Zabrana rada za 65 zagrebačkih objekta jer su sumnjivo trgovali brašnom
ČAK 65 ZAGREBAČKIH mlinara, pekara i trgovaca zatečenih u prekršaju dobilo zabranu rada na 90 dana do čak godinu dana jer nisu popisali zalihe, trgovali su brašnom, namjenskim smjesama i koncentratima koji nisu bili obilježeni evidencijskim markicama ili u proizvodnji koristili neobilježeno brašno sa sivog tržišta. Vrijednost oduzetog brašna je oko 81 tisuću kuna.
Otkako su u srpnju 2004. godine uvedene državne markice na brašno, po prvi put precizno je evidentirana količina proizvedenog brašna na tržištu. Od početka srpnja prošle godine do kraja 2004. proizvedeno je 205.283 tone brašna na koje je nalijepljeno 17,7 milijuna evidencijskih markica.
U prvim kontrolama inspekcija Ministarstva poljoprivrede i šumarstva otkrila je velik broj prekršitelja, a nekoliko mjeseci kasnije on se smanjio za 10 posto. Danas je sivo tržište brašna bitno manje, a inspektori sve rjeđe nailaze na brašno bez markica, potvrđeno je Novom listu u Ministarstvu poljoprivrede i šumarstva.
Uvođenjem markica, objašnjavaju u Ministarstvu neće se smanjiti sivo tržište, osobito u pekarstvu pa su najavili uvođenje propisa kojima će se odrediti koliko se kruha i peciva može proizvesti od određene količine brašna.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati