Trump najavio veliki zaokret oko carina? Kinezi već likuju

AMERIČKI predsjednik Donald Trump sugerirao je mogućnost znatnog ublažavanja carina na kinesku robu, što su analitičari iz Kine protumačili kao znak slabosti njegove administracije uoči potencijalnog američkog zaokreta u trgovinskom ratu koji već gotovo mjesec dana potresa globalna tržišta.
Velik zaokret u trgovinskom ratu
"145 posto je vrlo visoko i neće ostati tako. Spustit će se znatno, ali neće biti nula", rekao je Trump novinarima sinoć u Ovalnom uredu, govoreći o rekordnim carinama koje su Sjedinjene Države uvele na kineski uvoz. Njegova izjava uslijedila je nakon komentara ministra financija Scotta Bessenta, koji je na privatnoj investicijskoj konferenciji upozorio da su visoke carine dovele do gotovo potpune obustave trgovine između dviju najvećih svjetskih ekonomija.
"Na snazi je praktički trgovinska blokada", rekao je Bessent okupljenima, navodeći da očekuje smirivanje situacije "u vrlo bliskoj budućnosti".
Trumpovo ublažavanje retorike dolazi nakon višetjednog razdoblja međusobnih udara carinama, u kojem je SAD dosegao razinu od 145 posto na kinesku robu, dok je Kina uzvratila sa 125 posto na američke proizvode, pri čemu je Bijela kuća u službenom dokumentu objavila da bi carine Kine mogle ići i do 245 posto.
Uz to, Peking je dodatno ograničio uvoz američkih filmova, vratio naručene Boeingove zrakoplove i počeo strože kontrolirati izvoz rijetkih metala ključnih za tehnološku i obrambenu industriju.
Wall Street slavi, Peking promatra i komentira
Komentari iz Bijele kuće dali su vjetar u leđa burzama. Sva tri glavna indeksa na Wall Streetu snažno su porasla nakon Bessentove najave, dok su azijska tržišta nastavila rasti: hongkonški Hang Seng porastao je za više od 2 posto, a slično su prošli i japanski Nikkei i južnokorejski Kospi.
No dok su ulagači slavili, analitičari u Kini komentirali su Trumpov zaokret s dozom trijumfalizma, piše South China Morning Post (SCMP). Prema tom hongkonškom listu bliskom vladajućoj Kineskoj komunističkoj partiji, ekonomisti bliski vladinim krugovima vide u Trumpovim izjavama "znak panike" i pokušaj spašavanja pozicije pred daljnjim ekonomskim pritiscima.
"To je tipični Trump - puno buke, ali bez stvarnog pomaka", rekao je Chen Zhiwu, profesor financija na Sveučilištu u Hong Kongu. "Ovakva retorika više govori o tome koliko je SAD pod pritiskom nego o stvarnom napretku u pregovorima."
"Trump paničari"
Jedna od najizravnijih ocjena dolazi od Alicije Garcia-Herrero, glavne ekonomistice za Aziju u banci Natixis. Za SCMP je izjavila: "Trump paničari. Tržišta padaju, prinosi na obveznice su visoki, a povjerenje investitora u dolar slabi. On hitno treba dogovor." Dodala je da Kina, u takvim okolnostima, "nema potrebu nuditi išta veliko" i da bi konačni dogovor mogao biti znatno povoljniji za Peking nego prethodni sporazum iz 2019.
Xu Tianchen iz Economist Intelligence Unita upozorio je da će stvarni zaokret uslijediti tek ako se u SAD-u pogorša gospodarska slika. "Rastući životni troškovi, nestabilnost i nezadovoljstvo građana mogli bi natjerati Trumpa na ozbiljniju promjenu pristupa", rekao je.
Kinezi likuju: "Podvio je rep"
Usprkos ublažavanju retorike Trump je ponovio da će SAD diktirati uvjete. "Kina neće postavljati pravila. Mi ćemo voditi pregovore, i to pošteno, ali uvjete postavljamo mi", rekao je, istaknuvši kako će pregovarački tim činiti on sam, ministar Bessent i ministar trgovine Howard Lutnick.
U isto vrijeme kinesko Ministarstvo vanjskih poslova pozvalo je SAD da "prestane s prijetnjama i prisilama" ako želi ozbiljan dogovor. Glasnogovornik Guo Jiakun izjavio je da "maksimalni pritisak nije način za postizanje sporazuma" i poručio: "Ako su za razgovor, vrata su otvorena. Ako su za borbu, spremni smo."
Na kineskim društvenim mrežama Trumpova promjena tona postala je hit tema. Na platformi Weibo hashtag "Trump je podvio rep" prikupio je preko 150 milijuna pregleda, navodi CNN.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati