Vapaj hrvatskih pomoraca u Gabonu: "U očajnom sam stanju, smršavio sam 12 kila!"
Foto: Arhiva
"OVO SE više ne ponovilo nikad nikome! Jer samo je pitanje dana kada će se na tom brodu dogoditi nekakva tragedija, ali tada će biti kasno za reakciju", kazala je za Index supruga vođe palube Nenada Komparića, pomorca koji je u trenutku razgovora nakon četveromjesečnog pakla na brodu Swift Split Management ispred luke Owendo u Gabonu krenuo prema kući. Stanje na brodu koji se više od dva mjeseca nalazi pred lukom Owendo ostalo je nepromijenjeno. Hrane ima malo, vode također, higijena je na niskoj razini. Uvjeti života na brodu su, prema iskazima sedmorice hrvatskih pomoraca, nemogući, a posada je prije mjesec dana zbog neisplaćenih plaća i neispunjenih obećanja od strane Swift Split Managementa i njezinog vlasnika Ratka Božića stupila u štrajk.
"To što se događa je sprdačina!"
Danas u 14.50 sati iscrpljeni i 12 kilograma lakši Nenad Komparić sletio je u svoj Zadar i napokon zagrlio svoju suprugu. "A što da vam pričam o uvjetima na brodu? 12 kila sam smršavio u ova četiri mjeseca, a mršavljenje se intenziviralo otkad smo došli u Owendu. Treći časnik palube, gospodin Marić, smršavio je preko 22 kilograma, kuhar, gospodin Luketić, oko osam kilograma, a jedan Ukrajinac s broda više od 15 kilograma, ne znam hoće li živ otići s broda", priča nam iscrpljeni Komparić, uzimajući stanke od po pola minute kako bi se smirio i ispričao nam sudbinu ostatka posade broda u Gabonu.
Njegova supruga objasnila nam je kako Božić posadi tjedno šalje 10.000 kuna. "Na brodu su trenutno 23 člana posade. Oni od tog novca moraju platiti prijevoz do kopna kako bi otišli po hranu. Moraju kupiti sredstva za osnovnu higijenu. Od istog novca moraju platiti i liječnika ako im je nešto, a stalno im je nešto jer su već iscrpljeni. Na temperaturama od 30 Celzijevih stupnjeva imaju po bocu vode. Litra vode u Gabonu košta dva dolara. Čistom matematikom može se zaključiti koliko im novca ostaje za hranu", ispričala nam je dodajući kako je pomorska kontrola u Gabonu ustvrdila da su uvjeti na brodu loši te naredila hitnu evakuaciju u hotel. No, u hotel nisu prebačeni.
"Ministarstvo Božiću čuva leđa"
"To je katastrofa, eto što je to. Za tih tisuću i pol dolara ne uspijemo kupiti ništa. I ta 'spiza' koju kupimo razvlači se danima da traje što duže. Porcije su mizerne. A i to Ministarstvo pomoraca, oni samo Božiću čuvaju leđa. I po pitanju isplate tih plaća. Dobio je tri mjeseca odgode. Ako to država dopušta, onda znamo što nam je raditi. Meni će isključiti struju ako je ne platim jedan mjesec, a njemu za njegovo neplaćanje neće biti ništa. On je uvijek u pravu, a mi smo svi lažovi i neradnici. A svaki je od nas dao maksimum od sebe", priča nam Komparić.
On i njegova supruga naročito su se na pomoći i savjetima koji su im upućeni zahvalili Sindikatu pomoraca i njihovom tajniku Predragu Brazzoduru te Udruzi hrvatskih pomoraca.
"Vrijeme je da se Božić ispriča pomorcima i njihovim suprugama"
Tajnik Sindikata pomoraca Predrag Brazzoduro također je ogorčen stanjem na brodu u Gabonu. "Najčudniji um u cijeloj priči je gospodin Božić. Mislim da je ravno kriminalu kad supruge pomoraca okrivljuje za to što govore o činjeničnom stanju na brodu. On ima najmanje razloga za spominjanje tih žena koje nose dvostruki križ. Vrijeme je da gospodin Božić napokon iskoristi medijski prostor i duboko se ispriča tim suprugama i njihovim muževima za to što ih je uvrijedio", kaže Brazzoduro. On teško više vjeruje u obećanja vlasnika SSM-a.
"Danas je u Zadar stigao gospodin Komparić. On je u potpunosti isplaćen. Sutra bi trebala krenuti još dvojica za koje Božić tvrdi da im je još jučer uplatio plaće, no za to potvrde nema. Radi se o trećem časniku palube i kuharu, oni neće napustiti brod dok ne budu isplaćeni. Ostali bi, po izjavi Božića, trebali krenuti kući do kraja tjedna, u što, moram priznati, malo vjerujem", krajnje je skeptičan Brazzoduro.
Božić: Ne znam zašto bih se trebao ispričati
Od potpuno drugačije priče ne odustaje pak vlasnik SSM-a Ratko Božić. "Svi koji su tražili smjenu s broda dobit će je tijekom ovog tjedna. Smjena se radi sukcesivno radi kontinuiteta rada na brodu. Svima je plaćen 6. mjesec na brodu i svima je, ili će biti, plaćen 7. i 8. mjesec do dana boravka na brodu, uključujući i plaćeno putovanje", tvrdi Božić dodajući kako se nema što ispričavati pomorcima. "Posadi nikad nisu kasnile plaće. One su isplaćivane sukladno ugovoru i nisu nikada kasnile. Kao direktor, obavljao sam sve svoje dužnosti prema svim brodovima i ne znam zašto bih se trebao ispričati. Mi smo od strane zapovjednika broda dobivali informacije da na brodu ima hrane i vode. Točnije, da im mjesečno ostane od 1500 do 3000 dolara hrane viška!", tvrdi Božić.