Hrvat poginuo u slovenskim Alpama
TROJICA planinara smrtno su nastradala u nedjelju u Julijskim Alpama na sjeverozapadu Slovenije, dok se za jednim nastradalim još traga, a dan ranije u Kamniškim Alpama je smrtno nastradao hrvatski planinar, pa mediji govore o "crnom vikendu" u slovenskim planinama.
Kako je u ponedjeljak potvrdila policija u Kranju, u nesrećama su u nedjelju umrla trojica planinara u nepovezanim nesrećama.
Od nedjelje navečer traje potraga na području planine Komne na kojoj je već otkriven jedan mrtvi planinar, dok se za jednim nestalim traga.
Prilike u planinama trenutno su vrlo opasne, staze su prekrivene snijegom ispod kojeg je sakriven led, što može prevariti manje iskusne, a posebno treba paziti na strmim i kliskim terenima, upozorila je policija.
Hrvatski državljanin se poskliznuo, nađen je 300 metara dalje
U subotu je u nesreći na području Kamničkog sedla u Kamniškim Alpama smrtno nastradao 37-godišnji planinar, hrvatski državljanin.
Kako je priopćila policija, on je na planini bio u skupini s još osam drugih planinara. On se na strmom terenu pokliznuo pa je pao i nađen 300 metara ispod mjesta nezgode.
"16.1.2022. gorski spasioci GRS Mojstrana pozvani su zbog pada planinara prilikom spuštanja s Malog Triglava u Snežno konto.
Prva spasilačka ekipa počela se penjati prema mjestu nesreće kroz dolinu Krme na klasičan način, a u isto vrijeme se uz pomoć helikoptera u spašavanje uključila Slovenska vojska", pišu slovenski spasioci na Fejsu.
"Dok smo čekali da se magla podigne na aerodromu Brnik i poleti helikopter, još jedan planinar se okliznuo i pao. Oba planinara nažalost nisu preživjela", pišu slovenski spasioci.
Godišnje strada 30-ak planinara
U Sloveniji godišnje smrtno strada i do tridesetak planinara, a gorska služba spašavanja ima svake godine 500-tinjak intervencija, često i uz pomoć policijskog helikoptera za izvlačenja unesrećenih.
Slovenske planine godišnje obiđe oko milijun ljudi iz zemlje i inozemstva, a čest uzrok nesreća, pa i onih najtežih su neprikladna oprema i nepoznavanje terena.
U slovenskim planinama je 2020. godine umrlo 16 ljudi, znatno manje od prosjeka nastradalih, budući da je te zimske sezone kretanje bilo uglavnom ograničeno na matične općine zbog pandemije covida-19.