VIDEO Aktivistice koje je jučer privela interventna u marici puštene nakon suda

SKUPINA aktivista blokirala je jučer ulaz u Ministarstvo vanjskih i europskih poslova na Zrinjevcu u znak prosvjeda prema hrvatskoj politici prema Palestincima i Izraelu. Grlić Radman nije htio posebno komentirati ni poruke koje su istaknuli prosvjednici naglasivši da se Hrvatska od samog početka zauzima za dvodržavno rješenje. Aktivistice su istaknule transparent "Prekinite sve veze s Izraelom! Stop genocidu" i izvikivali: "Free, free Palestine" te "Plenki, Plenki, gdje se kriješ, genocidu ruku miješ!" Ispred ulaza u Ministarstvo uklonili su ih pripadnici interventne policije. Dio njih noć je proveo u pritvorskoj ćeliji.
Jutros su dovedene na sud. Puštene su nakon ročišta.
"Općinski prekršajni sud u Zagrebu. Ljudi koji su prosvjedovali ispred Ministarstva vanjskih poslova i vikali Free Palestine prenoćili su u pritvoru. Prenoćili su u pritvoru. Njih devet. Ova priča je jednostavna - došli su na vrata vaše djece koja su odlučila podići glas za obranu jednog naroda. A mi smo...", komentirala je Maja Sever.
Aktivisti koji su blokirali ulaz u Ministarstvo vanjskih i europskih poslova nisu ni prijavili prosvjed ni zatražili dozvolu da ga održe, priopćio je ministar vanjskih poslova Gordan Grlić Radman.
Na sve je reagirala i Kuća ljudskih prava.
Aktivistice i aktivisti imaju pravo na mirno okupljanje i slobodu izražavanja ispred MVEP-a
Kuća ljudskih prava Zagreb upozorava na kršenje prava na prosvjed i slobodu izražavanja te neprihvatljivo postupanje policije vezano uz uhićenje aktivistica i aktivista ispred MVEP-a.
"Aktivistice imaju pravo na iznošenje svog političkog stava i neslaganja s vanjskom politikom Vlade na to za to relevantnom mjestu, a to svakako je prostor ispred zgrade ministarstva vanjskih poslova. Privođenjem aktivistica s mjesta mirnog prosvjeda, policija je onemogućila ostvarivanje njihovog ljudskog prava na javno okupljanje i na slobodu izražavanja. Uhićenja, izricanje prekršajnih kazni i zadržavanje u pritvoru samo zbog sudjelovanja na mirnom prosvjedu restriktivne su mjere koje su u suprotnosti s praksom Europskog suda za ljudska prava koji je u nizu presuda opetovano utvrdio da pravo na slobodu mirnog okupljanja predstavlja osnovno pravo u demokratskom društvu i, poput prava na slobodu izražavanja, jedno je od temelja takvog društva. Prema tome, ono se ne bi trebalo tumačiti restriktivno, a samo sudjelovanje u mirnom prosvjedu ne može biti povod za oduzimanje slobode.
Usprkos nedorečenosti Zakona o javnom okupljanju u pogledu regulacije spontanih okupljanja, dosadašnja policijska praksa pretežito je bila nerestriktivna prema neprijavljenim prosvjedima do 20 građana. Jučerašnje policijsko postupanje suprotno je takvoj pozitivnoj praksi koja je olakšavala izražavanje legitimnih političkih i društvenih stavova koji su temelj svakog pluralističkog i demokratskog društva.
U demokratskom društvu neprihvatljivo je da policija uhićuje građane zbog javno izgovorene kritike - policija ima dužnost štiti slobodu okupljanja i omogućavati građanima da izraze svoje stavove kroz mirne prosvjede", reakcija je Kuće za ljudska prava na privođenje aktivista.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati