SAD izlazi iz pregovora. "To je jako važno, ovo je jedan drugačiji Trump"

NAKON što je ruski predsjednik Vladimir Putin odbio pristati na prekid vatre, Sjedinjene Američke Države su objavile da više neće posredovati u mirovnim pregovorima između Ukrajine i Rusije.
>> Amerika se povlači iz mirovnih pregovora
"Više nećemo letjeti na drugi kraj svijeta"
State Department je poručio da mijenja "metodologiju svog doprinosa" pregovorima i da više neće "letjeti diljem svijeta na prvi poziv" zbog sastanaka.
"Naravno, i dalje smo predani pomoći i učinit ćemo što možemo. Ali promijenilo se to da mi više nećemo letjeti na drugi kraj svijeta čim nas netko pozove da posredujemo na sastancima; to je sad stvar između dvije strane. I sad je vrijeme da oni iznesu i razrade konkretne ideje o tome kako će ovaj sukob završiti. Lopta je u njihovu dvorištu", rečeno je novinarima.
Ovo nije došlo iznenada
Odluka dolazi neposredno nakon što su SAD i Ukrajina potpisale sporazum o mineralima pod, za Ukrajinu, povoljnijim uvjetima nego što se ranije mislilo i nakon što je američki predsjednik Donald Trump odobrio prvu rundu isporuke oružja Kijevu otkad je njegova administracija ponovno preuzela vlast.
>> Amerika i Ukrajina potpisale dugo očekivani sporazum. Sadrži ključnu stavku
Treba kazati i da je nakon susreta Donalda Trumpa i Volodimira Zelenskog u Vatikanu, uoči sprovoda pape Franje, američki stav prema Ukrajini postao primjetno blagonakloniji.
Ovo povlačenje nije došlo iznenada. Američki državni tajnik Marco Rubio je sredinom travnja jasno najavio mogućnost povlačenja SAD-a iz mirovnih pregovora između Rusije i Ukrajine.
Amerikanci krive Putina za odugovlačenje
Donald Trump i njegovi suradnici u više su navrata javno sugerirali da je Vladimir Putin odgovoran za odugovlačenje mirovnih pregovora i time posredno za američko povlačenje iz procesa. Trump je nedavno na svojoj mreži Truth Social napisao kako Putin "možda ni ne želi zaustaviti rat, nego me samo zavlači".
Putin je uvjetovao prekid vatre i mir time da SAD obustavi vojnu pomoć Ukrajini, priznajući rusku aneksiju Krima i isključujući ukrajinsko članstvo u NATO-u, dok je istovremeno tražio daljnju demilitarizaciju Ukrajine i političke ustupke koji bi Kijev učinili ranjivim na nove ruske agresije.
Putin mijenja ratne planove
Novi obavještajni podaci kojima barataju američki i zapadni dužnosnici sugeriraju da je ruski predsjednik Vladimir Putin pomaknuo svoj neposredni fokus u ratu protiv Ukrajine. To je učvršćivanje kontrole nad teritorijem koji su ruske snage već zauzele te jačanje ruske ekonomije.
>> Putinovi ciljevi su se promijenili
Najnovije analize podijeljene su: dio stručnjaka i medija vidi američko povlačenje kao priliku za veću fleksibilnost i bolju pregovaračku poziciju Ukrajine, što umanjuje pritisak da prihvati kompromisne prijedloge iz Washingtona. Glavni argument tih analiza jest taj da SAD, iako se povlači iz izravne uloge medijatora, ostaje predan političkoj, vojnoj i ekonomskoj pomoći Ukrajini.
Drugi upozoravaju da bi Rusija mogla iskoristiti američko povlačenje za nove napade na ukrajinsku infrastrukturu i pokušaj nametanja vlastitih uvjeta silom. Zelenski je sredinom travnja izjavio da je američko povlačenje "vrlo opasan trenutak", naglašavajući da bi to moglo oslabiti ukrajinsku poziciju. Doduše, to je bilo prije potpisanog sporazuma o mineralima i isporuci oružja.
Kovačević: Ovo mijenja američki odnos prema Rusiji
Vanjskopolitički analitičar Božo Kovačević, nekadašnji veleposlanik Hrvatske u Rusiji, govori da je do sada Amerika bila blagonaklona prema Rusiji.
Sad se ponajprije mijenja dosadašnji odnos Amerike prema Rusiji. Očito je da ruski predsjednik Vladimir Putin nije cijenio ono što je do sada Trump učinio i ozbiljno je iskušavao granice strpljenja izbjegavanjem decidiranog opredjeljenja o tome hoće li ili neće pregovarati. Granicu je prešao.
Ovo povlačenje Amerike iz pregovora bilo je najavljeno i prošli tjedan, sad imamo i odluku, koja nije nužno nepovoljna za Ukrajinu. To treba gledati i u kontekstu ovog američko-ukrajinskog sporazuma o eksploataciji minerala koji Americi jamči da će sve što Ukrajini proda biti naplaćeno tim rijetkim mineralima.
Ove tri stvari su sad nepovoljne po Putina
Dotaknuo se i šireg značenja za Rusiju.
"Što se tiče Rusije, sve dosadašnje sankcije ostaju, a Rusija će u većoj mjeri nego dosad biti izložena mogućim napadima u dubini svog teritorija. Što je za Putina iznimno nepovoljno. Prvo, nije pobijedio u ratu. Drugo, rat se proširio na Rusiju. Treće, ne može jamčiti ruskim građanima da se njegove vanjskopolitičke ambicije neće odraziti na njihov životni standard", dodaje.
Kaže da je rat nedvojbeno opterećenje i za Ukrajinu i za Rusiju.
"Ali da su prihvaćeni uvjeti koje je postavljala Rusija, oni bi značili kapitulaciju Ukrajine. Ruska strana je očekivala ukidanje sankcija, da osvojeni teritorij pripadne Rusiji i da Ukrajina ne uđe u NATO. Amerika se povukla, sad su sve opcije otvorene, no ono što znamo jest da je Ukrajina osigurala daljnju isporuku oružja, kao i nastavak sigurnosne suradnje s Amerikom", govori.
Avdagić: Ne znamo gdje smo
Vanjskopolitički analitičar Denis Avdagić kaže da smo u limbu.
"Ovo je doslovno limb. I dalje ne znamo gdje smo. Sve ove poruke, sve informacije koje primamo, ne daju nam viziju rješenja. Tek dani pred nama, možda tjedni, nadam se ne i mjeseci, mogli bi dati neko rješenje. Ova godina trebala bi biti godina tog rješenja", kaže.
Dodaje da se sada vidi koliko je Trumpova politika prevrtljiva i koliko se stvari u njoj mogu promijeniti.
"Mislim da Ukrajinci igraju dobru igru, razumiju svoj položaj. Držim da je Rusija očekivala više i sad to može doći u veliko pitanje, a onda dolazi u pitanje i njihova strategija. Oni su uspjeli stisnuti svoje društvo i otpor u njemu, za neke je to vrijedno divljenja, za mene nije, ali oni nemaju puno vremena", kaže.
"Ovo je jako važan momenat"
Avdagić se osvrnuo na navode kako Trump priprema iznimno teške nove sankcije Rusiji i carine zemljama koje kupuju njezinu naftu i druge resurse, ako Putin ne započne ozbiljne pregovore o okončanju rata.
"Što ako bi doista Amerika, kako je Trump dao do znanja, još više pojačala sankcije? Bi li se Orban protivio tome kad to dolazi od Trumpa, a ne bivšeg predsjednika Joea Bidena? Tko će se usprotiviti Trumpu? On ima poluge koje može iskoristiti, a hoće li, to je poanta svega. On je na testu. Od priče da je ruski agent, sad može postati nešto drugo."
Ovdje su na pitanju djela, a ne riječi. I to što će odlučiti, to će odrediti i odnos sa saveznicima na transatlantskoj razini. Ovo je jako važan trenutak. Ovo više nije ista priča otprije nekoliko mjeseci, ovo je drugačije i može biti dobar signal za sve u transatlantskoj zajednici. Ovo bi mogao biti Trump s kojim se može surađivati", kazao je Avdagić.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati