Kako je Kina ipak pristala na pregovore s Trumpom

OTKAKO je američki predsjednik Donald Trump u travnju uveo visoke carine za kineske proizvode, Peking je uzvratio istom mjerom. Na državnim i društvenim medijima objavljivao je slike Mao Zedonga, napadao "imperijaliste" i slao poruku da je popuštanje nasilnicima opasno te da neće odustati.
No iza zatvorenih vrata kineski su dužnosnici sve zabrinutiji zbog utjecaja carina na gospodarstvo i rizika od izolacije, budući da su kineski trgovinski partneri počeli pregovarati sa SAD-om. Ovi čimbenici, zajedno s američkim pokušajem približavanja i ublažavanjem Trumpove retorike, uvjerili su Peking da pošalje zamjenika premijera He Lifenga na sastanke s američkim dužnosnicima u Švicarsku ovaj vikend, piše Reuters.
Ponovno približavanje otežano je zbog zategnutih odnosa u američko-kineskoj diplomaciji. Konkretno, Peking je pismo koje je američka strana uputila kineskim ministarstvima krajem travnja o fentanilu ocijenio "arogantnim". Napori da se održe razgovori dodatno su otežani nesuglasicama oko toga koji bi dužnosnici trebali sudjelovati.
"Pristup Trumpove administracije nije održiv"
Zamjenica kineskog ministra vanjskih poslova Hua Chunying izjavila je u petak da Kina ima potpuno povjerenje u svoju sposobnost upravljanja trgovinskim pitanjima sa SAD-om, dodajući da pristup Trumpove administracije nije održiv.
Trgovinski rat između dviju najvećih svjetskih ekonomija, u kombinaciji s Trumpovom odlukom o uvođenju carina na desetke drugih zemalja, poremetio je opskrbne lance, uzdrmao financijska tržišta i izazvao strahove od zaustavljanja globalnog gospodarskog rasta.
Kineska ograničenja izvoza smanjila su opskrbu ključnim mineralima koji su SAD-u potrebni za oružje, elektroniku i potrošačku robu. Trumpova podrška u anketama opada zbog načina na koji se nosi s carinama i gospodarstvom.
"Mislim da obje strane pokušavaju izgledati odlučno, a pritom ne žele biti odgovorne za urušavanje globalnog gospodarstva," tvrdi Scott Kennedy, stručnjak za kineska poslovna pitanja u Centru za strateške i međunarodne studije u Washingtonu.
"Kinezi su postavili visoke kriterije za ove razgovore, ali postajalo je sve jasnije da Trumpova administracija želi razgovarati i da Kinezi ne mogu zauvijek odbijati. Stoga su prihvatili ono što se vjerojatno najbolje može opisati kao pretpregovori u Ženevi."
Nakon Trumpova carinskog napada, Kina je zauzela čvrst stav u svojim javnim porukama. Peking je na svojim službenim profilima na društvenim mrežama objavio snimku kineskog MiG-15 lovca kako ruši američki avion tijekom Korejskog rata, uz komentar: "Kina neće klečati jer znamo da zalaganje za sebe čuva mogućnost suradnje, dok je kompromis uništava."
Ton se počeo mijenjati 30. travnja
Ton se počeo mijenjati 30. travnja, kada je blog povezan s državnim medijima napisao da su SAD "proaktivno kontaktirale Kinu putem više kanala, u nadi da će razgovarati o carinama". Kennedy iz CSIS-a navodi da su kontakti između kineskih agencija, kineskog veleposlanstva u Washingtonu i Trumpove administracije u posljednjim tjednima bili sve češći.
Neki osobni susreti dogodili su se na sastancima Međunarodnog monetarnog fonda i Svjetske banke krajem travnja, uključujući i s ministrom financija Scottom Bessentom, što je otvorilo put za sastanak u Švicarskoj.
Trump zagovara izravne razgovore s kineskim vođom Xi Jinpingom. No Kina je odbacila tu ideju jer nije u skladu s njezinim tradicionalnim pristupom - prvo dogovoriti pojedinosti, a potom dopustiti čelnicima da potpišu sporazum.
Kako su poruke s obje strane postajale pomirljivije, Kina je odlučila poslati svojeg potpredsjednika vlade i Xijeva pouzdanika He Lifenga, čiji je neposredni prethodnik potpisao trgovinski sporazum "Prva faza" sa SAD-om 2019. godine.
Kineske tvrtke traže način izbjeći bankrote
Taj potez zadovoljio je zahtjeve Washingtona za sadržajnim razgovorima s visokim dužnosnikom koji ima izravan pristup Xiju, ali je onemogućio izlaganje kineskog čelnika eventualnom poniženju.
Među glavnim razlozima kineskog popuštanja bili su unutarnji signali da kineske tvrtke traže način izbjeći bankrote i zamijeniti američko tržište. Područja koja su osjetila neposredni utjecaj uključuju proizvođače namještaja i igračaka, kao i tekstilnu industriju.
Američki diplomati u Kini pomno prate zatvaranja tvornica, štrajkove i gubitke radnih mjesta u industrijskom središtu južne Kine. Mnogi analitičari snizili su svoje prognoze gospodarskog rasta Kine za 2025. godinu, a kineska središnja banka ovog je tjedna najavila novi monetarni poticaj.
Kineske tvrtke muče se zamijeniti američko tržište jer zemlje u razvoju ne mogu kupovati toliko robe, te je za mnoge tvrtke to egzistencijalna prijetnja koju treba riješiti u roku od nekoliko dana ili tjedana.
Uz to, Peking se brinuo da je ostao bez mjesta za pregovaračkim stolom dok su njegovi glavni trgovinski partneri, poput Vijetnama, Indije i Japana, započeli razgovore s Washingtonom. U upozorenju zemljama koje pregovaraju sa SAD-om, kinesko ministarstvo trgovine izjavilo je ovaj tjedan da "pomirljivost ne može donijeti mir, a pridržavanje načela i obrana pravičnosti i pravde ispravan su način da se zaštite vlastiti interesi".
U Ženevi Peking očito ima skromna očekivanja. Interno je Kina smanjila važnost razgovora, što odražava njezino mišljenje da će razgovori uglavnom služiti kako bi se utvrdili američki zahtjevi i crvene linije nakon tjedana proturječnih poruka Trumpa i drugih visokih američkih dužnosnika.
Ipak, Kina može posegnuti u svoj opsežni arsenal i slijediti primjer azijskih susjeda nudeći povećanu kupnju američkog ukapljenog prirodnog plina. Na stolu bi se također mogli naći otkupi poljoprivrednih proizvoda, slično dogovoru "Prva faza" iz 2019. godine tijekom Trumpova prvog mandata. Tada je Peking izjavio da će povećati kupnju američkih poljoprivrednih proizvoda za 32 milijarde dolara tijekom dvije godine.
Washington je marginalizirao mnoge svoje iskusne diplomate
Čak i prije nego što je potaknuo širi trgovinski rat, Trump je uveo 20% carine na kinesku robu, tvrdeći da Peking ne čini dovoljno kako bi spriječio protok kemikalija koje se koriste za proizvodnju smrtonosnog opijata fentanila.
Jedan od poteza koji je zakomplicirao približavanje bilo je pismo SAD-a Kini krajem travnja, u kojem su navedeni koraci koje Trump želi da Peking poduzme u vezi fentanila. Dokument je izazvao je napetosti s Pekingom jer se u njemu poziva na izvješće Kongresa koje tvrdi da Kina putem povrata PDV-a izvoznicima izravno subvencionira proizvodnju prekursora fentanila za izvoz. Kina to poriče.
Pregovore dodatno otežava to što je Trumpov tim u Washingtonu marginalizirao mnoge američke diplomatske dužnosnike odgovorne za ranije kontakte s kineskim kolegama. Trumpov novi veleposlanik u Kini, David Perdue, trebao bi stići u Peking idući tjedan, ali zamjenica šefa misije Sarah Beran, koja je služila kao visoka dužnosnica za Kinu u Vijeću za nacionalnu sigurnost administracije predsjednika Bidena, razriješena je dužnosti ovog tjedna.
Nastala zbrka dovela je do izostanka internih konzultacija o zahtjevima koje je iznijela američka strana. Dužnosnik upoznat s kineskim razmišljanjima navodi da je bilo minimalnih kontakata s američkim veleposlanstvom uoči ženevskih razgovora.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati