Zatucana diktatura ključna je za Putinov rat. Objavljeno je što su sve dali Rusima

SJEVERNA Koreja poslala je vojnike i milijune komada streljiva, uključujući projektile i rakete, Rusiji tijekom protekle godine, prema novom izvješću međunarodnog nadzornog tijela koje detaljno opisuje razmjere u kojima je Pjongjang pomogao Moskvi u "teroriziranju" ukrajinskog stanovništva tijekom trogodišnjeg rata.
Izvješće je objavljeno u četvrtak od strane Multilateralnog tima za praćenje sankcija (MSMT), inicijative koju čini 11 članica Ujedinjenih naroda, osnovane nakon što je Rusija prisilila na raspuštanje prethodnog UN-ovog panela koji je nadgledao provedbu sankcija protiv Sjeverne Koreje, piše CNN.
Sjeverna Koreja je, čini se, ključna za Putinov rat
Iako su neka otkrića tima već dobro dokumentirana – poput toga da Sjeverna Koreja šalje vojnike da se bore za Rusiju – izvješće iznosi zapanjujući opseg i razmjere oružja koje je Pjongjang poslao otkako je Rusija napala Ukrajinu.
To uključuje čak 9 milijuna komada topničkog streljiva i municije u 2024. godini; više od 11.000 vojnika prošle godine i dodatnih 3.000 vojnika u prvim mjesecima ove godine; raketne bacače, vozila, samohodne topove i druge vrste teške artiljerije; te najmanje 100 balističkih projektila "koji su potom lansirani na Ukrajinu kako bi uništili civilnu infrastrukturu i terorizirali naseljena područja poput Kijeva i Zaporižja," navodi se u izvješću, pozivajući se na države sudionice.
"Ovi oblici nezakonite suradnje između (Sjeverne Koreje) i Rusije doprinijeli su sposobnosti Moskve da poveća raketne napade na ukrajinske gradove, uključujući ciljana bombardiranja ključne civilne infrastrukture," stoji u izvješću.
Rusi njima daju tehnologiju
Zauzvrat, Rusija je Sjevernoj Koreji pružila različite vrijedne komponente oružja i tehnologije, uključujući opremu za protuzračnu obranu, protuzračne projektile, sustave za elektroničko ratovanje i rafiniranu naftu, navodi se u izvješću.
Moskva je također Pjongjangu pružila povratne podatke o balističkim projektilima, pomažući u poboljšanju njihove navigacijske preciznosti, navodi se.
Ti postupci "omogućuju Sjevernoj Koreji financiranje njezinih vojnih programa i daljnji razvoj balističkih projektila, koji su sami po sebi zabranjeni pod brojnim rezolucijama Vijeća sigurnosti UN-a, te stjecanje neposrednog iskustva u modernom ratovanju," navodi se u izvješću.
U izvješću se navodi da su njihovi nalazi temeljeni na informacijama država članica MSMT-a, a potkrijepljeni su dokazima iz Open Source Centre (OSC), britanske neprofitne organizacije koja koristi javno dostupne podatke za istraživanje, te Conflict Armament Research (CAR), britanske istraživačke organizacije.
Obje zemlje, i Rusija i Sjeverna Koreja, krše embargo na oružje UN-a i prenose oružje i vojnu opremu putem aktera i mreža koje izbjegavaju sankcije, tvrdi se u izvješću. Dodaje se da će dvije zemlje vjerojatno nastaviti svoju vojnu suradnju "barem u doglednoj budućnosti."
U zajedničkoj izjavi, zemlje članice koje stoje iza MSMT-a – Australija, Kanada, Francuska, Njemačka, Italija, Japan, Nizozemska, Novi Zeland, Južna Koreja, Ujedinjeno Kraljevstvo i Sjedinjene Američke Države – pozvale su Sjevernu Koreju da "se uključi u diplomaciju."
Zapadne vlade zabrinute zbog ove suradnje
Zapadne vlade sve su zabrinutije zbog dugoročnih posljedica onoga što se čini kao sve dublje strateško partnerstvo između dviju nacija.
Posljednjih mjeseci SAD je upozorio da bi Rusija uskoro mogla podijeliti naprednu svemirsku i satelitsku tehnologiju sa Sjevernom Korejom u zamjenu za kontinuiranu podršku u ratu u Ukrajini.
Ruski predsjednik Vladimir Putin priznao je u travnju po prvi put da su sjevernokorejski vojnici sudjelovali u borbama za ponovno osvajanje ruskog teritorija nakon ukrajinskog upada u regiju Kursk prošle godine. Sjeverna Koreja također je u travnju po prvi put potvrdila prisutnost svojih trupa ondje.
Iako su sjevernokorejske trupe bile raspoređene u Kursku barem od studenoga, povukle su se s bojišnice u siječnju nakon izvješća o masovnim žrtvama, rekli su ukrajinski dužnosnici.
I Rusi i Sjeverna Koreja tvrde da nema nikakve razmjene oružja
Obje zemlje negiraju da Pjongjang opskrbljuje Moskvu oružjem, unatoč preplavljujućim dokazima. Međutim, kao dio povijesnog obrambenog pakta sklopljenog prošle godine, obje su se obvezale koristiti sva dostupna sredstva za pružanje neposredne vojne pomoći u slučaju da jedna od njih bude napadnuta.
Putin je upozorio da će opskrbiti Pjongjang oružjem ako Zapad nastavi naoružavati Ukrajinu.
Posljednjih tjedana, saveznici Ukrajine ukinuli su zabranu Kijevu da ispaljuje projektile dugog dometa na teritorij Rusije, nakon dana ruskih bombardiranja ukrajinskog glavnog grada i drugih regija masovnim zračnim napadima, dok SAD sve više gubi strpljenje s Putinom zbog izostanka mirovnog sporazuma.
Siromašna diktatura koju vodi luda obitelj
Kim Jong Un je vrhovni vođa Sjeverne Koreje od 2011. godine, kada je naslijedio vlast od svog oca Kim Jong Ila, nastavljajući obiteljsku dinastiju koja zemlju vodi još od osnivanja 1948. pod njegovim djedom Kim Il Sungom. Sjeverna Koreja je stroga totalitarna diktatura u kojoj vladajući režim kontrolira sve aspekte života – od medija i interneta do obrazovanja i slobode kretanja.
Građani žive pod stalnim nadzorom, a svako izražavanje neslaganja s režimom kažnjava se zatvorom, prisilnim radom ili čak smrću. Ekonomske prilike su ograničene, većina stanovništva živi u siromaštvu, a pristup osnovnim potrepštinama, lijekovima i informacijama iz vanjskog svijeta je vrlo ograničen.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati