Zdravije i jeftinije povrće uz nove tehnologije
HRVATSKI institut za tehnologiju i zagrebački Prehrambeno - biotehnološki fakultet potpisali su u prostorijama Fakulteta ugovor o financiranju tehnologijskog projekta „ Razvoj tehnologija za konzerviranje povrća uz primjenu ultrazvuka i visokih tlakova“ u vrijednosti od 2,5 milijuna kuna.
Projekt će se financirati u razdoblju od 2 godine kao dio HIT-ovog programa TEST. Njime se financiraju pretkomercijalne istraživačke djelatnosti razvoja novih tehnologija do faze izrade prototipa. Dosadašnjim postupkom konzerviranja povrća dobivaju se proizvodi lošije kvalitete, postupkom pasterizacije proizvod omekša, a uz to se troši velika količina toplinske energije. Zbog djelovanja topline dolazi i do gubitka vrijednih nutritivnih komponenti (vitamina, proteina, esencijalnih ulja, mineralnih tvari...).
"Novo" i zdravije povrće
Novim postupkom ultrazvučnog tretmana ubrzava se proces konzerviranja i produžuje trajnost proizvoda. Korištenjem visokih tlakova uništava se većina nepoželjnih mikroorganizama, dok svi nutrijenti iz svježeg povrća ostaju nepromijenjeni. Naljev za konzerviranje sadržavat će makrobiotičke komponente istog učinka kojeg imaju sol, šećer i ocat čime će “novo povrće” dobiti dodatnu nutritivnu vrijednost.
Prepoznat potencjal hrvatskih znanstvenika
Projekt će u konačnici omogućiti tržišnu ponudu kvalitetnijih proizvoda s manjom cijenom proizvodnje te manjom potrošnjom energije. Hrvatski znanstvenici ovom tehnologijom postavljaju nove trendove u prehrambenoj industriji. Njezinim korištenjem ne nastaje otpadni materijal, a utrošak energije je minimalan. Već je dogovorena suradnja s hrvatskim proizvođačima povrća, u realizaciji projekta i njegovoj tržišnoj primjeni.
Program TEST ovim je ugovorom nastavio poticati napredne ideje hrvatske akademske zajednice. Prvi ugovor potpisan je u listopadu 2007. godine s Fakultetom elektrotehnike i računarstva (FER). Najviše interesa pobudili su prvi hrvatski detektor laži (FER) te prvi hrvatski industrijski dvoručni robot (FSB). Ovo je već trinaesti projekt unutar programa. HIT financiranjem znanstveno-istraživačkih projekata stvara hrvatsku tehnologijsku politiku i potiče dijalog znanosti i gospodarstva.
V.M.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati