Turska za teroristički napad krivi kurdske militante, sumnja i na ISIL
TURSKA vlada je za eksploziju u Istanbulu, u kojoj je u nedjelju poginulo šest ljudi, okrivila kurdske militante, dodavši da je policija pritvorila 47 ljudi, uključujući i Sirijku za koju se vjeruje da je podmetnula bombu, dok Radnička stranka Kurdistana (PKK) negira bilo kakvu umiješanost.
Za sada nijedna skupina nije preuzela odgovornost za eksploziju u glavnoj istanbulskoj trgovačkoj ulici Istiklal. U eksploziji je ozlijeđena 81 osoba, a snimke pokazuju razmjere snažne eksplozije koja je razorila obližnje zgrade i dućane, dok su stotine turista, obitelji i kupaca bježale glavom bez obzira.
Turski šef diplomacije: PPK i YPG snose odgovornost
Ministar unutarnjih poslova Suleyman Soylu rekao je da je zapovijed za bombaški napad na Aveniju Istiklal dana u Kobaniju, gradu u sjevernoj Siriji, gdje su turske snage proteklih godina izvodile operacije protiv sirijske kurdske milicije YPG.
Soylu tvrdi da PKK i YPG snose odgovornost za napad koji Turke podsjeća na slične napade u posljednjih nekoliko godina. Ankara YPG smatra krilom PKK-a, no SAD je podržavao tu kurdsku miliciju u Siriji, izazvavši trvenje među NATO saveznicima.
PKK se oglasio priopćenjem u kojem negira umiješanost u taj napad i ističe da nikada ne bi ciljao civile. Policija je kao bombašicu identificirala Sirijku Ahlam Albashir koja je u prvom ispitivanju rekla da su je obučavali kurdski militanti u Siriji i da je ušla u Tursku kroz regiju Afrin na sjeverozapadu Sirije.
"Ne isključujemo mogućnost da je za napad odgovorna Islamska država"
Viši turski dužnosnik je rekao da, osim sumnje na PKK, ne isključuje mogućnost da je za napad u Istanbulu odgovorna Islamska država (ISIL). Istanbul je ranije bio na meti raznih militanata, kurdskih, islamističkih i ljevičarskih. Napadi su postali učestaliji nakon što je sredinom 2015. propalo primirje između Ankare i PKK-a uoči izbora u studenom te godine.
Osude napada i sućut obiteljima žrtava stigle su iz nekoliko zemalja uključujući Sjedinjene Države, Europsku uniju, Egipat, Ukrajinu i Grčku, no Soylu je američku sućut usporedio s "ubojicom koji je stigao među prvima na mjesto zločina".
PKK predvodi pobunu protiv turske države od 1984. U sukobima je ubijeno više od 40.000 ljudi. Turska, Europska unija i Sjedinjene Države smatraju tu stranku terorističkom organizacijom.