Zbog manjka u proračunu Vlada prodaje Inu bez natječaja?
PRORAČUNSKU krizu Vlada će još jednom riješiti dobro joj poznatim receptom - prodajom državne tvrtke. Paket dionica Ine bez natječaja će prodati mađarskom MOL-u, a nakon toga, ako proda više od 25 posto dionica, Vlada neće imati utjecaj na formiranje cijena goriva.
Iako bi prema zakonu Vlada dionice Ine trebala prodavati na burzi ona to neće učiniti, već će do kraja godine paket dionica te naftne kompanije prodati jednom ulagaču. Navjerojatnije će to biti mađarski MOL-u koji u vlasništvu već ima 25 posto plus jednu dionice nacionalne naftne kompanije.
Odluku o prodaji Vlada je već donijela, što je Novom listu potvrdilo nakoliko izvora bliskih Banskim dvorima i Ini. Dogovoreno je da se promijeni zakon o privatizaciji Ine koji propisuje prodaju 15 posto dionica na burzi te da se do kraja godine određeni postotak Ininih dionica proda jednoj kompaniji. U Vladi nisu željeli potvrditi takav dogovor, tek su kazali da će druga faza privatizacije Ine započeti u drugoj polovici 2005.
Kako je Vladi bitno da se novac od privatizacije što prije slije u proračunsku blagajnu, ne čudi što se odlučila za prodaju dionica u paketu jednom ulagaču. Ako bi prodaja išla preko burze, malo je vjerojatno da bi novac ubrala do kraja ove proračunske godine. Naime, još nije niti izbrala savjetnika za prodaju na burzi, niti je Ina pripremila službeni prospekt, pa je vrlo vjerojatno da bi Vlada morala prolongirati rokove jer je nemoguća prodaja u predviđenom roku, odnosno u lipnju ove godine.
U studenome 2003. godine mađarski MOL je postao Inin strateški partner plativši 505 milijuna dolara za 25 posto dionica. Od ulaska u Inu nije odustao ni austrijski OMV koji je za isti paket nudio 425 milijuna dolara. MOL je u prednosti jer je već 16 mjeseci vlasnik Ininih dionica, te je zajedno s Vladom potvrdio plan restrukturiranja Ininih rafinerija vrijedan i do 900 milijuna kuna. OMV, koji je i nakon poraza u Zagreb slao signale da želi udio u Ini, računa na bliske političke veze hrvatskog i austrijskog premijera.
Kako je nedavno prodao svoj plinski sektor MOL ne bi imao problema pri otkupu novog pakea dionica, pogotovo ako bi dobio paket dionica kojim bi postao većinski vlasnik. Koliki će paket, odnosno postotak dionica država prodavati, Novi list nije uspio doznati. Ukoliko bi Vlada novi paket dionica prodala drugom ravnopravnom partneru, MOL uopće ne bi mogao vratiti uloženi novac.
Koliko će Vlada prodati dionica ovisi o tomu koliko joj treba novca. Malo je vjerojatno da će MOL steći većinski paket, odnosno više od 50 posto dionica. Kada bi se to ipak dogodilo, Vlada više ne bi mogla samostalno odlučivati o poslovanju Ine, što znači da više ne bi mogla utjecati na formiranje cijena goriva

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati