Trumpu ozbiljno prijeti opoziv. Ovo su ključne činjenice o ogromnoj aferi
NAKON tjedna sukoba, Amerika se suočava s realnošću nove i duge nacionalne noće more zbog potencijalno korumpiranog predsjednika.
Punih 45 godina nakon Watergatea i 20 godina nakon sramote Billa Clintona, mehanizam opoziva (impeachment) ponovno je aktualan u Washingtonu. S obzirom na dosadašnje gorke podjele, pokušaj Demokrata da svrgnu prkosnog predsjednika Donalda Trumpa vjerojatno će unijeti više otrova u dušu nacionalne politike nego prethodne dvije drame s opozivom, za CNN komentira Stephen Collinson.
Za razliku od složene i konfuzne slike mutnih postupaka s Rusima i potencijalne opstrukcije koju je iznio posebni istražitelj Robert Mueller, pitanja koja nas čekaju u novom obračunu su sasvim jasna, što je faktor koji pridonosi političkoj ranjivosti predsjednika. Je li Trump zloporabio svoju moć, koristeći stotine milijuna dolara u vojnoj pomoći američkih poreznih obveznika kako bi izvršio pritisak na stranu zemlju da našteti njegovu političkom protivniku? I je li se nakon toga Bijela kuća potrudila to zataškati?
Što se dogodilo i što dalje?
„Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država izdao je prisegu na svoju dužnost, prisegu da će braniti nacionalnu sigurnost i prisegu da će braniti naš Ustav“, rekao je u četvrtak Adam Schiff, predsjedavajući Obavještajnog odbora Zastupničkog doma Kongresa.
Prijava zviždača protiv Trumpa zbog njegova telefonskog poziva ukrajinskom predsjedniku Volodimiru Zelenskom 25. srpnja je putokaz, smatra Schiff. Optužni dokumenti o zataškavanju otvaraju mogućnost ispitivanja nekoliko ključnih Trumpovih saveznika, poput odvjetnika Rudyja Giulianija i državnog odvjetnika Williama Barra te aludira na moguće druge slučajeve u kojima su se snimke čuvale u tajnosti zbog političkih razloga.
Dosad je 219 demokrata iz Zastupničkog doma, više od polovice od ukupno 435 zastupnika, javno izrazilo podršku postupku opoziva, prema izračunu CNN-a.
Jasan je i karakter republikanske obrane predsjednika. Zastupnici i pristaše republikanaca već pokušavaju diskreditirati ono što se čini jakim dokazima Trumpova pritiska na Zelenskog. Bijela kuća opoziv prikazuje kao još jedan grubi napad demokrata na Trumpa, predsjednika kojeg smatraju nelegitimnim još od izborne pobjede 2016. godine.
„To što ovi momci rade, to što demokrati rade ovoj zemlji je sramota i to ne bi trebalo biti dopušteno. Morao bi postojati način da se to zaustavi“, rekao je Trump o ustavnom procesu u žestokom govoru na aerodromskoj pisti nakon povratka iz New Yorka u četvrtak.
Sve se promijenilo u jednom danu
Washington je u ponedjeljak osvanuo u iščekivanju da će se glavnina tjedne drame odvijati oko Trumpa na Općoj skupštini Ujedinjenih naroda u New Yorku. Ipak, u samo jednom trenutku život se stubokom promijenio za predsjednika, demokratsku većinu u Zastupničkom domu i republikance u Senatu koji mogu spasiti svoga vođu.
U sljedećim tjednima, priča o onome što se događalo tijekom Trumpovih razgovora s ukrajinskim kolegom i je li pritom prekršio zakon i narugao se temeljenim ustavnim načelima, bit će iskrivljeno u političkom vrtlogu. Nakon tjedna u kojem su informacije procurile, suprotstavljanja Trumpa i predsjednice Zastupničkog doma Nancy Pelosi, kapitalnih otkrića i kockanja ključnih političkih faktora, počele su se pojavljivati činjenice oko ovog slučaja.
Što sve znamo?
Trump je optužen da je nezakonito koristio 400 milijuna dolara vojne pomoći kako bi ranjivu Ukrajinu, koja se bori za život protiv Vladimira Putina, prisilio da istražuje svog potencijalnog neprijatelja u predsjedničkoj kampanji Joea Bidena. Čini se da je predsjednik u srijedu pomislio da se može izvući objavom grubih transkripata telefonskog razgovora sa Zelenskim. Ali ovaj je potez sve samo još više pogoršao. Iako su republikanci inzistirali da se ne radi o „no quid pro quo“ (latinski „nešto za nešto“), dokument pokazuje da je Trump od Zelenskog zatražio „uslugu“.
Trump je 2016. godine optužen da je svjesno profitirao od ruskog uplitanja u izbore. Ako su posljednje optužbe utemeljene, on se i sam upleo u ishod izbora 2020. godine. Slučaj se bitno zakomplicirao objavom izvještaja zviždača u četvrtak kojeg je Bijela kuća pokušala zaustaviti kako bi suzbila najteži krizu svoga predsjednika.
Još uvijek neimenovana osoba napisala je izvještaj, optužujući predsjednika da je „iskoristio moć svog ureda kako bi od strane zemlje zatražio da se umiješa u američke izbore 2020. godine“. Ako se to zaista dogodilo, bili bismo sasvim blizu optužbe za zloporabu predsjedničkog položaja, što je djelo za koje se može pokrenuti opoziv.
Zataškavanje Bijele kuće
U drugom detalju, koji će imati dalekosežnije posljedice, zviždač je ustvrdio da je Bijela kuća pokušala prikriti dokaze Trumpova ponašanja. U izvještaju se navodi da je dužnosnicima rečeno da uklone transkript Trumpova razgovora sa Zelenskim iz računalnog sustava i spreme ga u drugi klasificirani sustav, koji se koristi za najosjetljivije informacije o nacionalnoj sigurnosti.
Ovaj potez potencijalno je ugrozio mjesto u kojem se čuvaju najosjetljivije državne tajne s materijalima koji se čuvaju iz čisto političkih razloga. „To je zataškavanje“, rekla je Pelosi, demokratkinja iz Kalifornije. Demokrati vjeruju da imaju „putokaz“ za proces opoziva koji je Pelosi najavila u srijedu nakon višemjesečnih pokušaja za zadrži liberalnu plimu.
Njena dugotrajna suzdržanost da pođe tako daleko možda je zapravo ojačala demokratsku stranu, jer sada demokrati mogu tvrditi da imaju svježe dokaze o nezakonitostima, a ne samo sporne dokaze o događajima koje je prikupio Mueller. Pelosi je u četvrtak dala Schiffovu Obavještajnom odboru vodeću ulogu u postupku razmatranja opoziva.
Schiffov je prvi potez bio objava zviždačevih optužbi, neposredno prije saslušanja vršitelja dužnosti direktor Nacionalne obavještajne agencije Josepha Maguirea, kojeg demokrati optužuju za zadržavanje pritužbe od Kongresa. Zviždačeva pritužba, kaže Schiff, pružit će „putokaz“ njegovu odboru za razgovore sa svjedocima i potragu za dokumentima.
Tijekom saslušanja, Maguire, nekadašnji pripadnik Navy SEAL-a, posebne jedinice američke mornarice, rekao je da su i zviždač i glavni inspektor obavještajne zajednice, koji je smatrao da je pritužba „hitna i vjerodostojna“, u svakom trenutku poštovali zakon.
Kako će se braniti?
Bijela kuća, koja je u početku bila zatečena događajima, priprema se za obranu „spaljene zemlje“.
„Mnogi demokrati su posljednje dvije i pol godine proveli stvarajući neutemeljene optužbe, a i dalje pokušavaju svrgnuti volju američkog naroda na posljednjim predsjedničkim izborima“, rekao je u četvrtak potpredsjednik Mike Pence.
Kasnije se pokazalo da je Trump izravno ciljao na zviždača prikrivenim nagovještajem nasilja, dok je govorio američkim diplomatima u Ujedinjenim narodima.
„Želim znati tko je ta osoba, tko je osoba koja je zviždaču dala informacije. Zato što se radi o osobi sličnoj špijunu. Znate li što smo radili u dobrim starim vremenima, kad smo još bili pametni? Špijune i izdaju smo tretirali malo drukčije nego danas“, rekao je Trump, sudeći prema tonskom zapisu koji je objavio Los Angeles Times.
Biden je predsjedniku odgovorio najborbenijim komentarima koji ujedno imaju središnje mjesto u njegovoj kampanji, da je Trump nepodoban za dužnost. No, Trumpove tvrdnje da su Biden i njegov sin Hunter krivi za korupciju u Ukrajini i Kini, za što nema dokaza, također prijete da postanu smetnja bivšem potpredsjedniku. A na donatorskom eventu u Kaliforniji, Biden je ustvrdio da Trump pokušava „oteti izbore“. „On bi volio dobiti inozemnu pomoć da pobijedi na izborima“, rekao je Trump.
Međutim, teksaški republikanski zastupnik Mike Conaway tvrdi da je predsjednik u potpunosti u okviru svojih ovlasti kad traži od stranog kolege da istraži korupciju, posuđujući tako objašnjenje Bijele kuće za razgovor između Zelenskog i američkog vođe.
„Zapravo je svrsishodno kad jedan predsjednik od drugog zatraži pomoć u provedbi zakona zbog navodnih prijestupa“, rekao je Conaway.