Trump 1988. kod Oprah: U Kuvajtu žive kao kraljevi. Zašto nam ne daju 25% zarade?

INTERVJU Donalda Trumpa kod Oprah Winfrey 1988. godine dijeli se društvenim mrežama jer je tada govorio o onome što je sada proveo. U razgovoru je Trump iznio oštre kritike na račun nepoštenih trgovinskih praksi i saveznika poput Japana i Kuvajta.
"Saveznici moraju pošteno platiti svoj dio"
Trump je tada izjavio: "Saveznici moraju pošteno platiti svoj dio. Mi smo nacija dužnika. Nešto će se dogoditi s ovom zemljom u narednim godinama jer ne možemo nastaviti gubiti dvjesto milijardi dolara svake godine dok dopuštamo Japanu da uđe i izbaci sve svoje proizvode na naše tržište. To nije slobodna trgovina."
Njegova kritika japanskih trgovinskih praksi bila je direktna: "Ako odete u Japan i pokušate nešto prodati, zaboravite na to. Gotovo je nemoguće. Nemaju zakone protiv toga, ali jednostavno čine to nemogućim."
"Kuvajt - žive kao kraljevi bez plaćanja"
Trump se osvrnuo i na Kuvajt, optužujući tu zemlju da koristi američku podršku bez adekvatne kompenzacije: "Kuvajt, oni žive kao kraljevi. Najsiromašnija osoba u Kuvajtu živi kao kralj, a ipak ne plaćaju. Mi im omogućujemo da prodaju svoju naftu. Zašto nam ne plaćaju dvadeset pet posto od onoga što zarađuju? Ovo što se radi je šala."
Predsjedničke ambicije
Na pitanje Oprah Winfrey bi li se ikada kandidirao za predsjednika, Trump je odgovorio da vjerojatno ne bi, ali je izrazio frustraciju zbog načina na koji se Sjedinjene Države tretira u međunarodnoj trgovini. Istaknuo je da je umoran od gledanja kako se zemlju iskorištava i da je zadovoljan onim što trenutno radi. Međutim, dodao je da, ako bi se ikada kandidirao, vjeruje da bi pobijedio jer nikada ne ulazi u utrku da bi izgubio.
"Ako bi stvari postale toliko loše, ne bih to potpuno isključio. Zaista sam umoran od onoga što se događa s ovom zemljom. A ako bih se kandidirao, mislim da bih pobijedio. Ne bih ušao u utrku da bih izgubio", rekao je.
Reakcije na Trumpove prijedloge
Reakcije na Trumpove prijedloge iz 1988. godine bile su podijeljene među njegovim saveznicima i protivnicima, odražavajući različite perspektive o njegovoj kritici međunarodne trgovinske politike.
Trumpovi stavovi o nepoštenim trgovinskim praksama Japana i drugih zemalja našli su odjek kod pojedinih ekonomista i industrijskih lidera koji su dijelili zabrinutost zbog utjecaja japanske konkurencije na američku proizvodnju, posebno u sektorima elektronike i automobila. U to vrijeme mnogi su predviđali da bi Japan mogao prestići SAD kao vodeću svjetsku ekonomiju, što je dodatno poticalo podršku njegovim tarifnim prijedlozima.
Slobodnotržišni ekonomisti kritizirali su Trumpove prijedloge kao protekcionističke i potencijalno štetne za dugoročni ekonomski rast. Smatrali su da bi carine mogle povećati troškove za potrošače i izazvati odmazdu drugih zemalja, što bi dodatno ugrozilo američke izvoznike.
Trumpova retorika o saveznicima koji "iskorištavaju" SAD izazvala je zabrinutost među međunarodnim partnerima. Njegovi prijedlozi da saveznici "pošteno plate svoj dio" mogli su narušiti diplomatske odnose i trgovinske sporazume, komentirali su tada.
Od riječi do djela
Kao predsjednik Trump je proveo upravo ono što je predlagao 1988. godine: nametnuo je velike carine na uvoz iz gotovo cijelog svijeta.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati