Trump se jučer ozbiljno povukao u trgovinskom ratu

AMERIČKI predsjednik Donald Trump se izuzećem pametnih telefona i računala iz carina Kini još jednom povukao iz ranije bombastično najavljivanih poteza u globalnom trgovinskom ratu.
Pametni telefoni su s drugim elektroničkim komponentama, poput poluvodiča, memorijskih kartica i solarnih ćelija, izuzeti iz carina.
Ovaj potez dolazi samo nekoliko dana nakon što je američki ministar trgovine Howard Lutnick najavio da će svrha povećanja carina biti vraćanje proizvodnje iPhonea u SAD, što čini ovu odluku iznenadnim i značajnim zaokretom.
>> Trump spasio mobitele i kompjutere od golemih carina koje je nabio Kini
Bez najave, ali s ogromnim učinkom
Bez ovog izuzeća posljedice bi se vrlo brzo osjetile u američkim Apple trgovinama. Prema podacima tvrtke Counterpoint, čak 80 posto iPhonea koji se prodaju u SAD-u proizvodi se u Kini.
Udar carina povećao bi cijenu uređaja, potencijalno i do 2000 dolara po komadu, ili bi Apple morao proširiti trošak na globalno tržište. U oba slučaja posljedice bi bile značajne.
Tim Cook, izvršni direktor Applea, ima jedinstven položaj – bliske odnose i s Donaldom Trumpom i s kineskim predsjednikom Xi Jinpingom – i sve se češće nagađa da bi upravo on mogao biti ključan za eventualni trgovinski dogovor između SAD-a i Kine.
Masovna izuzeća znakovi panike?
Izvori iz Washingtona govore da se vodstvo pregovora sve više prebacuje s trgovinskog savjetnika Petea Navarra, poznatog po radikalnim prijedlozima, na ministra financija Scotta Bessenta. Navarro je nedavno predložio uvođenje carina u visini trgovinskog suficita koje druge zemlje imaju s SAD-om, što je sada potpuno napušteno.
Prema analizi Capital Economicsa, čak 25 posto ukupnog kineskog izvoza sada je izuzeto iz carina od 125 posto. Još je zanimljivije da su velikim dijelom izuzete i druge azijske zemlje s velikim suficitima, poput Tajvana (izuzeto 64% izvoza), Malezije (44%), Vijetnama i Tajlanda (po 30%).
Drugim riječima, zemlje s najvećim trgovinskim viškovima sada imaju najviša oslobođenja od carina – potpuno suprotno od Navarrove logike.
Umijeće povlačenja
I dok su azijski izvoznici elektronike izbjegli najgore, američki saveznici prolaze lošije. Velika Britanija, koja prema američkim podacima ima trgovinski deficit s SAD-om od 12 milijardi dolara, suočena je s carinom od 25 posto na izvoz automobila, dok se slične mjere planiraju i za lijekove.
Administracija je tako od početnog tvrdog stava da će 10-postotne carine vrijediti za sve prešla na masovna izuzeća upravo za proizvode koji su trebali biti meta politike.
Ovaj nagli zaokret neki nazivaju "umijećem povlačenja", u kontrastu s poznatim "umijećem dogovora", kojim se hvalio Trump. U Washingtonu se sad ne vodi trgovinski rat s drugim zemljama, nego s tržištima obveznica i samim sobom.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati