HDZ-ovci mrze male poduzetnike, zato teroriziraju frizere i kafiće
HRVATSKA je u 2023. godini. Već preko 30 godina državni Ustav navodi: "Poduzetnička i tržišna sloboda temelj su gospodarskog ustroja Republike Hrvatske." U stvarnosti, hrvatska država provodi teror nad malim poduzetnicima, politički naredivši inspektorima da harače one najmanje, kafiće, frizere i slične, zbog promjene cijena posljednjih nekoliko tjedana.
Idu tako inspektori po kafićima i frizerajima, dakle onim najmanjima, gdje vlada potpuna otvorena konkurencija i koje lako zaobiđemo ako nam se njihove usluge čine skupima. I dijele im kazne zbog poskupljenja.
Što ne odu po velikim trgovačkim centrima? Što uz širok osmjeh ne dijele kazne članovima uprava velikih trgovačkih centara i banaka? Što ne dođu u pravne službe velikih sustava s dvadesetak pravnika i nekoliko odvjetničkih ureda koji udaraju pečate u rješenja i još viču: "Znate li vi tko sam ja?"
Što uostalom naši inspektori ne odu po raznim lokalnim samoupravama koje su digle cijene komunalnih usluga, parkiranja i sličnog, sve posljednjih nekoliko tjedana, pa se ondje nagnu nad stol lokalnom šerifu i opale mu kaznu? Što ne zapapre kojem gradonačelniku ili načelniku? Što jačoj političkoj faci, to bolje, neka se pročuje!
Što ne pitaju telekome kako su se, eto, svi skupa slučajno sjetili indeksne klauzule usklađivanja cijena zbog inflacije jednom godišnje (a njihovi troškovi imaju vrlo malo veze s inflacijom)? Što se nitko nije pitao kako je 20 godina Agrokor određivao maloprodajne cijene u Hrvatskoj i bio u položaju koji po propisima tržišnog natjecanja nije trebao imati?
Inspektori umjesto svega toga gledaju cijene kave i izmišljaju "nepoštenu trgovačku praksu" kod određivanja cijene kave! To nije provođenje zakona - to je, budimo jasni, državni teror nad malim poduzetnicima!
Država bi preko inspektora određivala cijene kave u kafićima
Čitamo s grupe Udruge Glas poduzetnika neka inspekcijska rješenja: "Za pruženu ugostiteljsku uslugu na dan 29. prosinca 2022. konzumacija kava 1. kom u iznosu 11,00 kn. (…) Nadzorom je utvrđeno da je došlo do promjena cijena na dan 3. siječnja 2023. godine u odnosu na cijene naplaćene na dan 29. prosinca 2022. godine, odnosno da su iste promijenjene i to: za kavu u iznosu 0,24 Eur., što predstavlja porast od 16,4% postotnih poena (…) nepravedno povećali maloprodajne cijene nakon 31. prosinca 2022. pri čemu su doveli potrošače u nepovoljniji financijski položaj (…) koristili nepoštenom odnosno agresivnom poslovnom praksom." Određena je kazna od 929.06 eura, ili bivših 7000 kuna.
Budimo otvoreni - ovo je državni komunistički reket, a ne kažnjavanje nekakve "nepoštene poslovne prakse". Promjena cijene kave, soka ili frizure, ako je uredno u cjeniku, nije nikakva nepoštena trgovačka praksa, nego pravo poduzetnika.
Postoje, naravno, trgovačka ponašanja koja jesu kažnjiva, recimo da netko uz cijenu od tri eura stavi "18 kn" pokušavajući prevariti potrošača da nije digao cijene. Postoje i prakse koje su kažnjive, tipa da netko džemper čija je osnovna cijena 99 eura prodaje kao "Sezonski popust, samo 99 eura!", pri čemu osnovnu cijenu unatrag podigne na 129 eura. Postoje i područja u kojima država mora detaljno nadzirati cijene jer tržište nije potpuno liberalizirano i vrlo je izgledna pojava duopola, oligopola i raznih formalnih i neformalnih kartela - npr. tržište goriva, putnički promet i brojna druga područja gdje se konkurencija teško razvija, a samo obavljanje posla je vezano za dozvole i licence. No kafići to sigurno nisu. Ako mali poduzetnik digne cijene u kafiću ili frizerskom salonu i te cijene su na javnom i dostupnom cjeniku jasno navedene, stvar je korisnika usluge hoće li to platiti ili otići u drugi kafić ili frizerski salon.
Nepoštenu poslovnu praksu treba dokazati. Dakle, država će, ako se svi ovi mali poduzetnici krenu žaliti, morati u ovo doba sveopćih poskupljenja na sudu dokazati da su cijene dignute "nepošteno" (što to uopće znači na otvorenom tržištu?), da poduzetnici cijene nisu digli zbog rasta cijena sirovina, struje, grijanja, pa i radne snage. Uostalom, poduzetnici mogu dignuti cijene i radi veće dobiti, to je njihovo pravo. Ako država to ne dokaže, plaćat će sudske i druge troškove.
Hrvatska politička kasta mrzi male poduzetnike
Komunisti su mrzili seljake. Zašto? Zato što su seljaci samodostatni, obiteljsko gospodarstvo je u uvjetima razvoja prije stotinjak godina bilo prilično neovisno, imali su hranu, smještaj i grijanje, pa ih nisu previše zanimale "svjetske revolucije". Hrvatska politička kasta (ne samo HDZ, ima i drugih) izgleda mrzi male poduzetnike. S velikima se "može dogovoriti", veliki su korisni za zaposliti rodbinu, veliki su zgodni za dogovoriti kakvu javnu nabavu. Stoga kada treba usmjeriti gnjev naroda protiv poskupljenja, onda je najbolje poslati inspektore na male obrtnike, one koji rade sami ili s nekoliko radnika, koji nemaju financijske rezerve i koji iza sebe nemaju pravnu službu i odvjetnički ured koji samo čeka da se pojavi neka nadobudna inspekcija.
Državni inspektori, već smo to naučili, vole nadzirati male. Sjećate se uostalom onog lova ima li netko kakav višak u kasi? Sjećate li se je li ikada kakav veliki trgovački centar kažnjen zbog viška u blagajni na kraju dana, a zbog zaokruživanja lipa su ga na kraju dana naprosto morali imati? Ne baš. Nitko ne voli ići nadzirati one iza kojih stoje jaki lobiji i odvjetnički uredi.
Hrvatska je premrežena ograničenjima na tržištu i sve to kreće od politike (pokušajte dobiti lokacijsku dozvolu i poslije uporabnu za neki gospodarski objekt ako niste umreženi), a završava u igri dogovora nekoliko velikih igrača. Hrvatska male poduzetnike gnjavi ogromnim porezima i hrpom parafiskalnih davanja (veliki igrači imaju i porezne savjetnike i puno lakše plivaju u našem porezima preopterećenom sustavu), a veliki su, na kraju, i uvijek prijatelji politike.
HDZ-ovci pokazuju kako su u razmišljanju ostali komunisti
Kako se ipak treba opravdati pred biračima, HDZ nam evo sada šalje inspektore koji nekom logikom, koja i nema zakonskog opravdanja u tržišnom gospodarstvu, odlučuju koje je poskupljenje opravdano, a koje ne, u maniri nekadašnjih partijskih komesara. I to u kafićima! Ne kod ovih velikih, znaju inspektori dobro da za razliku od preplašenog vlasnika obrta, koji sada razmišlja kako skupiti 1000 eura za kaznu, odvjetnički uredi iza velikog igrača samo čekaju ovakva smiješna i zla inspekcijska rješenja.
E da, - nemojte, dragi političari, samo o tome da inspektori ovo rade "po službenoj dužnosti". U ovoj zemlji se zna kada se ide sakupljati harač - ide se po političkom nalogu.
Može se HDZ bojiti plavom bojom demokršćana koliko želi, no njegovi članovi ostaju u duši komunisti, pravi, crveni, koji bi odlučivali drugima kako će živjeti i kakve će cijene postaviti u svom biznisu. I to onom malom biznisu potpuno otvorenom tržištu, gdje nema ni monopola, ni oligopola, ni zloporabe vladajućeg položaja na tržištu, a pogotovo nema kartelnog ponašanja.
Čekamo samo da napokon iziđu iz ormara i uz bistu Franje Tuđmana stave i onu svog idejnog vođe Vladimira Iljiča Uljanova, poznatijeg kao Lenjin. Ne druga Tita, jer čak ni jugoslavenski komunistički vođa nije ovako kinjio kafiće i frizere.
*Stavovi izneseni u kolumnama i komentarima su osobni stavovi autora i ne odražavaju nužno stav redakcije Index.hr portala
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati