The Times: Britanci zbog rizika vjerojatno odustaju od slanja vojnika u Ukrajinu

VELIKA Britanija vjerojatno će odustati od plana slanja tisuća vojnika radi zaštite Ukrajine jer se procjenjuje da su rizici "previsoki", doznaje The Times iz izvora.
Naime, kako piše britanski medij, u očitom ublažavanju prijašnjih planova, Velika Britanija i Europa više ne bi imale kopnene snage za čuvanje ključnih gradova, luka i nuklearnih elektrana radi osiguranja mira. Nada se da bi ova promjena u vojnoj potpori Ukrajini mogla navesti Moskvu da pomakne svoje "crvene linije" kako bi se postigao mirovni sporazum.
Umjesto toga, sigurnosna obveza prema Ukrajini bila bi usmjerena na obnovu i ponovno naoružavanje ukrajinske vojske, uz zaštitu iz zraka i s mora.
Slanje vojnih instruktora u Ukrajinu
Britanski i francuski vojni instruktori bili bi poslani u zapadnu Ukrajinu. Time bi se ispunila obveza o raspoređivanju snaga unutar zemlje, no oni ne bi bili blizu bojišnice, ne bi čuvali ključne objekte niti bi bili ondje radi zaštite ukrajinskih vojnika.
Zrakoplovi bi štitili ukrajinski zračni prostor i pružali zračnu potporu zapadnim snagama na terenu. Prema najizglednijim planovima, Turska bi imala pomorsku ulogu.
Oružje iz Ujedinjenog Kraljevstva i Europe nastavilo bi pristizati kako bi Ukrajina bila u snažnoj poziciji u slučaju da Rusija prekrši uvjete bilo kakvog sporazuma. Još ništa nije isključeno, a Ministarstvo obrane jasno navodi da Velika Britanija nije spremna potpuno odustati od plana slanja vojnika u Ukrajinu u nekom obliku, piše The Times.
Snage su nedostatne
Izvor uključen u rasprave o "koaliciji voljnih" rekao je za planove o desecima tisuća kopnenih vojnika: "Rizici su previsoki, a snage nedostatne za takav zadatak. To je oduvijek bio britanski stav. Francuska je zagovarala odlučniji pristup."
"Instruktori pružaju osjećaj sigurnosti samom prisutnošću, a nisu snage odvraćanja niti zaštite", dodao je izvor, ističući da se rizik od upletanja u širi rat u slučaju prekida primirja smatra previsokim.
>>VIDEO Glavna urednica Russia Todaya: Ubit ćemo sve Britance koji dođu u Ukrajinu
Neki strahuju da bi potreba za raspoređivanjem goleme vojske diljem Ukrajine mogla utjecati na predanost Britanije i Europe istočnom krilu NATO-a.
Diplomatski napori i dalje traju kako bi se sve strane privoljele sklapanju sporazuma o prekidu vatre, uz prijetnju SAD-a da bi mogao odustati ako Ukrajina ne promijeni sadašnji stav.
Sastanak Trumpa i Zelenskog nakon papina pogreba?
Britanski i francuski dužnosnici navodno pokušavaju uvjeriti predsjednika Trumpa da pristane na sastanak s predsjednikom Zelenskim sutra, nakon papina pogreba, kako bi se ublažile napetosti i ostvario napredak u pregovorima.
Britanski diplomatski izvor izjavio je da postoji "očita prilika" za razgovore nakon pogreba u Rimu, s obzirom na to tko će biti prisutan. Planira se i susret Sir Keira Starmera s predsjednikom Macronom tijekom dana.
The Times doznaje da bi operacija Interflex, misija obuke ukrajinskih snaga u Velikoj Britaniji, završila u Ujedinjenom Kraljevstvu do kraja godine. Obuka bi se preselila na lokaciju u blizini Lavova, na zapadu Ukrajine.
Međutim, u Ukrajini postoji zabrinutost da bi se svaka obučna misija povukla pri prvim znakovima opasnosti, kao što su to Britanci učinili uoči početka sveobuhvatne invazije.
Ključna pitanja u pregovorima s Rusijom
Dužnosnici ne vjeruju da bi predsjednik Putin bio spreman prihvatiti "jednostrane" mirovne snage na ukrajinskom tlu. Smatra se da su sigurnosna jamstva i teritorij ključna pitanja u pregovorima s Rusijom.
>>Poljska: Ne želimo slati mirovnjake u Ukrajinu jer Rusi tvrde da je želimo okupirati
"Spremni smo promijeniti svoj stav, ali želimo da Moskva popusti u svojim crvenim linijama", rekao je jedan diplomatski izvor za The Times.
Poznato je da je Ujedinjeno Kraljevstvo na sastanku u srijedu u Londonu inzistiralo da Britanija i Europa moraju imati mogućnost ponovno naoružati Ukrajinu kao dio sigurnosnih jamstava.
"Naš je problem sada pronaći kompromis u kojem Ukrajina ne mora popustiti u svim svojim crvenim linijama", dodao je diplomatski izvor. Ukrajina je jasno dala do znanja na sastanku da nije agresor.
Zapadni su dužnosnici ranije navodili da bi razgovori uključivali raspoređivanje vojnika radi zaštite ključnih gradova, luka i kritične nacionalne infrastrukture te snage do 30.000 ljudi. Podršku bi pružali zrakoplovi, poput Typhoona, koji bi nadlijetali Ukrajinu, kao i nadzorna oprema poput dronova.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati