Što će nam znanstvenici ako umjetna inteligencija već sad piše znanstvene radove?
Foto: Index/123rf
Odnedavno na Indexu kao kolumnisti pišu vrhunski hrvatski znanstvenici. U novoj kolumni na redu je filozof Pavel Gregorić koji je za svoju prvu temu odabrao umjetnu inteligenciju koja se ubrzano razvija i sve više preuzima ljudske poslove, čak i one vrlo sofisticirane. Naime, nedavno je u svijetu glasno odjeknula objava da je slovenski znanstvenik s adresom u SAD-u razvio program koji može sam napisati gotovo cijeli znanstveni rad. Vijest je pokrenula ozbiljne polemike u akademskoj zajednici, ali i u javnosti uopće.
>> Šestero vrhunskih znanstvenika postaju kolumnisti Indexa
Znate li što je to Manuscript Writer?
Malo ću vam pomoći: ''manuscript'' ili ''rukopis'' je uobičajeni izraz za tekst koji predajete u znanstveni časopis u nadi da će ondje biti objavljen. Preciznije, nadate se da će ga urednik časopisa smatrati dovoljno zanimljivim i dobro napisanim da zagnjavi dva do tri eksperta na tu temu koji će pročitati vaš tekst i uredniku savjetovati može li, pod kojim uvjetima i s kojim izmjenama, vaš tekst biti objavljen u tom časopisu. Pomislit ćete, dakle, da je Manuscript Writer naprosto pisac rukopisa, nekakvo kodno ime za čovjeka koji piše znanstvene članke.
E, nije. Manuscript Writer je program koji koristi umjetnu inteligenciju za sastavljanje znanstvenih rukopisa. Pojednostavljeno rečeno, vi u program unesete svoje podatke, primjerice rezultate svojih eksperimenata, zatim metode koje ste koristili, nekoliko ključnih riječi i reference na članke koji su relevantni za vaš rad, a program vam na temelju toga sastavi članak. U redu, ne baš cijeli članak. Glasnogovornik tvrtke sciNote LCC koja je razvila taj program kaže da vam računalo neće napisati ''Raspravu'' (Discussion), dio članka u kojem tumačite dobivene podatke i izvlačite zaključke, a to je ionako najkreativniji dio posla pisanja znanstvenih članaka. No, Manuscript Writer će vam sastaviti sve ostalo: (i) uvod, (ii) prezentaciju materijala, metoda i protokola, zatim (iii) prezentaciju rezultata i na koncu (iv) popis literature. Prema medijskoj najavi, program ''pojednostavljuje proces pripreme rukopisa koristeći tehnološke inovacije u strojnom učenju i umjetnoj inteligenciji. Uvažavajući važnost globalne znanstvene zajednice da pravovremeno objavljuje znanstvene rezultate, ovaj program u značajnoj mjeri skraćuje vrijeme potrebno za pripremu početnog sadržaja. Crpeći podatke iz osnovnog programskog paketa i reference na članke s otvorenim pristupom, program proizvodi strukturirani nacrt koji autor onda može revidirati i dalje razraditi.''
Super, zar ne? Znanstvenici se više neće morati mučiti s dosadnim dijelom pisanja članaka jer će to sada računalo raditi umjesto njih. Već vidim široke osmjehe po labosima i kabinetima.
Kada će umjetna inteligencija preuzeti sve?
No, mene tu muči nekoliko stvari.
Prvo, pitanje je samo vremena kada će računala moći sastaviti i ''Raspravu'', možda čak i bolje nego znanstvenici od krvi i mesa. Kad umjetna inteligencija bude na toj razini, ona će se zacijelo moći koristiti i za prosuđivanje kvalitete rukopisa, kao i za urednički posao odlučivanja o tome što valja objaviti, a što ne. Vidite kamo smjeram? Znanstvenici od krvi i mesa više neće biti potrebni, barem ne za pisanje i objavljivanje znanstvenih radova, što je njihov posao posljednjih nekoliko stoljeća. Možda znanstvenici ostanu potrebni za osmišljavanje istraživanja i donošenje istraživačkih strategija, a možda više niti to, nego samo za provođenje eksperimenata i održavanje opreme, dakle kao svojevrsna radna snaga koja će servisirati umjetnu inteligenciju - sve dok se ne naprave roboti za tu svrhu pa znanstvenici postanu sasvim suvišni.
Objava o Umjetnoj inteligenciji za pisanje znanstvenih radova by Index.hr on Scribd
Želite li momentalno primiti obavijest o svakom objavljenom članku vezanom uz Index Lab, instalirajte Index.me aplikaciju i pretplatite se besplatno na tag: Index Lab
Index.me aplikaciju za android besplatno možete preuzeti na ovom linku, dok iPhone aplikaciju možete preuzeti ovdje.