Policija objavila snimku razbijanja ogromnog narkokartela: Upadali u kafiće, kuće...
HRVATSKA policija jučer je izvijestila da zajedno s Europolom koordinira međunarodnom akcijom u kojoj sudjeluju policije nekoliko država te zagrebački ured američke agencije za suzbijanje droga, DEA.
U policiji kažu da su u suradnji s Uskokom jutros uhitili nekoliko osoba te se nad njima provodi kriminalističko istraživanje.
"Realizacija kriminalističkog istraživanja međunarodnog karaktera započela je danas u jutarnjim satima na području nekoliko država, uključujući i Hrvatsku, a usmjerena je na razbijanje zločinačkog udruženja čije se djelovanje povezuje s krijumčarenjem i preprodajom droge.
U tijeku je provođenje hitnih dokaznih radnji pretrage doma i drugih prostorija na području Policijskih uprava zagrebačke, sisačko-moslavačke, primorsko-goranske i krapinsko-zagorske", kažu u policiji.
Istovremeno, dodaju, uhićenja i pretrage odvijaju se u Belgiji, Bosni i Hercegovini, Nizozemskoj, Njemačkoj i Sloveniji, a postupanjima partnerskih policija koordinira hrvatska policija iz stožera u Zagrebu.
Danas objavili detalje
Policija se danas oglasila s detaljima. Objavila je i snimku uhićenja.
"Međunarodna operacija tijela za provedbu zakona u koordinaciji EUROPOL-a rezultirala je uhićenjem 37 pripadnika iznimno nasilne kriminalne ćelije sa zapadnog Balkana. Pod vodstvom bosanskog državljanina, ova moćna kriminalna ćelija uglavnom je bila uključena u masovnu trgovinu drogom i vatrenim oružjem diljem Europe.
U srijedu, 24. svibnja je u Hrvatskoj, Sloveniji, Bosni i Hercegovini, Nizozemskoj, Italiji, Belgiji i Njemačkoj provedeno nekoliko istovremenih akcija protiv pripadnika ove bande. Iste su koordinirane iz zapovjednog mjesta u Zagrebu, uz potporu časnika EUROPOL-a raspoređenih na terenu.
Uhićeno je ukupno 37 osumnjičenih, uključujući vođu skupine - državljanina Bosne i Hercegovine kojeg EUROPOL smatra "visokovrijednom metom", a koji trenutno služi 4-godišnju zatvorsku kaznu u Italiji.
Istražitelji su uspjeli otkriti kako je predmetna osoba nastavila voditi kriminalne aktivnosti svoje bande iz zatvorske ćelije. Vjeruje se kako je od tamo redovito davao zapovijedi i upute svojim podređenim o pitanjima vezanim za trgovinu drogom i vatrenim oružjem.
Među objektima koji su pretraženi tijekom akcijskih dana nalaze se zatvorska ćelija u Belgiji, garaža u Nizozemskoj koja se koristila za skladištenje kokaina te nekoliko objekata u Hrvatskoj, Njemačkoj, Sloveniji i Bosni i Hercegovini gdje su se čuvali droga, vatreno oružje i eksplozivi", piše policija.
U nastavku prenosimo još detalja policije.
Rezultati kriminalističkog istraživanja
- 37 uhićenja
- 135.000 eura u gotovini
- 4 pištolja i 2000 komada streljiva
- 15 kilograma kokaina
- 8 kilograma heroina
- nekoliko lažnih putovnica/osobnih iskaznica
Tijela koja su sudjelovala
- Austrija: Kriminalističko-obavještajna služba Austrije (Bundeskriminalamt)
- Belgija: Savezna pravosudna policija Antwerpen
- Bosna i Hercegovina: Uprava federalne policije - Odjel za borbu protiv zloupotrebe opojnih droga Sarajevo
- Hrvatska: Ravnateljstvo policije (Služba kriminaliteta droga) i Policijska uprava zagrebačka, Ured za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta
- Njemačka: ZKA - Carinski ured za istrage München
- Nizozemska: Policija Rotterdam
- Slovenija: Generalna policijska uprava (Odjel za droge i Policijska uprava Ljubljana)
- DEA, ured Zagreb
- Europol, Jedinica za droge
Operativna radna skupina "Balkanski kartel"
"Ova međunarodna akcija uslijedila je nakon složenog istraživanja koje je vodilo hrvatsko Ravnateljstvo policije u okviru operativne radne skupine "Balkanski kartel".
Obavještajna mjera koju je proveo Europol nakon nedavnog uklanjanja triju šifriranih komunikacijskih alata kojima su se koristili kriminalci - Encrochat, Sky ECC i Anom - otkrila je raširenost balkanskih kriminalaca u globalnom kriminalnom okruženju.
Kako bi se odgovorilo na tu prijetnju, Europol je osnovao operativnu radnu skupinu "Balkanski kartel" koja okuplja istražitelje iz cijele Europe i svijeta u cilju učinkovitog odgovora na prijetnju koja dolazi iz te regije.
Osim rušenja ove mreže, aktivnosti provedene u okviru ove radne skupine nedavno su dovele do razbijanja u Srbiji najveće organizacije za trgovinu drogom na području Balkana", piše policija.
Detaljnije o rezultatima hrvatske policije:
U nastavku prenosimo ostatak policijskog priopćenja.
"Policijski službenici za suzbijanje kriminaliteta droga Ravnateljstva policije i Policijske uprave zagrebačke te Uprave kriminalističke policije, u koordinaciji s Uredom za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta, proveli su kriminalističko istraživanje nad 22 osobe starosti od 23 do 58 godina (državljani Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Slovenije i Srbije) zbog sumnje u počinjenje kaznenih djela zločinačkog udruženja, neovlaštene proizvodnje i prometa drogama u sustavu zločinačkog udruženja te nedozvoljenog posjedovanja, izrade i nabavljanja oružja i eksplozivnih tvari u sastavu zločinačkog udruženja.
Kriminalističko istraživanje međunarodnog je karaktera i provedeno je u suradnji s policijama Slovenije, Bosne i Hercegovine, Nizozemske, Belgije te s carinskim službama Njemačke.
Sumnja se da je osumnjičeni 37-godišnji državljanin BiH najkasnije početkom 2022. pa do kraja svibnja 2023. godine organizirao zločinačko udruženje te je u zajedničko djelovanje povezao ostale osumnjičene i druge zasad nepoznate osobe radi kontinuirane nabave, krijumčarenja, neovlaštene prodaje i neovlaštenog nuđenja na prodaju kokaina, heroina, konoplje i smole konoplje te kontinuirane neovlaštene nabave, posjedovanja i prodaje vatrenog oružja, streljiva i eksplozivnih tvari, sve s ciljem stjecanja protupravne imovinske koristi.
Također se sumnja da je 37-godišnjak organizirao i financirao nabavu kokaina i smjese za povećanje mase droge tzv. "punila" na području Nizozemske i Belgije, nabavu konoplje i smole konoplje na području Crne Gore te nabavu heroina na području Turske.
Sumnja se da je organizirao prijevoz droge na područje Slovenije, Hrvatske i BiH, gdje se droga pripremala za daljnju neovlaštenu prodaju drugim preprodavačima s područja Njemačke, Švicarske, Italije, Slovenije, Hrvatske i BiH. Također je organizirao i financirao nabavu i skladištenje vatrenog oružja, streljiva i eksplozivnih tvari na području BiH, prijevoz vatrenog oružja na područje Hrvatske i njegovu neovlaštenu prodaju.
Opisali kako se švercala droga
Nadalje se sumnja da je financirao kupovinu automobila i izradu tajnih skrovišta tzv. "štekova" u automobilima u kojima se krijumčarila droga, vatreno oružje te da je prevozio novac za kupnju droge, financirao nabavu tzv. "kriptiranih" mobitela kojima su se u komunikaciji služili članovi zločinačkog udruženja.
Uz drogu i oružje, financirao je i najam stanova i garaža u kojima su boravili članovi zločinačkog udruženja i u kojima se droga i oružje skrivalo, financirao sve ostale troškove nastale djelovanjem zločinačkog udruženja te donosio sve ključne odluke o načinu krijumčarenja, ustroju i funkcioniranju samog zločinačkog udruženja.
Osim toga se sumnja da se droga koja se krijumčarila s područja Nizozemske, Belgije, Crne Gore i Turske uz pomoć tzv. "kurira - krijumčara", a prema prethodnim uputama 37-godišnjaka, dovozila na područje Hrvatske, do unajmljenih garaža i stanova u Zagrebu, na područje Slovenije, do unajmljenih garaža i stanova na adresama u Ljubljani, kao i na područje Bosne i Hercegovine.
Tamo bi se droga skrivala i pripremala za daljnju neovlaštenu prodaju tj. miješali su ju s punilima, vagali i pakirali. Prema daljnjim uputama 37-godišnjaka, droga bi se dostavljala kupcima u Njemačkoj, Švicarskoj, Italiji, Sloveniji, Hrvatskoj te BIH.
Što se tiče vatrenog oružja, streljiva i eksplozivnih tvari, ono se prema uputama 37-godišnjaka nabavljalo, skladištilo i sakrivalo na području Bosne i Hercegovine. Dio vatrenog oružja se čuvao i na području Hrvatske i Njemačke.
Vodio skupinu iz zatvora
Naime, osumnjičeni 37-godišnjak je prije uhićenja u Njemačkoj i za vrijeme dok se nalazio u zatvoru u Njemačkoj i Italiji, angažirao dio osumnjičenih (34, 33, 39, 32, 35) kao osobe od povjerenja zadužene za daljnje prenošenje informacija i davanje uputa o djelovanju zločinačkog udruženja, u vezi s nabavom, posjedovanjem i prodajom droga i oružja te izvršavanjem konkretnih zadataka i raspoređivanjem ostalih osumnjičenika po određenim zadacima, kao i za vođenje brige oko stanova i garaža te oko nabave i korištenja vozila za potrebe udruženja, a također i za plaćanja ostalim članovima udruženja, dobavljačima i kuririma, kao i za prikupljanje novaca od prodaje droge i oružja.
Svaki od članova zločinačkog udruženja imao je određene zadaće, kao što su poslovi oko nabavljanja i kupnje droge, prijevoza droge, novca i članova zločinačkog udruženja, za prikupljanje novca od prodaje droge i pripremanje novca za buduće isporuke droge, pronalaženje i najam stanova i garažnih prostora u kojima se oružje skrivalo i droga vagala, prepakiravala i miješala s punilima, nabavu automobila kojima se krijumčarila droga, kao i daljnju neovlaštenu prodaju droge drugim preprodavačima te obavljanje drugih logističkih poslova neophodnih za funkcioniranje zločinačkog udruženja.
Detaljno razrađen plan šverca, imali i prevoditelje
Neki od njih su bili zaduženi za poslove prevođenja na strane jezike prilikom dogovora u vezi počinjenja kaznenih djela. Za prijevoz droge kamionom je bio zadužen i osumnjičeni čiji obrt u vlasništvu ima kamion i prikolicu te je pronalazio i organizirao legalne kamionske ture u kojima se među legalnom robom prevozila i droga.
Na opisani način kroz nabavu, skladištenje i prodaju, zločinačko udruženje raspolagalo je s najmanje 23 kg kokaina, najmanje 86 kg heroina, najmanje 120 kg konoplje i najmanje 100 kg smole konoplje - ukupne vrijednosti od najmanje 3.456.000 eura te s najmanje 11 pištolja, jednom automatskom puškom, 6000 pištoljskih metaka i 20 kg eksploziva.
Nakon dovršenog kriminalističkog istraživanja policijski službenici su osmero osumnjičenih predali pritvorskom nadzorniku, dok su kaznenu prijavu protiv 22 osobe podnijeli Uredu za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta.