USAID: Naša analiza nije pronašla dokaze da Hamas krade humanitarnu pomoć u Gazi

INTERNA analiza američke vlade nije pronašla dokaze da Hamas sustavno krade humanitarnu pomoć financiranu iz SAD-a. Takvi rezultati dovode u pitanje glavni argument koji Izrael i SAD koriste za podršku novoj privatnoj operaciji raspodjele pomoći.
Analizu je provela jedinica Agencije SAD-a za međunarodni razvoj (USAID), a završena je krajem lipnja. Istraženo je 156 prijavljenih incidenata krađe ili gubitka američke pomoći između listopada 2023. i svibnja 2025. godine.
Prema prezentaciji rezultata u koju je Reuters imao uvid, nije bilo prijava u kojima se tvrdi da je Hamas imao koristi od te pomoći.
State Department osporava analizu
Glasnogovornik State Departmenta osporio je nalaze analize, tvrdeći kako postoje videozapisi koji pokazuju Hamas kako pljačka pomoć, ali nijedan videozapis nije dostavljen. Također je optužio tradicionalne humanitarne organizacije da prikrivaju "korupciju s humanitarnom pomoći", piše Reuters.
Nalazi su podijeljeni s uredom glavnog inspektora USAID-a te dužnosnicima State Departmenta koji su uključeni u politička pitanja Bliskog istoka. Ti rezultati dolaze u trenutku kada se nestašica hrane u Gazi dodatno pogoršava.
Izrael tvrdi da dopušta ulazak pomoći, ali insistira na kontroli isporuke kako bi spriječio Hamas da je ukrade, jer ih smatra odgovornima za trenutačnu krizu.
Ujedinjeni narodi navode da gotovo četvrtina od 2.1 milijuna stanovnika Gaze trpi uvjete nalik gladi, tisuće su ozbiljno pothranjene, a Svjetska zdravstvena organizacija i liječnici iz pojasa Gaze izvještavaju o smrti djece i drugih zbog izgladnjivanja.
"Izraelske snage ubile su više od 1000 Palestinaca koji su htjeli do humanitarne pomoći"
UN procjenjuje da su izraelske snage ubile više od 1000 ljudi koji su pokušavali doći do humanitarne pomoći, većinu njih u blizini vojno osiguranih distribucijskih centara nove privatne humanitarne organizacije GHF, koju podržava američka logistička tvrtka vođena bivšim časnikom CIA-e i američkim vojnim veteranima.
Istraživanje je proveo Biro za humanitarnu pomoć (BHA) pri USAID-u, koji je bio najveći donator pomoći za Gazu prije nego što su sva američka sredstva zamrznuta za vrijeme Trumpove administracije u siječnju, čime je ugašeno na tisuće programa. USAID je također u procesu raspuštanja, a njegove funkcije se prebacuju na State Department.
Detalji analize
Analiza je pokazala da je najmanje 44 od 156 incidenata krađe ili gubitka pomoći bilo "izravno ili neizravno" povezano s izraelskim vojnim djelovanjem.
Studija je zabilježila i ograničenja: budući da palestinski korisnici pomoći ne mogu biti provjereni, moguće je da je američka pomoć završila kod administrativnih službenika Hamasa, vladajuće islamističke skupine u Gazi. Jedan izvor upoznat s analizom istaknuo je za Reuters da izostanak izvješća o širokoj preusmjerenosti pomoći od strane Hamasa "ne znači da do preusmjeravanja nije došlo".
Izrael, koji kontrolira pristup Gazi, tvrdi da Hamas otima zalihe hrane i drugih potrepština od UN-a i drugih organizacija kako bi kontrolirao civilno stanovništvo i povećao svoje financije - preprodajom robe po višim cijenama.
Izraelska vojska izjavila je za Reuters da se njihove optužbe temelje na obavještajnim izvješćima, odnosno da militanti Hamasa preuzimaju teret na kamionima tako što se prikrivaju ili otvoreno ukrcavaju na vozila s pomoći.
Tvrde i da je Hamas preusmjerio do 25% humanitarne pomoći za svoje borce ili je prodao civilima te da je GHF eliminirao Hamasovu kontrolu nad raspodjelom osiguravši izravnu distribuciju.
"Hamas krade kako bi opravdao vlastiti model distribucije"
Hamas odbacuje optužbe. Hamasov sigurnosni dužnosnik kaže da je Izrael ubio više od 800 pripadnika policije i sigurnosnih stražara povezanih s Hamasom dok su pokušavali zaštititi vozila s pomoći - misije koje su bile koordinirane s UN-om.
GHF također optužuje Hamas za masovne krađe pomoći kako bi opravdao vlastiti model distribucije, no UN i druge organizacije odbijaju suradnju s GHF-om, Izraelom i SAD-om, obrazlažući to kršenjem načela neutralnosti u humanitarnim pitanjima.
GHF je u komentaru upućenom Reutersu uputio novinare na članak iz Washington Posta u kojem neimenovani stanovnik Gaze i anonimni izraelski dužnosnici tvrde da je Hamas profitirao prodajom i oporezivanjem ukradene pomoći.
Rat u Gazi započeo je nakon Hamasovog napada na Izrael u listopadu 2023., kada je prema izraelskim podacima ubijeno 1200 ljudi, a 251 osoba je odvedena kao talac. Palestinski zdravstveni dužnosnici navode da je od tada ubijeno gotovo 60.000 Palestinaca.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati