Poletjeli su američki nevidljivi bombarderi, nose najjače konvencionalne bombe

NAJMANJE dvije odvojene skupine američkih strateških bombardera B-2 Spirit u ovom su trenutku na zapadnom kursu iznad Tihog oceana, ali njihovo konačno odredište zasad nije službeno poznato. Riječ je o kretanjima koja se odvijaju dok američki dužnosnici razmatraju hoće li se SAD uključiti u izraelsku ofenzivu protiv Irana. Predsjednik SAD-a Donald Trump rekao je da bi konačna odluka mogla biti donesena u sljedeća dva tjedna.
Jedini nenuklearni način napada na Fordo
B-2 bombarderi koji mogu nositi konvencionalne bombe za probijanje bunkera GBU-57/B "Massive Ordnance Penetrator" (MOP), mase 13.600 kilograma, smatraju se jedinim raspoloživim nenuklearnim sredstvom za napad na duboko ukopani iranski postrojenje za obogaćivanje urana u Fordou - osim kopnene invazije, piše u analizi specijalizirani vojni portal The War Zone.
Prema podacima iz sustava za praćenje letova i audio-zapisima kontrole zračnog prometa, dva odvojena leta bombardera B-2, s pozivnim oznakama Mytee 11 i Mytee 21, poletjela su tijekom noći s baze Whiteman u saveznoj državi Missouri. Radi se o glavnoj operativnoj bazi američkog ratnog zrakoplovstva za cijelu flotu od 19 B-2 bombardera. Ovi nevidljivi bombarderi nastavili su let prema zapadu, gdje su se povezali s dodatnim tankerima za nadopunu goriva kod obale Kalifornije.
Razmještaj bombardera i pripreme za misiju
Točan broj zrakoplova u svakom od ta dva leta nije potvrđen, ali postoje informacije da svaku skupinu čine najmanje tri bombardera. U svakom slučaju, prema podacima sa sustava za praćenje, svaka skupina bila je podržana s četiri zrakoplova-tankera nakon polijetanja iz Whitemana. Početkom ove godine, dvije skupine po tri B-2 bombardera raspoređene su na strateški važan otok Diego Garcia u Indijskom oceanu, odakle su izvodile udare na položaje Huta u Jemenu, ujedno šaljući i poruku odvraćanja Iranu.
Već danima traju naznake da se priprema veće premještanje B-2 bombardera. Pratilo se i raspoređivanje tankera za nadopunu goriva na više lokacija diljem Tihog oceana, a zrakoplovi C-17 su letjeli prema Whitemanu, najvjerojatnije radi dovoza osoblja ili opreme za podršku budućoj misiji.
Zračna baza Whiteman bila je zatvorena za redovno letenje od 13. lipnja zbog planiranog održavanja piste, s predviđenim ponovnim otvaranjem 23. lipnja. No baza je otvorena ranije, 19. lipnja, nakon čega su uslijedili letovi C-17 zrakoplova.
Moguća odredišta i strateške implikacije
Konačno odredište letova Mytee 11 i Mytee 21 još uvijek nije službeno poznato. Obavijest zračnim posadama (NOTAM) objavljena jučer upućivala je na to da će B-2 zrakoplovi barem nadopuniti gorivo kod obale Havaja, što je kasnije potvrđeno i praćenjem leta te snimkama iz kontrole zračnog prometa.
Neslužbeno se spominje da bombarderi lete prema zračnoj bazi Andersen na Guamu. Ako se to potvrdi, dio njih bi se mogao uputiti dalje, primjerice prema Diego Garciji ili drugim bazama bliže Iranu. Diego Garcia je jedna od rijetkih lokacija izvan SAD-a s infrastrukturom sposobnom za kontinuirane operacije B-2 bombardera.
Važno je naglasiti da zasad nema jasnih pokazatelja da su B-2 bombarderi u ovom trenutku poslani izravno u misiju udara na Iran, iako imaju sposobnost djelovati i bez prethodnog raspoređivanja u blizinu. U listopadu prošle godine demonstrirali su tu sposobnost kada su izravno iz Whitemana izveli udare u Jemenu. Tada je, kako je tada objavljeno, to bio jasan signal Iranu.
Činjenica da su bombarderi odmah nakon polijetanja nadopunili gorivo mogla bi upućivati na to da prevoze GBU-57/B bombe, čija masa zahtijeva kompromis u količini goriva pri polijetanju.
Potencijalna operacija protiv Irana
Čak i samo raspoređivanje na Guam značajno bi smanjilo vrijeme potrebno za letove do i iznad Irana, što bi omogućilo bržu rotaciju misija. Svaki B-2 bombarder može ponijeti samo dvije bombe GBU-57/B po letu, a za uništenje postrojenja u Fordou bila bi potrebna uporaba više takvih bombi tijekom koordinirane kampanje.
U eventualnom napadu na Iran, B-2 bombarderi ne bi djelovali sami, već kao dio šire zračne formacije u kojoj bi bili i drugi zrakoplovi za elektroničku zaštitu, izviđanje i procjenu štete nakon udara, kao i helikopteri i letjelice za traganje i spašavanje. Iako su B-2 bombarderi sami po sebi vrlo teško uočljivi, a iranski sustavi protuzračne obrane dodatno oslabljeni izraelskim napadima, rizici ipak postoje.
Širi kontekst vojnog premještanja
Na otoku Diego Garcia trenutačno su, prema stanju od 19. lipnja, raspoređena četiri bombardera B-52 i šest borbenih zrakoplova F-15E Strike Eagle, koji su tamo stigli u svibnju. TWZ je prvi objavio informacije o raspoređivanju F-15E, navodeći da su tamo zbog osiguravanja snaga. Satelitske snimke redovito pokazuju i tankere, transportne i potporne zrakoplove na toj strateški važnoj lokaciji.
Američka vojska također je nedavno premjestila zračne snage iz baze Al Udeid u Kataru, pri čemu je dio sredstava prebačen u bazu princa Sultana u Saudijskoj Arabiji. Također je zabilježeno isplovljavanje američkih ratnih brodova iz Bahreina, čime se smanjuje izloženost potencijalnim iranskim napadima.
Sve se to događa u kontekstu opsežnog premještanja američkih snaga na Bliskom istoku i u Europi, što je američka vojska javno potvrdila kao mjeru odvraćanja u svjetlu aktualnog sukoba između Izraela i Irana. Iako američki dužnosnici tvrde da se radi o obrambenim mjerama, te su snage sada i logistički spremnije za eventualne ofenzivne operacije ako bi došlo do političke odluke.
Trumpova izjava o roku odluke
"Vidjet ćemo koliko dugo će to trajati, ali dao sam im rok - rekao bih da je najviše dva tjedna", izjavio je predsjednik Trump jučer odgovarajući na pitanje o mogućem američkom napadu na Iran.
"Mislim da je teško tražiti prekid vatre upravo sada", rekao je Trump na pitanje o mogućnosti diplomatskog dogovora između Izraela i Irana. "Ako netko pobjeđuje, teže je postići dogovor nego kad gubi. No spremni smo, voljni i sposobni. Razgovaramo s Iranom i vidjet ćemo što će se dogoditi."
Na pitanje o mogućem napadu na Fordo, Trump je rekao: "Mi smo jedini koji to možemo učiniti - ali to ne znači da ću to i učiniti. Imam svoje ideje. Volim donositi konačnu odluku sekundu prije nego što je nužno jer se stvari mijenjaju, posebno u ratu."
Diplomatski napori i ultimatum
Visoki iranski i europski dužnosnici jučer su se sastali u Ženevi kako bi pokušali pronaći diplomatsko rješenje. Jedini konkretan ishod bio je dogovor o nastavku pregovora. Prema izvješćima, SAD je u tom razgovoru Iranu prenio novi ultimatum kojim traži da odustane od domaće proizvodnje obogaćenog urana, demontira ključne elemente nuklearnog programa i prihvati nova ograničenja vezana uz balističke projektile. Čak bi i samo raspoređivanje B-2 bombardera moglo biti dio strategije maksimalnog pritiska na Teheran.
Iranska vlada već je odbacila mogućnost bilo kakvih pregovora dok izraelski napadi traju, dok su izraelski dužnosnici izrazili nezainteresiranost za diplomatske inicijative s Iranom.
U međuvremenu, B-2 bombarderi nastavljaju let prema zapadu, a konačna destinacija bi uskoro mogla postati jasnija.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati