logar, slovenski šef diplomacije, kolegama iz susjednih država je predstavio prioritete Slovenije kod preuzimanja predsjedanja Europskom unijom, među kojima su oporavak nakon pandemije covida-19 i otpornost Unije na krize, ali i daljnje širenje Unije na zapadni Balkan, što su svi podržali.
Razgovaralo se i o stanju u borbi s epidemijom covida-19, koja je posebno teška u Slovačkoj i Češkoj. Logar je nakon sastanka kazao da im je ponudio medicinsku pomoć svoje države, a bilo je riječi i o strategiji cijepljenja protiv covida-19 u pojedinim zemljama.
Po ocjeni austrijskog ministra za europske i međunarodne poslove Alexandera Schallenberga, situacija s covidom ostaje vrlo ozbiljna i predstavlja izazov za sve, a zahtijeva i mnogo susjedske suradnje. Schallenberg je obećao punu potporu Sloveniji tijekom njenog predsjedavanja Europskom unijom. "Očekivanja su velika i ovo ne smije biti još jedna izgubljena godina za zapadni Balkan", kazao je austrijski ministar dodavši da Austrija u regiji ima velike interese.
Češki ministar vanjskih poslova Tomaš Petriček zauzeo se za što manje restrikcija za radnike migrante pri prelasku međusobnih granica u epidemiji te podržao slovenske prioritete za EU u pogledu ekonomskog oporavka nakon pandemije i širenja integracije na zapadni Balkan.
Mađarski ministar Peter Szijjarto kazao je da je Mađarska za razliku od većine u Europskoj uniji otvorena i za uvođenje ruskih i kineskih cjepiva protiv covida-19.
"To odakle je cjepivo ne smije biti političko, nego samo stručno pitanje", naglasio je Szijjarto te dodao da bi zbog nužnosti cijepljenja većine stanovništva pri odobravanju cjepiva kao sigurnih i učinkovitih nacionalni regulatori trebali imati prednost pred Europskom agencijom za lijekove (EMA).
Slovački ministar za vanjske i europske poslove Ivan Korčok izrazio je, međutim, zadršku prema cijepljenju cjepivima iz trećih država.
"Svi smo suočeni s nedostatkom cjepiva, no EMA je zadužena za odlučivanje o sigurnosti vakcine", kazao je i dodao da se o sigurnosti ruskog cjepiva Sputnik V mora izraziti medicinska struka, a ne politika.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati