U Međimurju milijune mrtvih pčela skupljaju lopatama. Ovo bi mogao biti razlog pomora
JOŠ SE NE zna zašto se prije dvije godine u Međimurju dogodio pomor pčela. Uginulo ih je više od 50 milijuna, a posljednjih se dana događa nešto slično. Milijuni mrtvih pčela pronađeni su u Podravini i Slavonskom gorju.
Milijune mrtvih pčela uklanjali su - lopatom. Prije tjedan dana isti prizori dočekali su i preloške pčelare. Nervin Grabant u svojem sedmogodišnjem radu nikad nije doživio takvo što.
Branko Teodorović, pčelar iz Nove Bukovice, smatra da je riječ o nekontroliranom prskanju. Kaže da i on svoj voćnjak tretira, ali da to radi navečer, a ne usred bijela dana, piše HRT.
Uzrok se još istražuje, no većina ih sumnja na trovanje insekticidom. "Još uvijek izbacuju mrtve van, a to znači da su unijele otrovanu hranu", kaže za HRT.
"One košnice koje mi zovemo proizvodne, koje su jake, te su stradale i te su unijele puno nektara, a one koje su slabije, od njih i tako nemaš ništa", objašnjava Dario Kovač, predsjednik Udruge pčelara "Lipa" iz Slatine.
Stradale pčele izletnice
Pčele i ostali oprašivači najvažniji su kukci u ekosustavu.
Željko Trupković, predsjednik Udruge pčelara Međimurske županije "Agacija", objašnjava da su nastradale pčele izletnice koje imaju višestruku funkciju - osim što donose med i pelud, one i griju leglo i u ovom trenutku pčelinje zajednice su na vrhuncu svojeg razvoja.
"Sad kad smo u očekivanju glavne paše koju nemamo već tri godine, sad ostaneš bez pčela, jako je teško. Isto tako, netko će reći - idemo odmah brojiti kilograme, ali nije sve u kilogramima jer jedna zajednica znači isto kao i njih 100", rekao je.
Stoga će mnogi od njih morati početi iznova - s novim pčelinjim zajednicama i novim troškovima.