WSJ: Trumpova popularnost kod MAGA glasača sve više sliči kultu ličnosti

MELISSA Sample je prošla kroz mnogo toga s Donaldom Trumpom. Kad je započinjala karijeru kao agentica za nekretnine u saveznoj državi Wisconsin, 57-godišnja Sample crpila je profesionalnu inspiraciju iz Trumpova reality showa. Ostala mu je vjerna i nakon pobune 6. siječnja na Kapitolu. Potresao ju je pokušaj atentata na Trumpa u Butleru u Pennsylvaniji, a potom je bila oduševljena njegovim ponovnim izborom za američkog predsjednika.
Sample je izgubila prijateljice zbog Trumpa, grozila se njegova povremenog prostačkog ponašanja i bila zabrinuta dok je kršio jedno pravilo za drugim. Ali kada je Trump u ponedjeljak zatražio povjerenje oko uvođenja carina i rekonstrukcije globalnog trgovinskog sustava, Sample se nije kolebala.
"Uvijek govorim da se ne moram brinuti ni za što jer on sve drži pod kontrolom. Iza tog njegovog ludila postoji sustav i zato mu vjerujem", rekla je Sample za The Wall Street Journal. U tom trenutku, newyorška burza pala je deset posto u odnosu na pet dana ranije. Banke su povećavale svoje prognoze recesije. Ipak, do srijede poslijepodne Sample je smatrala da se nije prevarila.
Veza s biračima gradila se godinama
Trump je najavio 90-dnevnu pauzu u uvođenju carina (osim prema Kini) kako bi pregovarao o trgovinskim sporazumima s pojedinim zemljama. Burza se oporavila. Sample priznaje da ne razumije burzu, ali "vjeruje da je ovo partija šaha u kojoj će Trump pobijediti". Onda je u četvrtak burza opet pala.
U američkoj je politici neobično koliko je MAGA pokret utemeljen na osobnoj vezi između Trumpa i njegovih pristaša. Kritičari to nazivaju kultom ličnosti. Ta veza se gradila godinama, prvo kada je Trump ulazio u njihove dnevne boravke preko televizije, a zatim kroz predizborne skupove širom zemlje koji su često nalikovali vjerskom buđenju.
Trump i vjerni sljedbenici njegova MAGA pokreta suočavali su se s egzistencijalnim izazovima, ali Trump nikada prije nije tražio od svojih pristaša da se žrtvuju kao što je to učinio ovaj tjedan. Njegova je poruka oduvijek bila obećanje o povratku slavnih dana u zamjenu za njihov glas.
Svojim sveobuhvatnim carinama, koje još uvijek mogu biti ponovno uvedene, predsjednik je izravno poručio sljedbenicima da će novo zlatno doba doći uz gospodarsku cijenu.
"Sjedinjene Američke Države imaju priliku učiniti ono što je trebalo biti učinjeno prije mnogo desetljeća. Nemojte biti slabi! Nemojte biti glupi! Ne paničarite! Budite jaki, hrabri, strpljivi i rezultat će doći!", napisao je u ponedjeljak.
Na Wall Streetu su "slabići" pokleknuli. Ali u cjelini, vjera MAGA pokreta u Trumpa ostala je nedirnuta. U nekim je slučajevima čak i ojačala. Za mnoge vjerne sljedbenike Trump i dalje ostaje poslovni guru i autoritet za financije. Učinkovitost predsjednika u zatvaranju granice prema Meksiku, gdje je broj prelazaka znatno pao, dodatno je učvrstila njegovu vjerodostojnost.
Zemlja je skrenula s puta i nešto se moralo učiniti
Jedna anketa provedena neposredno prije "Dana oslobođenja" pokazala je da 93 posto onih koji su glasali za Trumpa odobrava njegove poteze, a samo šest posto mu je dalo negativnu ocjenu.
Dok je Bidenova administracija bila sklona odbacivanju negodovanja građana na inflaciju, Trump je otvoreno govorio o problemima koji su neizbježni. Također je ukazao na svojevrsnu povezanost između sebe i svojih pristaša zbog svega što su zajedno prošli.
Kada je Trump konačno najavio carine – uvedene i prijateljima i neprijateljima – mnogi su to doživjeli manje kao ekonomski potez, a više kao trenutak iskupljenja: zemlja je skrenula s puta i nešto se moralo učiniti. Čak i nešto radikalno.
"On je jedini predsjednik koji ima hrabrosti to učiniti, bez obzira sviđa li vam se ili ne. Apsolutno mu vjerujem", rekao je 50-godišnji Kenny Cook, Trumpov pristaša koji se bavi izradom nadgrobnih spomenika u Missouriju.
Cook sebe opisuje kao "prosječnog pripadnika radničke populacije", ali bila bi pogreška misliti da takvi Amerikanci nemaju financijsku imovinu koju bi mogao ugroziti trgovinski rat ili krah tržišta. Cook je svoju mirovinsku ušteđevinu uložio u investicijske fondove.
"Trump o carinama priča već 40 godina"
Njegovo je poslovanje također ugroženo: gotovo sav materijal uvozi se iz Kine, Indije i Kanade. Prije uvođenja carina nagomilao je zalihe u nadi da će prebroditi poremećaj. Po njegovim riječima, toliko je štete naneseno SAD-u prije Trumpova dolaska da se promjene ne mogu očekivati preko noći, možda čak ni do kraja njegova drugog mandata. Ipak, vjeruje da će carine na kraju vratiti proizvodnju i izgubljeni način života u Ameriku.
Cook je napredak vidio u Trumpovoj objavi u srijedu da su se mnoge zemlje javile kako bi pregovarale te u burzovnom rastu koji je uslijedio. Ipak, svjestan je da će biti uspona i padova neko vrijeme. Sve u svemu, Cook smatra da Trump radi odličan posao za američki narod.
U saveznoj državi Pennsylvaniji Phil Gross vodi soboslikarski obrt i također hvali Trumpa. Nije mu bilo jasno zašto su neki Amerikanci šokirani carinama: "Trump o ovome priča već 40 godina". Phil i njegova supruga Donna, koja 30 godina uplaćuje mirovinsku štednju, uvjereni su da Trumpov kabinet zna što radi.
U srijedu poslijepodne Gross je slavio kao nakon postignutog pogotka: "Jeste li vidjeli tržište danas? Mislim da je to genijalno." Drugi smatraju da je to bilo popuštanje pred nervoznim tržištem obveznica.
Kako god bilo, neki MAGA pristaše posljednjih su dana imali poteškoća sa svojom vjerom. Jedan poznati upravitelj investicijskih fondova prošlog je tjedna paničario, upozoravajući da Trumpova politika prijeti "gospodarskom nuklearnom zimom" i moleći ga da se predomisli.
U srijedu je hvalio Trumpa, pišući da je sve sjajno izvedeno. Ubrzo nakon toga jedan korisnik društvenih mreža kritizirao ga je: "Prije samo tri dana objašnjavao si da je Trump u krivu! U tvojim godinama, s tvojim iskustvom, možda je imalo smisla pričekati nekoliko dana i pustiti da se njegov način pregovaranja pokaže uspješnim kao sada".
"Trenutačno nije dobro vrijeme za srednju klasu"
Juli Thelen iz Nebraske rekla je da sada ignorira dramatična upozorenja o Trumpu: "Za sve što Trump učini oni kažu da će biti nuklearna katastrofa, a neće". Thelen (53) radi u tvrtki koja proizvodi opremu za pohranu žitarica i druge poljoprivredne strojeve.
Realna je oko opasnosti koje nosi rušenje globalnog trgovinskog sustava. I sama ima mirovinsku štednju i povremeno ulaže na burzi. Njezina tvrtka pogođena je rastom cijena čelika. Ali ova bivša glasačica Baracka Obame većim rizikom smatra povratak na staro i gospodarstvo u kojem se njezina odrasla djeca muče platiti najam stana, a kamoli kupiti kuću.
"Trenutačno nije dobro vrijeme za srednju klasu ni za one koji tek ulaze u odrasli život. Stvari nisu dobre. Netko mora doći i malo sve razdrmati", rekla je Thelen. Sada kada je "razdrmavanje" počelo, nije trenutak za napuštanje predsjednika. Kako je rekao Tom Boal, direktor tvrtke u kojoj Thelen radi i također Trumpov pristaša: "Vlak ide jako brzo. Bilo bi nezgodno skočiti sad van".

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati