"Azijski Franjo" među kandidatima za papu, protivi se pravu na pobačaj

FILIPINSKI kardinal Luis Antonio Tagle nasmijao se 2015. kad su ga pitali je li ikad pomislio da bi jednog dana mogao postati papa. "Javno priznajem: ne mogu ni vlastiti život voditi. Kako da zamislim vođenje svjetske zajednice?" rekao je tada. Unatoč tom odgovoru smatra ga se jednim od mogućih nasljednika pape Franje. Kad bi bio izabran, bio bi prvi azijski papa u novijoj povijesti, piše Guardian.
Taglea, koji je poznat pod nadimkom Chito, često nazivaju azijskim Franjom zbog njegova progresivnog pogleda i skromnog životnog stila. U prošlosti je kritizirao "oštri" stav prema samohranim majkama te osobama homoseksualne orijentacije ili razvedenima. Dok je bio biskup grada Imusa, nedaleko od Manile, vozio se u jeepneyjima, jeftinim minibusima za javni prijevoz, i pozivao siromašne da s njim jedu.
Poznat je kao pristupačan i jednostavan čovjek koji voli pjevanje i ples. Snimke na TikToku na kojima pjeva i pleše postale su viralne, što mu je donijelo simpatije mnogih na Filipinima, gdje je karaoke gotovo nacionalni sport, ali i izvan zemlje.
"Kada govori i drži predavanja, nije tipičan, formalan svećenik. On pjeva. On je Filipinac. On je karaoke-svećenik", rekao je povjesničar Michael Xiao Chua sa Sveučilišta De La Salle. Tagle, kaže, ima spontan stil i nakon mise se doima poput "rock zvijezde", pa su ga volonteri često morali okružiti kako bi usmjeravali redove ljudi koji su mu željeli prići.
Tagle (67) rođen je u Imusu, blizu glavne regije Metro Manile, a njegovi roditelji radili su u banci. "Dolazi iz vrlo jednostavne obitelji, ne siromašne, ali ni bogate", rekla je benediktinska redovnica Mary John Mananzan, koja poznaje Taglea desetljećima.
Prema nekim navodima, želio je postati liječnik, ali se ipak odlučio za svećeništvo nakon što ga je jedan svećenik naveo da se prijavi u sjemenište u Quezon Cityju. Doktorirao je na Katoličkom sveučilištu Amerike, nakon čega je postao biskup Imusa, a zatim i nadbiskup Manile. Kardinalom ga je imenovao papa Benedikt XVI. 2012. godine.
Žrtve zlostavljanja pozvale na istragu protiv Taglea
Njegov uspon unutar Katoličke crkve ipak nije prošao bez kontroverzi. Tagle je bio predsjednik organizacije Caritas Internationalis od 2015. do 2022., kada je cijelo vodstvo smijenjeno zbog zabrinutosti oko upravljanja. Tagle, koji nije sudjelovao u svakodnevnom radu, tada je izjavio da odluka nije bila povezana s optužbama za seksualno zlostavljanje ni s pronevjerom.
U ožujku ove godine grupa žrtava zlostavljanja, Mreža preživjelih koje su zlostavljali svećenici (SNAP), pozvala je na istragu protiv Taglea i još petorice kardinala zbog načina na koji su navodno rješavani slučajevi zlostavljanja djece u organizaciji Caritas Internationalis na Novom Zelandu i u Srednjoafričkoj Republici. Tagle se o tim pozivima nije očitovao.
Aktivisti tvrde da Tagle nije učinio dovoljno u borbi protiv seksualnog zlostavljanja unutar Crkve.
"Katolička crkva na Filipinima još uvijek u mračnom dobu"
Anne Barrett Doyle, suvoditeljica portala BishopAccountability.org, prošlog je tjedna izjavila da se Katolička crkva na Filipinima po tom pitanju još uvijek nalazi "u mračnom dobu", istaknuvši da smjernice za postupanje u slučajevima zlostavljanja nisu objavljene ni na mrežnoj stranici nadbiskupije u Manili ni na stranici Filipinske biskupske konferencije.
Dovodeći u pitanje njegovu prikladnost za papinsku funkciju, rekla je: "Ako kardinal Tagle ne može ni svoje biskupe iz domovine nagovoriti da objave smjernice, što uopće možemo očekivati da postigne kao papa globalne Crkve?"
Filipinska biskupska konferencija stala je u njegovu obranu poručivši da je kao biskup Imusa i nadbiskup Manile "aktivno sudjelovao u razvoju i provedbi" smjernica za postupanje u slučajevima seksualnog zlostavljanja, ali da "više nema izravnu ovlast nad ijednom biskupijom na Filipinima".
Dodali su da se Tagle "dosljedno zalagao za skromnu i odgovornu Crkvu koja sluša vapaje ranjenih i odlučno djeluje u zaštiti ranjivih".
"Nije dovoljno jasno osudio ubojstva tijekom rata protiv droge"
Na Filipinima su ga neki kritizirali i zbog toga što nije dovoljno jasno osudio tzv. rat protiv droge koji je vodio bivši predsjednik Rodrigo Duterte. U tim akcijama, koje su počele nakon Duterteova dolaska na vlast u lipnju 2016., ubijeno je oko 30.000 ljudi, uglavnom mladih muškaraca koji su stradavali u pucnjavama na ulicama.
Godine 2017. Tagle je napisao pastirsko pismo u kojem je osudio ubojstva: "Ne možemo vladati nacijom ubijanjem. Ne možemo razvijati humanu i dostojanstvenu filipinsku kulturu ubijanjem." No neki smatraju da je trebao ranije i jasnije javno istupiti.
Duterteov rat protiv droge bio je teško razdoblje za Katoličku crkvu na Filipinima. Neki svećenici su riskirali odmazdu jer su javno osuđivali ubojstva, a unatoč međunarodnim osudama Duterte je ostao vrlo popularan među većinski katoličkim stanovništvom. Mananzan je rekla da Tagle "nije tip koji osuđuje". "Izjava o ubojstvima bila je snažna... Ali nikada nije govorio o Duterteu kao osobi."
Protivi se pravu na pobačaj
Tagle se protivio usvajanju Zakona o reproduktivnom zdravlju na Filipinima, koji je predviđao besplatne kontraceptive i pristup informacijama o planiranju obitelji. Također se protivi pravu na pobačaj.
Kad bi Tagle bio izabran za papu, to bi izazvalo veliko slavlje na Filipinima, gdje 80 posto stanovništva pripada Katoličkoj crkvi. "Unatoč pet stoljeća katoličke povijesti Filipini se i dalje osjećaju kao da su na rubu Crkve", rekao je povjesničar Xiao Chua.
Papa Franjo bio je prvi papa izvan Europe nakon mnogo stoljeća i to je, smatra on, trend koji bi se trebao nastaviti. "Treba nam još jedan papa s periferije."

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati