Trumpove carine prijete rušenjem BDP-a u proizvodnoj oazi američkih brendova

VIJETNAM se već dugo smatra uspješnim primjerom razvoja vanjske trgovine. Privukao je neke od najvećih svjetskih tvrtki da otvore pogone za proizvodnju svega, od obuće do elektroničkih uređaja koji se prodaju u trgovinama diljem svijeta.
Međutim, raste zabrinutost da bi agresivne carine američkog predsjednika Donalda Trumpa mogle poremetiti ambiciozne ciljeve gospodarskog rasta Vijetnama, unatoč diplomatskim potezima prema Washingtonu, za koje ekonomisti kažu kako je malo vjerojatno da će uskoro promijeniti politiku, piše CNBC.
Trump je ovoj zemlji jugoistočne Azije odredio carinu od 46%, jednu od najvećih stopa među više od 180 država, nanoseći težak udarac zemlji koja je gotovo 90% bruto domaćeg proizvoda 2023. godine ostvarila izvozom roba i usluga, prema procjenama Svjetske banke.
Nove carine mogle bi smanjiti ekonomski rast za 1,2 postotna boda
Nove carine mogle bi ove godine smanjiti ekonomski rast Vijetnama za 1,2 postotna boda, prema procjenama ekonomista OCBC banke, koji su zbog toga smanjili prognozu rasta BDP-a na 5% za 2025. godinu. To bi predstavljalo značajno smanjenje u odnosu na ambiciozni cilj Hanoja od najmanje 8% ove godine.
Vijetnam je postao proizvodno središte za mnoge kompanije koje prodaju robu u SAD-u, uključujući Nike, Adidas, Uniqlu i Apple, zahvaljujući kombinaciji relativno niskih troškova rada i poticajnih vladinih politika.
Prema Nikeovu godišnjem izvješću za 2024. godinu, tvornice u Vijetnamu proizvele su 50% njihove obuće i 28% odjevnih proizvoda, dok je Adidas prošle godine u Vijetnamu proizveo 39% svoje obuće. Apple je također posljednjih godina proširio proizvodnju u Vijetnamu. Tamo se sada proizvodi oko 20% iPada i sklapa 90% Appleovih nosivih proizvoda, poput Apple Watcha.
Otkako je tijekom Trumpova prvog mandata 2018. godine izbio trgovinski sukob između SAD-a i Kine, mnogi kineski proizvođači također su preselili proizvodnju u Vijetnam kako bi izbjegli američke carine.
Trgovinski suficit Vijetnama u robnoj razmjeni sa SAD-om više se nego utrostručio, dosegnuvši rekordnih 123,5 milijardi dolara prošle godine, u odnosu na manje od 40 milijardi dolara 2018. godine. Američki podaci pokazuju da je vijetnamski izvoz roba u SAD dosegnuo 136,6 milijardi dolara u 2024. godini.
Carine bi mogle smanjiti izvoz za čak 40 posto
Prema OCBC banci, nove carine koje je Trump najavio prošlog tjedna mogle bi ove godine smanjiti ukupan izvoz roba Vijetnama za čak 40%. Banka se pozvala na podatke vijetnamske carinske službe, koji pokazuju da izvoz roba u SAD čini oko 30% ukupne trgovinske razmjene Vijetnama.
Nove carine također bi mogle smanjiti privlačnost zemlje kao proizvodne baze, utječući negativno na izravna strana ulaganja koja pristižu u Vijetnam. No, kao što je često slučaj s međunarodnom trgovinskom statistikom, postoje razlike između službenih podataka koje navode SAD i Vijetnam, djelomično zbog razlika u metodama vrednovanja.
Nguyen Thu Oanh, voditeljica odjela za inflaciju u statističkom uredu, izjavila je u nedjelju da bi nove američke carine mogle dovesti do selidbe dijela proizvodnje iz Vijetnama.
"Recipročne carine uvedene ASEAN-u i Indiji naštetit će strategiji 'Kina+1', od koje ova regija ima koristi već nekoliko godina, a globalnim opskrbnim lancima bit će potrebno vrijeme za prilagodbu", rekli su ekonomisti OCBC banke.
Vijetnam će imati teži put prema postizanju dogovora s Washingtonom u odnosu na ostale zemlje u Aziji, smatra Chetan Ahya, ekonomist Morgan Stanleyja, djelomično zbog velikog trgovinskog suficita sa SAD-om i uloge u preusmjeravanju opskrbnih lanaca kineskih kompanija.
Vijetnam je spreman uvesti nultu carinsku stopu
Nakon telefonskog razgovora s Trumpom prošlog petka, glavni tajnik vijetnamske komunističke partije To Lam rekao je da je njegova zemlja spremna ukloniti sve carine na uvoz iz SAD-a ako Trumpova administracija učini isto za vijetnamski izvoz u SAD.
Također je ponovio opredijeljenost Hanoja za povećanje uvoza iz SAD-a radi smanjenja bilateralnog trgovinskog suficita te je potaknuo američke tvrtke da povećaju ulaganja u Vijetnamu.
Odgovarajući na pitanja o vijetnamskoj ponudi nulte carine, trgovinski savjetnik Bijele kuće Peter Navarro rekao je kako to nije dovoljno za otkazivanje novih carina. Naglasio je da su „necarinske prijevare" još važnije.
Primjeri "necarinskih prijevara" koje je Navarro spomenuo uključivali su kineske proizvode koji se preusmjeravaju kroz Vijetnam, krađu intelektualnog vlasništva i porez na dodanu vrijednost, koji Trump smatra prikrivenim trgovinskim preprekama.
Kineska odmazda dodatno je zakomplicirala vijetnamske pregovore
Uoči Trumpovih recipročnih carina, Hanoi je nastojao ponuditi trgovinske kompromise, uključujući smanjenje carina na nekoliko američkih proizvoda, poput ukapljenog prirodnog plina i automobila, te odobrenje probnog korištenja Starlink satelitskog interneta u zemlji. Kina je odgovorila dodatnom carinom od 34% na sve američke proizvode, ali većina azijskih gospodarstava odlučila je suzdržati se od izravne odmazde.
Michael Wan, viši azijski ekonomist u MUFG Banku, izjavio je kako pregovori azijskih gospodarstava sa SAD-om možda neće "donijeti željene rezultate, posebno za zemlje koje imaju veliki trgovinski suficit sa SAD-om, poput Vijetnama".
Iako bi vijetnamski pregovori s Trumpovom administracijom mogli "uroditi određenim plodom", malo je vjerojatno da će SAD ponuditi značajno smanjenje carina, rekao je Wan. Kineska odmazda dodatno je zakomplicirala vijetnamske pregovore jer se strahuje da bi kineske tvrtke mogle zloupotrijebiti blaže carine prema Vijetnamu, zaključio je Wan.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati