Uhljebi iz vlade napravili antireklamu u svijetu za hrvatski turizam
VLADA je prošlog tjedna na sjednici povećala iznos boravišne pristojbe za 25 posto, o čemu su se raspisali i britanski mediji.
Naime, unatoč velikom protivljenju cijelog turističkog sektora, po novoj uredbi u turističkom mjestu A razreda u glavnom ljetnom dijelu sezone u hotelima i sličnom smještaju, osim u kampovima, pristojba raste s osam na deset kuna po osobi po noćenju.
>> Hrvatska je porezima odlučila uništiti i turizam
Raspisali se i britanski mediji
Nova Uredba o visini boravišne pristojbe stupa na snagu 1. siječnja 2019. godine, prenose mediji iz Velike Britanije, iz koje u Hrvatsku redovito svakog ljeta dolazi velik broj gostiju. Tako The Telegraph piše da je Hrvatska posljednja u nizu destinacija koje su povećale boravišnu pristojbu kako bi "pokušala ublažiti štetne posljedice svoje rastuće turističke industrije".
Boravišna pristojba će tako biti veća za "otprilike dvije boce piva", dodaje novinar Telegrapha, a predstavlja dio šireg globalnog trenda povećanja poreza, odnosno pristojbi vezanih uz turizam. Otočna država Barbados tako je ranije ovog ljeta također najavila povećanje boravišne pristojbe za oko 200 funti, odnosno 224 eura za dvotjedni boravak obitelji, kako bi prikupila sredstva za smanjivanje ogromnog deficita.
Novi Zeland je također najavio uvođenje jednokratne boravišne pristojbe od 20 eura, koju bi se plaćalo pri dolasku u zemlju. Vlada Novog Zelanda izjavila je da ovom dadžbinom želi osigurati da turisti "pridonose infrastrukturi koju koriste i zaštiti prirodnog okoliša u kojem uživaju".
Telegraph uspoređuje i iznose boravišnih pristojbi u drugim europskim zemljama s onim u Hrvatskoj: u Austriji iznosi 3,02 % cijene sobe po noćenju, u Mađarskoj 4 % cijene sobe, u Belgiji između 2 i 2,5 eura po noćenju, u Češkoj 0,55 eura po noćenju, u Francuskoj od samo 0,2 eura do 0,83 eura po noćenju, u Njemačkoj i Grčkoj od 0,56 do 4,5 eura, u Italiji između 1,1 i čak 7,4 eura po noćenju, u Nizozemskoj 5,5 eura, u Portugalu 1,1 euro, a u Španjolskoj od 0,5 do 2,8 eura po noćenju.
"Odličan način da se obeshrabri turiste"
Velika Britanija nema boravišnu pristojbu, ali Edinburgh je prvi grad u toj zemlji koji bi je mogao uvesti, navodno kako bi se poboljšala gradska infrastruktura koja pati zbog navale turista. O uvođenju takse za turiste razmišlja i Norwich, koji baš i nije turističko odredište, a na tu temu se razvila žestoka rasprava u gradskom vijeću. Jedan ljutiti stanovnik prozvao je gradske vijećnike koji guraju ovu inicijativu, opisujući je kao "odličan način da se obeshrabri turiste".
The Independent, pak, piše da se Hrvatska odlučila na taj potez nakon 14 godina mirovanja te da je Hrvatska turistička zajednica prošle godine prikupila 464 milijuna kuna od pristojbi.
Boravišna pristojba za osobe koje pružaju smještaj u domaćinstvu i na obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu povećava se za 15 posto, odnosno utvrđuje se u iznosu od 345 kuna po krevetu i kamp jedinici, u B razredu 293,25 kuna, u C 241,50 kuna, dok je u D razredu 172,50 kuna.
Najviše prihoda od boravišne pristojbe dobit će turistička zajednica grada, općine ili mjesta (65 posto), zatim Hrvatska turistička zajednica (25 posto) te turistička zajednica županije (10 posto).
Ministar turizma: Siguran sam da bi svi naši gosti rado pridonijeli mjestu u kojem odmaraju
"Boravišna pristojba se iskazuje na odvojenom računu i nikako ne može biti dio cijene naše smještajne ponude. Iznosi nisu mijenjani od 2005. kad se računalo na razini 35 dana popunjenosti i prosječne cijene od 100 kuna u privatnom smještaju. Kad pogledate koliki milijuni ljudi su ovih dana pretraživali našu zemlju zahvaljujući snažnoj promociji radi povijesnog uspjeha naših nogometaša na Svjetskom prvenstvu, to je neprocjenjivo", rekao je ministar turizma Gari Cappelli i dodao:
"Prilikom prijedloga povećanja uzelo se u obzir da visina te pristojbe bude konkurentna u odnosu na okruženje. U ovom trenutku u Hrvatskoj je jedna od najnižih boravišnih pristojbi u okruženju", rekao je Cappelli.
Direktor Hrvatske udruge turizma Veljko Ostojić izjavio je da se načelno ne protive eventualnom podizanju iznosa boravišne pristojbe, no da smatraju kako povećanje nije prihvatljivo bez temeljite analize cijelog sustava turističkih zajednica.
"Samo povećanje prihoda bez redefiniranja uloge i zadaća pojedinih razina turističkih zajednica i bez procjene realnih financijskih potreba novi je neargumentirani namet na turizam", zaključio je Ostojić.
Novinar Independenta naglašava i kako je broj britanskih turista skočio s 1,3 milijuna 1995. na čak 15,7 milijuna 2017. Hoće li novi udarac po njihovom džepu utjecati na popularnost Hrvatske kao turističke destinacije, ostaje za vidjeti.